Homo sapiens жили в Європі раніше ніж вважалось: що змінює відкриття вчених

Daniil Tsarevskyi
  • Коли виникли перші люди вченим достеменно невідомо, проте виявлено найдавніших — це Homo habilis. Вони жили 2.4–1.4 млн років тому.
  • Раніше вважалось, що Homo sapience (людина розумна) оселилась у Європі близько 40 000 років тому.
  • Температура в регіоні тоді була як у сучасній північній Фінляндії.

Homo sapiens вижив усіх від 50 000 до 40 000 років тому. До цього кілька видів могли мільйонами років співіснувати разом. Вчені наблизились до пролиття світла на цей період історії, знайшовши останки людини розумної віком у 45 000 років.

Заборона розповідає про важливу знахідку німецьких археологів.

Університет Макса Планка: що знайшли дослідники

Раніше вважалось, що Homo sapience (людина розумна) оселилась у Європі близько 40 000 років тому. Знайдені знаряддя праці, датовані більш раннім періодом відносили до неандертальців. Проте вчені лейпцизького Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка знайшли найстарші останки людини розумної віком щонайменше у 45 000 років, пише New Scientist.

Дослідники знайшли останки в печері поблизу міста Реніс на сході Німеччини. У ті часи на території федеральної землі Тюрингія температура була на 7-15° холодніше, ніж зараз. Вчені порівнюють ті кліматичні умови з сучасною північною Фінляндією. Ймовірно, люди перебралися до цих північних регіонів у пошуках їжі, оскільки тут паслося багато диких тварин.

До приходу людини розумної, в Європі протягом сотень тисяч років панували неандертальці, але вони зникли зі скам’янілостей близько 40 000 років тому. Ймовірно, вони перетинались із сучасними людьми у Франції та Іспанії протягом 1400-2900 років.

Читати більше новин в Telegram

«Це показує, що навіть ці раніші групи Homo sapiens, які розселилися по Євразії, вже мали певну здатність адаптуватися до таких суворих кліматичних умов. До недавнього часу вважалося, що стійкість до умов холодного клімату з’явилася лише через кілька тисяч років, тому це захопливий і дивовижний результат», — сказала докторант з Університету Ла-Лагуна в Іспанії Сара Педерзані.

Homo sapiens, неандерталець та інші: еволюція людини

Людина — це будь-хто, хто належить до роду Homo. Коли виникли перші люди вченим достеменно невідомо, проте виявили найдавніших: Homo habilis (жив 2.4–1.4 млн років тому), Homo rudolfensis (1.9-1.8 млн років тому) та Homo erectus «людина прямоходяча» (від 1.89 до 110 000 років тому), пише History.

Можливі шляхи еволюції людського роду. Інфографіка: Britannica

Найближчими предками людини є неандертальці (Homo neanderthalensis та денисовці. Про існування перших знали ще з 19 століття, а останніх виявили тільки у 2008 році. Сучасні люди мають гени обох видів. Відомо, що вони спарювались між собою, коли проживали разом на одних територіях.

«Заміна всіх архаїчних людей на Homo sapiens між 50 000 і 40 000 років тому сталася по всій Євразії. Це був вирішальний період, тому що протягом мільйонів років співіснували кілька видів, але залишився лише один … Це був початок вторгнення одного виду в усі можливі ніші для життя на Землі. Ми знаємо, що це сталося… але ми не знаємо, чому і як це сталося», — заявив Жан-Жак Хублін з інституту, який відкрив знахідку.

Раніше Заборона розповідала про те, як Земля змінилась за останні 100 млн років. На формування поверхні планети впливав не тільки рух тектонічних плит, а і клімат.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій