Суд ООН не розглядатиме частину позову України проти РФ, але все не так погано
- 26 лютого 2022 року Україна подала позов до Міжнародного суду ООН. Він складався з кількох частин — одна з них подавалася, щоб заперечити нібито геноцид на Донбасі (один з псевдоаргументів РФ для вторгнення).
- Після майже двох років суд вирішив, що не має компетенції розглядати частину цього позову, а саме — щодо законності російського нападу.
- Проміжкове рішення вже є, але розгляд справи може тривати роками.
Міжнародний суд ООН постановив, що може вирішити чи Україна вчиняла геноцид на території Донецької та Луганської областей, заперечивши аргументи Росії. Так, майбутнє рішення буде остаточним. Це не тільки позбавить РФ можливості виправдати вторгнення, що буде аргументом на спецтрибуналів (і не тільки), а і відкриє шлях до виплати репарацій.
Заборона розповідає про рішення Міжнародного суду ООН в справі України та Росії.
Позов України про геноцид на Донбасі: що відомо
Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року та одразу виправдав його необхідністю припинити нібито геноцид на Донбасі. Україна звернулась до Міжнародного суду ООН 26 лютого 2022 року з позовом, в якому просила поставити крапку: Київ не вчиняв дій, які можна так кваліфікувати, а отже Росія не могла законно застосувати агресію, щоб цьому запобігти, пишуть Ґрати.
«Законних підстав для військових заходів проти України у боротьбі з геноцидом також немає, адже РФ не звернулась до відповідного органу ООН з вимогою запобігти геноциду, як це передбачено VIII статтею Конвенції. Жодних доказів геноциду Росія не надала, а у звітах ООН щодо ситуації з правами людини в Україні згадок про геноцид теж не було. Заявлена російським керівництвом мета ‘денацифікувати’ Україну — це явний привід для непровокованої агресивної війни», — йдеться у позові.
Також тоді Україна просила вжити тимчасових заходів: зобов’язати Росію негайно зупинити військові дії, а також гарантувати, що російська сторона не вживатиме інших дій, які можуть погіршити та ускладнити ситуацію, яка є предметом цього позову. Суд мав вимагати від РФ відшкодувань Україні у повному обсязі.
Читати більше новин в TelegramУ РФ заперечували проти вжиття тимчасових заходів, проте у Гаазі вже 16 березня 2022 року таки зобовʼязали країну-агресорку припинити воєнні дії, а також зупинити усі військові чи нерегулярні збройні формування. Росія очікувано проігнорувала рішення.
Міжнародний суд ООН: рішення щодо Росії
Київ вже 1 липня 2022 року направив до суду меморандум, в якому уточнив свої претензії. Попросили суд встановити, що доказів про вчинення геноциду на території Донецької та Луганської областей немає, а Росія сама порушила конвенцію про геноцид, розпочавши так звану СВО та визнавши незалежність ДНР і ЛНР (у РФ стверджують, що меморандум змінив предмет спору, а тому не може розглядатись).
Суд розглянув кожне окреме заперечення Росії та 2 лютого 2024 року виніс по суті вже друге проміжкове рішення:
- заперечив претензію Росії, про те, що позов є неприйнятним. Постановлено, що і позов і меморандум стосуються тих самих звинувачень із боку РФ у геноциді;
- підтвердив, що його рішення дасть відповідь на питання, чи порушила Україна Конвенцію про геноцид, і підтвердив, що сформовану у рішенні правову позицію не можна буде поставити під сумнів;
- постановив, що навіть якщо припустити, що визнання «ДНР» і «ЛНР» та «спеціальна воєнна операція», суперечать нормам міжнародного права, зробивши це РФ порушила не Конвенцію про геноцид, а норми міжнародного права про визнання держав і застосування сили. Простими словами, це означає, що ці питання не у юрисдикції суду.
Війна в Україні: що дасть рішення суду у Гаазі
В результаті суд погодився вести процес тільки по першій частині позову: чи вчиняла Україна геноцид на території Луганської та Донецької областей. Його розглянуть по суті, а Росія має подати свій меморандум до 2 серпня 2024 року.
До фінального рішення, ймовірно, ще довго, але визнання, що Україна не вчиняла геноциду на Донбасі може позбавити Росії одного з небагатьох аргументів для виправдання вторгнення. Також можна розраховувати, що РФ зобовʼяжуть виплатити репарації за порушення наказу припинити військові дії від 16 березня.
«Міжнародне право вирізняє три види застосування державою сили: самозахист, припинення геноциду та агресія. Тож, якщо в майбутньому Спеціальний трибунал ООН буде розглядати справу про російське вторгнення в Україну, росіянам залишиться виправдовуватись лише самозахистом. Якби ми не звернулись до Міжнародного суду ООН, ми б не отримали нічого кращого. Я б порівняв це з ракетною атакою, коли частина ракет не влучила, частину збили, однак решта вразила цілі», — прокоментував ситуацію програмний директор Центру громадянських свобод Володимир Яворський.
Раніше Заборона розповідала про з’їзд депутатів невизнаного Придністровʼя: вони попросили Росію про захист. За подібним сценарієм розгортались події навколо «Л/ДНР» у 2022 році.
Читати більше новин в Telegram