Зовсім не аналог Shahed: що відомо про таємничі українські БпЛА на 1000 кілометрів
- Укроборонпром анонсував завершення розробки українського далеколітного безпілотника ще у жовтні 2022 року. У 2023 році почалося серійне виробництво.
- Увесь цей час зовнішній вигляд техніки тримали у секреті. Ймовірну модель дрона показали тільки у листопаді-2023.
- У ЗМІ їх нерідко називають аналогами шахедів. Такі БпЛА Україна також виготовляє, але вони дешевші і конструктивно інші.
Безпілотники за будовою корпусу доволі схожі на Bayraktar TB2, але між ними є суттєва різниця. Перш за все, українська техніка, ймовірно, значно менша за розмірами. У якості озброєння може бути встановлено малогабаритні боєприпаси, адже є суттєве обмеження по корисному навантаженні.
Заборона розповідає про таємничі безпілотники.
Дрони від Укроборонпрому: чому це не шахеди
Укроборонпром анонсував завершення розробки українського далеколітного безпілотника ще у жовтні 2022 року, а вже у червні-2023 концерн заявив про перше успішне застосування.
У ЗМІ дрон почали активно називати аналогом іранських шахедів. Найімовірніше, плутанина виникла після виходу інтерв’ю очільника Укроборонпрому Германа Сметаніна.
Він розповів, що БпЛА на 1000 км вже виробляється у кооперації з іноземними партнерами, замовляється та використовується Силами оборони України. А от на запитання, чи йдеться про аналог Shahed, відповів, що в на озброєнні ЗСУ такі дрони вже є.
Читати більше новин в Telegram«В Україні багато державних та приватних виробників. У нас є аналог шахеда, а є і більш потужні моделі, бо шахеди так далеко не літають. Ми зосередилися на виробництві більш складних та дорогих проєктів з високими характеристиками», — сказав Сметанін.
Українські дрони на 1 000 км: які характеристики
Увесь цей час зовнішній вигляд безпілотників (як і їх назву, якщо вона вже є) приховували. Було опубліковано лише два знімки, але й ті демонстрували лише елемент фюзеляжу.
Ймовірну модель дрона 22 листопада 2023 року показала заступниця міністра стратегічних галузей промисловості Ганна Гвоздяр. Невеличка модель на знімку максимально точно відповідає дрону від Укроборонпрому, який повинен мати дальність у 1000 км, кажуть у Defense Express.
«На те, що мова йде саме про цей БпЛА, вказують малюнки на самій моделі, які повторюють якраз дві офіційні фото від Укроборонпрому з емблемою на носовій частині та написом ‘аз воздам’ поряд із двигуном. Перше, що спадає на думку при першому погляді на цю модель, це те, що вона доволі схожа на Bayraktar TB2. Але це лише на перший погляд, бо попри схоже рішення у аеродинаміці між цими двома БпЛА є значна різниця. А розмір двигуна прямо вказує на те, що скоріш за все новий український дрон значно менший», — кажуть експерти з озброєння.
Загалом про нові дрони відомо мало:
- максимальна дальність польоту — 1000 км;
- вага бойової частини — 75 кг;
- призначення — багатофункціональна платформа.
На моделі не видно оптико-прицільної станції чи пілонів для розміщення малогабаритних боєприпасів, але, найімовірніше, встановлюватися на дрон будуть саме вони. Річ у тім, що при корисному навантаженні у 75 кг додавання іншого обладнання практично неможлива.
«Модель має остаточно поставити крапку, чи є дрон аналогом іранського Shahed-136. Він створюється, як багатофункціональна платформа, що концептуально означає можливість його використання у вигляді багаторазового дрона. А це вже абсолютно інші та доволі високі вимоги до апарату, який має витримати довготривалу експлуатацію… Shahed-136 є відносно дешевим одноразовим дроном-камікадзе, який навіть не має шасі», — пояснили у Defense Express.
Раніше Заборона розповідала про українські морські безпілотники, які використовують ЗСУ. На відміну від більшості країн світу, українці розробляють саме дрони-камікадзе, які призначенні для підриву ворожих суден і інших надводних об’єктів.
Читати більше новин в Telegram