'
Читаєте зараз
США працюють над винищувачем нового покоління: яким буде літак

США працюють над винищувачем нового покоління: яким буде літак

Ilona Kivva
Автор:
  • NGAD — проєкт бойового літака шостого покоління. Вони мають повністю замінити F-22 Raptor.
  • Одна авіамашина коштуватиме сотні мільйонів доларів. Тільки на перший етап розробки проєкту вже витратили $5 мільярд.
  • Зовні техніка не буде схожою на стандартну: хвіст приберуть, а фюзеляж зроблять більш витягнутим, крилову зону — пласкішою.

Винищувач має стати найшвидшим бойовим літаком на озброєнні Сполучених Штатів. Головною фішкою буде максимальна малопомітність — заради цього пожертвували маневровістю, якою так славляться F-22. Також ще на етапі розробки відмовилися від стандартних методів зв’язку, хоч техніка і має працювати у складі системи з іншими авіасуднами та безпілотниками.

Заборона розповідає про амбіційний проєкт Пентагону. 


Проєкт NGAD: що відомо

Next Generation Air Dominance (NGAD) має стати першим винищувачем шостого покоління в авіапарку ВПС США. Розробка тримається у секреті, але на озброєння принаймні кілька машин планують взяти до 2030 року, пише The War Zone.

Всього Пентагон має намір отримати 200 літаків. Вони мають повністю замінити винищувачі п’ятого покоління F-22 Raptor, які є одними із найвисотніших та найбільш маневрових в армії держави.

«Кожен NGAD коштуватиме сотні мільйонів доларів і буде оптимізований по радіусу дії, корисному навантаженню та низькій видимості, що компенсуватиме меншу маневровість, ніж у F-22. Його місія — воювати як частина високоінтегрованої, глибоко проникаючої групи систем на великих відстанях. Літак, ймовірно, належатиме до класу важких перехоплювачів або буде навіть важчим за всі існуючі», — розповів очільник Повітряних сил США Френк Кендалл.

Читати більше новин в Telegram

Роботу над NGAD офіційно почали у 2022 році. ВПС США передали провідним оборонним компаніям п’ять контрактів на майже $1 мільярд кожен. Серед виконавців були обрані Boeing, Lockheed Martin і Northrop Grumman, а також провідні виробники двигунів Pratt&Whitney і General Electric. 

Концептуальне зображення вдосконаленого бойового невидимого реактивного літака NGAD, який дозаправляється в повітрі. Ілюстрація: Lockheed Martin

Така практика є стандартною: різні підприємства розробляють концепцію та моделюють майбутню техніку, а вже потім обирається переможець. Деякі ідеї можуть об’єднувати, тоді такі компанії працюють разом, наприклад, одна робить корпус, а інші гармату чи носії для ракет. Деталі, як от двигуни, в основному замовляють у профільних підприємств окремо.

Щодо характеристик, то принаймні дві з них будуть аналогічними або вкрай подібними до «Рапторів»:

  • висотність — найімовірніше, вона також складатиме 18 км — це максимальна висота, на якій пілот може літати не у скафандрі. У іншому випадку у техніку можуть закласти можливість польотів у автономному режимі, тобто без льотчика;
  • озброєння — використовувати лазери чи іншу новітню зброю нібито не планують, адже заявлена висота польоту суттєво збільшує дальність польоту снарядів класів «повітря-повітря» та «повітря-земля». Для прикладу, у F-22 стоять AIM-120C AMRAAM та AIM-9 Sidewinder (повітря-повітря), Також встановлена 20 мм гармата.

Щодо решти пунктів, то планується повне оновлення:

  • конфігурація — витягнутий фюзеляж, хвіст відсутній, а крила не мають горизонтальних і вертикальних стабілізаторів;
Візуалізація майбутнього непомітного бойового літака. Ілюстрація: Collins Aerospace

  • швидкість — це буде надзвуковий літак, який зможе підтримувати суперкруїз (здатність курсувати із надзвуковою швидкістю без форсажу, тобто без різкого збільшення тяги). Це робиться для того, аби він міг максимально швидко дістатися до точки виконання місії і після її завершення повернутися. Тож навіть з невеликою кількістю техніки польотів стане більше.
  • невидимість — техніку мають оснастити останніми технологіями, аби збільшити захист від ворожих радарів. Конфігурація також зменшує видимість. Однак високі швидкості призводять до нагрівання обшивки, що з часом погіршує стан захисного покриття, яке також забезпечує малопомітність, тож реалізація стане проблемою;
  • двигун — легкий, здатний працювати як турбовентиляторний на малих висотах і як турбореактивний на великих висотах;
  • зв’язок — вузловий. Ретранслятори за межами прямої видимості, такі як супутники, не використовуватимуть. При цьому NGAD потребуватиме зв’язку із багатьма засобами на великій території, адже передбачається, що він працюватиме у системі. Зокрема, з надсучасними безпілотниками CCA, які також у розробці.
Концептуальне зображення винищувача F-35 Joint Strike Fighter, який летить з різними типами безпілотних літаків. Так само у єдиній системі має працювати і NGAD. Ілюстрація: Lockheed Martin

Раніше Заборона розповідала про ракети Long Range Maneuverable Fires, над якими працюють у Штатах. Вони мають стати найдалекобійнішими снарядами, які можна запустити реактивна система залпового вогню HIMARS.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій