'
Читаєте зараз
ВООЗ попередила про тропічний вірус, який може спричинити нову пандемію

ВООЗ попередила про тропічний вірус, який може спричинити нову пандемію

Анастасія Бодюл
  • Лихоманка денге є тропічною хворобою. Щорічно у всьому світі реєструється понад 4 млн хворих.
  • У 2023 році спалахи зареєстрували в окремих приморських країнах Європи та Південній Америці.
  • Хвороба може протікати безсимптомно або викликати лише легке занедужання, проте не рідкісні й тяжкі та навіть летальні випадки.

Небезпечний вірус переносять комарі роду Aedes: через глобальне потепління вони почали активно розмножуватись. За даними ВООЗ, лихоманка денге займає перше місце у світі за швидкістю поширення та загрожує набути масштабів пандемії.

Заборона розповідає про небезпечну хворобу, що не передається людині від людини. Немає вакцини, яка б не дала підхопити вірус.


Лихоманка денге: розповсюдження у світі

У 2023 році випадки лихоманки денге можуть досягти рекордів. Тропічна хвороба вже поширилась на європейський континент: спалахи зареєстрували у Хорватії, Франції, Італії, Іспанії та Португалії, пише The Express.

«Збільшенню випадків сприяла зміна клімату. Потепління погіршило погодні умови в Південній Азії, що призвело до довших сезонів мусонів. Окрім цього, вони стали вологішими та спекотнішими. Такі умови створюють сприятливе середовище для розмноження комарів виду Aedes, які переносять вірус», — зазначають у The New York Times. Хвороба, зокрема, вирує у густонаселених Індії та Бангладеші.

Щороку інфекція забирає життя в середньому 21 000 людей у світі. Станом на 2022 рік кількість зареєстрованих випадків захворювання — 4.2 мільйони. За 22 роки показник збільшився у вісім разів: хвороба вважається найшвидшою за поширенням серед усіх тропічних. 

Читати більше новин в Telegram

Експерти ВООЗ побоюються, що смертельний вірус може спричинити ще більший спалах та переродитися в пандемію, адже близько половини населення світу зараз перебуває в зоні ризику.  На американському континенті вже зареєстровано майже 3 млн випадків, особливе занепокоєння викликає ситуація в Болівії, Парагваї та Перу.

Аргентина, яка зіткнулася з одним із найгірших спалахів лихоманки денге за останні роки, стерилізує комарів за допомогою радіації, яка змінює їхню ДНК.

Break-bone fever: симптоми

У багатьох людей лихоманка денге проходить безсимптомно або зі слабкістю та злегка підвищеною температурою: повністю хвороба минає за 1-2 тижні. Проте вірус може протікати й в ускладненій формі — такі випадки іноді закінчуються смертю. При складному типі зараження симптоми починаються через 4-10 днів після укусу і тривають 2-7 днів. 

Інфекція не може розповсюджуватися безпосередньо від однієї людини до іншої: її переносять лише комарі. Проте заражений через свою кров передає вірус комасі, а та далі кусає ще когось і вносить частинки хвороби вже в його організм.

Серед ознак захворювання:

  • висока температура (40°C);
  • сильний біль у животі та по всьому тілу;
  • прискорене дихання;
  • кровоточивість ясен чи носа;
  • втома та занепокоєння;
  • кров у блювоті чи калі;
  • спрага;
  • бліда та холодна шкіра;
  • відчуття слабкості.

Проти вірусу немає спеціальної терапії: основна увага приділяється лікуванню симптомів болю. Люди, які принаймні один раз хворіли на лихоманку та проживають у місцях, де вона поширена, можуть отримати вакцину Dengvaxia. Вона не захистить від зараження, але убезпечить від можливих ускладнень.

Раніше Заборона розповідала про спалах смертельної хвороби в Індії: вірус Nipah дуже схожий на COVID-19, але лікування чи щеплення від нього не існує.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій