ЗСУ активно використовують морські безпілотники: чим особливі українські дрони

Ilona Kivva
Автор:
  • Робота зі створення ефективних морських дронів у різних країнах ведеться уже понад 20 років. США їх вже активно використовують.
  • Найбільш затребуваними у світі є дрони для патрулювання, розвідки та розмінування.
  • Україна створила принаймні три покоління надводних безпілотників.

На відміну від більшості країн світу, українці розробляють саме дрони-камікадзе, які призначенні для підриву ворожих суден і інших надводних об’єктів. Вони унікальні тим, що мають максимально просту конструкцію, якщо порівнювати із західними зразками. До того ж це єдині у світі системи такого роду, які показали свою реальну ефективність в умовах війни на морі.

Заборона розповідає про українські дрони.


Водні безпілотники: наскільки поширені у світі

Ідея створення морських дронів не нова — робота у флотах різних країн ведеться уже понад 20 років. Військово-морські сили США навіть використовують безпілотники під час патрулювань у Червоному морі та Перській затоці, пише Defense Express.

У Міжнародному інституті стратегічних досліджень (IISS) підрахували, що у світі станом на 2023 рік налічується 134 типи морських БпЛА (117 — серійні розробки, 17 — експериментальні, але придатні для операцій).

Призначення різне:

Читати більше новин в Telegram
  • патрулювання — 43 типи;
  • загальне призначення — 27;
  • протимінна боротьба — 18;
  • ведення розвідки — 10 типів.
Поділ морських безпілотників за місіями. Інфографіка: ISS

Серед усіх 71% є надводними, інші 29% — підводними. Це не обов’язково безпілотні субмарини, більшою мірою це дрони-розміновувачі, що входять в набір сучасних протимінних кораблів.

«Ще до [повномасштабної] війни в Україні поширення БпЛА у таких сферах, як протимінна боротьба та збір військових даних дало змогу створити технології для більш широкого впровадження в традиційних ролях у ВМС країн. Успіх Києва лише посилив цю динаміку. Проте залишаються великі проблеми, включаючи те, як підтримувати правильний баланс між традиційними військово-морськими платформами та дронами. Ще одне питання — як запровадити економічно ефективний захист від цих систем», — зазначили у IISS.

Українські морські дрони-камікадзе: що про них відомо

Україна, на відміну від більшості країн світу, розробляє саме дрони-камікадзе, тобто ударні морські безпілотники. Вони активно використовуються для атак на Чорноморський флот РФ.

Вперше ЗСУ використали безекіпажні катери восени 2022 року. Так, 29 жовтня в Севастополі (за непідтвердженими даними) вдалось пошкодити до чотирьох суден. Також вони нібито були застосовані для ударів по опорах Керченського мосту 17 липня, а вже 4 серпня з їх допомогою українські воїни атакували базу ВМС РФ у Новоросійську. Тоді пошкоджень зазнав великий десантний корабель «Оленегорский горняк».

Українські ударні дрони — це невеликі, швидкісні та високоманеврові судна, що несуть на борту бойову частину. Вона детонує при ударі з ворожим кораблем і відбувається пошкодження.

Більшість аналітиків схиляються до думки, що Україна встигла створити вже три покоління морських безпілотників. Конструкція дронів першого, як вважає військовий аналітик H I Sutton, заснована на цивільному гідроциклі канадської компанії Sea-Doo з трициліндровим бензиновим двигуном Rotax, який також використовується у водних мотоциклах цього бренду.

Короткі характеристики:

  • довжина — 5.5 м;
  • повна вага — до 1000 кг;
  • операційний радіус дії — до 400 км;
  • дальність ходу — до 800 км;
  • автономність — до 60 год;
  • бойове навантаження — до 200 кг;
  • максимальна швидкість — 80 км/год;
  • способи навігації — автоматична GNSS, інерційна, візуальна.
Український морський дрон-камікадзе на березі Криму. Фото: Мілітарний

Дрон, найімовірніше, керується за допомогою систем супутникової геолокації, а також по відеоканалу, в якому сигнал з камери передається через систему супутникового зв’язку Starlink на пульт керування у командному пункті.

Вибухівка встановлена у середині корпусу, приводиться у дію завдяки двом ударним детонаторам. Останні могли були взяті з радянських авіаційних боєприпасів, наприклад, ФАБ-100 або ФАБ-250.

Безпілотники другого покоління з’явилися на озброєнні орієнтовно у березні-2023. Вже у травні з їх допомогою було атаковано російський розвідувальний корабель «Иван Хурс», а у червні — корабель ВМФ РФ «Приазовье».

Розробники, судячи з кадрів, дещо удосконалили корпус: він став більш гідродинамічним. Також зросла вага бойової частини — до 300 кілограмів. 

Також при конструюванні нової моделі судна, імовірно, було замінено систему супутникового зв’язку Starlink через заборону компанії на застосування їх технологій у військових цілях. 

До цього покоління, ймовірно, належить дрон MAGURA V5, який Україна представила на оборонній виставці у Туреччині у липні-2023. Принаймні конструкція та основні характеристики співпадають.

Характеристики морського безпілотника MAGURA V5. Інфографіка: Спецтехноекспорт

До третього покоління належать дрони Sea baby. Його технічні характеристики засекречені, але відомо, що Морський малюк має вищі показники за Магуру. Зокрема, ймовірно, його зробили меншим, а бойову частину навпаки збільшили орієнтовно до 400 кілограмів.

Саме за допомогою цих безпілотників, як розповіли в СБУ, було уражено Кримський міст, великий десантний корабель «Оленегорский Горняк» і танкера SIG.

Морські дрони Sea Baby, літо 2023 року. Фото: СБУ

«Повномасштабна війна РФ проти України стала в тому числі й каталізатором запровадження безпілотних технологій у ведення війни на морі. Бо вийшла в чомусь унікальна ситуація — Україна як держава без флоту показала, що морські дрони різних типів можна успішно використовувати для ураження великих кораблів та інших цілей. На тлі уже існуючих 134 типів різних морських безпілотників саме морські дрони у розпорядженні ВМСУ є унікальними. Це єдині у світі системи такого роду, які показали свою реальну ефективність в умовах повномасштабної війни на морі», — зазначили військові аналітики з Defense Express.

Раніше Заборона розповідала про комплекси THOR, які США розробляють для знищення роїв БпЛА, а також про наймасштабніше тестування у Нью-Мексико.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій