Японія, Британія та Італія створять надсучасний винищувач-невидимку: яким буде літак
- Про спільну роботу над авіамашиною країни оголосили ще у грудні 2022 року, але лише 14 грудня 2023 року вони підписали угоду про заснування організації GCAP, яка і відповідатиме за розробку.
- Держави-партнерки планують поставити винищувач на озброєння вже у 2035 році. Пізніше його будуть продавати. Для цього Японія навіть змінить законодавство.
- Двигуни для літака, найімовірніше, розроблятиме британська компанія Rolls-Royce, а ракети — оборонний гігант MBDA.
Базою для розробки винищувача стануть одразу два концепти: британського Tempset та японського F-X. Літак шостого покоління матиме надпотужний радар, який перевершує усі наявні системи, а також надсучасні технології малопомітності.
Заборона розповідає про розробку авіамашини.
Винищувач шостого покоління: план GCAP
У 2022 році Японія, Італія та Велика Британія оголосили, що спільно створять власний винищувач шостого покоління. Вже 14 грудня 2023 року міністри оборони країн підписали угоду про заснування організації Global Combat Air Program International Government Organisation (GCAP), яка і відповідатиме за розробку, пише Associated Press.
Країни обʼєднають вже наявні плани зі створення винищувачів шостого покоління, які розробляли поодинці. Тобто літак зроблять на базі різних наробіток.
Створенням займатимуться японська компанія Mitsubishi Heavy, британська BAE Systems та італійська Leonardo.
Читати більше новин в TelegramЦікаво! Проєкт є першим випадком, коли Японія братиме участь в спільній багатонаціональній розробці військової техніки.
Новий винищувач замінить 92 застарілих F-2 повітряних сил Японії (виготовлявся на базі американського F-16), а також 144 та 94 Eurofighter Typhoon Великобританії та Італії відповідно.
Країни планують розгорнути винищувач шостого покоління у 2035 році. Крім задоволення власних оборонних потреб, вони також збираються продавати новий літак. Для цього уряд Японії навіть має намір помʼякшити обмеження на експорт летальної зброї (він заборонений).
Розробки Tempset та Mitsubishi F-X: що відомо
Японія та Велика Британія до спільної угоди вели окремі розробки:
- Токіо готувало Mitsubishi F-X;
- Лондон — BAE Systems Tempset.
Програма GCAP має на меті обʼєднати усі останні напрацювання у цій сфері.
Про плани щодо Tempset оголосили у 2018 році. Станом на початок 2023 року проєкт налічував 60 демонстративних технологій та концепцій. В перспективі це має скласти майбутні вимоги для винищувача.
Літак передбачається надзвуковим, із передовими технологіями розвідки та захисту. Радар, встановлений на ньому, зможе збирати у 10 000 разів більше даних, ніж здатні актуальні авіа машини.
BAE Systems співпрацював з виробником ракет MBDA та Rolls-Royce, який мав виготовляти двигуни для новітніх літаків. Уряд країни вже вклав $2 млрд у розробку до 2025 року.
Британський літак так і не отримав конкретного вигляду — це набір концептів. Яким озброєнням мала оперувати система, також невідомо.
Не виключено, що новітній винищувач GCAP матиме його двигун та деякі інші елементи.
Про японський F-X відомо менше, в мережі ширились фотоконцепти. З них видно, що в Mitsubishi дотримуватимуться концепції малопомітності, оскільки риси літака нагадують американські F-22 та F-35.
Спочатку Японія розглядала як партнера в розробці майбутнього літака американську Lockheed Martin, проте через небажання останньої ділитися досвідом, довелось шукати нових партнерів. Однак країни все ж співпрацюють щодо автономних систем винищувача.
Раніше Заборона розповідала про літаки T-7 Red Hawk на озброєнні США: легкими штурмовиками повітряні сили замінять застарілі версії винищувачів F-16.
Читати більше новин в Telegram