Читаєте зараз
САУ DITA на захисті України: що це за зброя, яка може залишати позицію лише за 45 секунд

САУ DITA на захисті України: що це за зброя, яка може залишати позицію лише за 45 секунд

Oleksandr Humeniuk

Наприкінці лютого 2024 року стало офіційно відомо про те, що Україна у найближчому майбутньому отримає дев’ять самохідних артилерійських установок DITA, які виготовить Чехія на кошти Нідерландів. 

САУ DITA раніше не постачалась до українського війська і стане новим озброєння у ЗСУ. Що це за установка, які її основні переваги та особливості, дізналася Заборона. 


Самохідна артустановка DITA: історія

Історія створення САУ DITA бере свій початок у колишній Чехословаччині, де у 1970–80-х роках на озброєнні перебувала флагманська та вже відома в Україні установка DANA

Після розпаду соцреспубліки Чехія пішла шляхом модернізації САУ і тривалі роки покращувала свою артилерійську установку. Одним з результатів стала версія DANA M1CZ, презентована у 2011 році. На модернізовану версію САУ встановили нову систему управління вогнем і навігаційну систему, а також замінили двигун.

У 2019 році чеська компанія Excalibur Army почала глибоку модернізацію САУ, і вже у 2021-му широкому загалу було презентовано нову САУ DITA, яка стала логічним розвитком цього сімейства артилерійських установок. 

Читати більше новин в Telegram

Технічні характеристики та особливості САУ з Чехії

Вага: 29 т;

Максимальна швидкість: 90 км/год;

Калібр гармати: 155 мм;

Дальність стрільби: 39 000 м;

Повний боєкомплект: 40 од.;

Темп стрільби: 6/1 хв;

Шасі: TATRA 8×8;

Екіпаж: дві людини.

САУ DITA побудована на шасі «Татра» 815 VP31M. Це те ж саме, що й у попередниці, однак компанія-розробник заявляє, що нова версія має краще керування та поліпшену рухливість. Кабіна водія та управління вогнем також була запозичена у САУ DANA. 

Головною відмінністю DITA від старшої сестри стала її нова артилерійська башта, яка, за заявкою виробника, є повністю автономною та може бути встановлена на різноманітні шасі, в тому числі гусеничні.

Розробники установки приділили особливу увагу автоматизації своєї САУ. DITA має автоматичну систему заряджання від своєї попередниці, однак оснащена бортовою системою управління, куди входять діагностика, навігація, автоматичне наведення гармати, автономний розрахунок елементів стрільби та управління боєприпасами. 

Значна автоматизація роботи САУ дозволила скоротити чисельність екіпажу установки до водія та командира. Після надходження до Збройних сил України DITA стане першою самохідною артилерійською установкою, яка потребуватиме лише двох членів екіпажу.

Виробник Excalibur Army наголошує, що автоматизація всіх перерахованих процесів дозволяє максимально скоротити час, необхідний для зайняття вогневої позиції, виконання місії та швидкого залишення позиції. Наразі важко сказати, як себе покаже новітня САУ у реальних бойових умовах. Однак, виходячи виключно з оголошених публічно характеристик, DITA має значну перевагу над словацькою САУ Zuzana 2, яка вже тривалий час стоїть на озброєнні у ЗСУ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій