'
Читаєте зараз
Україна отримала чеську САУ Dana-M2: що за техніка і які альтернативи мають ЗСУ

Україна отримала чеську САУ Dana-M2: що за техніка і які альтернативи мають ЗСУ

Daniil Tsarevskyi
  • Україна ще у 2018 році уклала контракт на поставку 66 САУ Dana M-2. Згодом кількість одиниць зменшилась до 26.
  • Dana M-2 — це модернізована гармата DANA vz.77 Вона має нову кабіну і систему керування вогнем, порівняно з попередницею. 
  • Від початку повномасштабного вторгнення Україна отримала низку західних установок, серед них є і аналог Dana.

Самохідна артилерійська установка Dana M-2 через використання 152-мм калібру ще на етапі замовлення планувалась як тимчасове рішення (з огляду на стандартизацію НАТО). Активні бойові дії поставили під ще більше питання актуальність системи, зважаючи на вже поставлені Україні альтернативи під західний 155-мм снаряд та виснаження запасів пострілів радянського зразка.

Заборона розповідає про виконаний контракт на поставку чеських САУ. 

Угода з Excalibur Army: деталі

Україна вже до грудня 2023 року мала отримати чеські самохідні артилерійські установки DANA-M2. Контракт на 66 одиниць техніки уклали з Excalibur Army ще у 2018 році, проте згодом він значно скоротився — до 26. Зразки техніки потрапили до бійців 56-ї окремої мотопіхотної бригади, пише Defence24.

Вартість контракту склала $40 млн, а одна установка в середньому обійшлась у $900 000. Разом з машинами придбали 5 000 стандартних 152-мм снарядів із дальністю 18.7 км і 1000 реактивних, які дозволяють уразити цілі на відстані 25 кілометрів.

«Ще до початку повномасштабного вторгнення DANA була тимчасовою перехідною опцією. Вибір калібру 152-мм зумовили запаси боєприпасів, які Україна мала на час замовлення. В результаті активних бойових дій, запаси снарядів вичерпались», — йдеться в матеріалі.

Читати більше новин в Telegram

Річ у тому, що повномасштабне вторгнення великою мірою виснажило запаси 152-мм снарядів, які у великій кількості залишались після радянського періоду. Подібні боєприпаси після 24 лютого передавались колишніми країнами варшавської угоди, Україна також запустила власне виробництво. Попри це, значну частину парка техніки складають саме західні зразки, які використовують 155-мм калібр НАТО, на який ЗСУ хочуть орієнтуватись у майбутньому. Тож в умовах бойових дій передача установок досі актуальна, але дещо меншою мірою, адже використовуються не боєприпаси натівського зразка. 

Dana M-2: особливості зброї

Dana M-2 — це модернізована гармата DANA vz.77 (її ЗСУ вже отримували на початку повномасштабного вторгнення). Гаубиця може стріляти автоматично. В такому випадку командиру достатньо лише вводити дані про ціль. 

Темп стрільби становить до 5 пострілів/хв та боєкомплект із 36 снарядів. У модернізованому варіанті використовується більш сучасна гідравліка, завдяки чому час розкладання та складання опор значно скорочується порівняно з базовим.

Серед інших змін:встановлення нової броньованої кабіни екіпажу, обладнаної системою кондиціювання та фільтровентиляції. Також було замінено двигун Tatra T2-930-34 потужністю 345 к. с. (254 кВт) на новіший Tatra T3-930-52M потужністю 355 к. с. (265 кВт), який працює з п’ятиступінчастою Tatra 10 TS 130. Завдяки цьому автомобіль розвиває максимальну швидкість на бездоріжжі до 25 км/год, а на шосе до 80 км/годину.

Західні САУ: які вже є на захисті України

Від початку повномасштабного вторгнення Україна отримала низку західних установок. В тому числі Збройні сили використовують словацькі Zuzana 2, яка є 155-мм аналогом Dana. Це колісна артилерійська установка, яку виробляють з 1998 року. Вона має подовжений ствол, що дозволяє вести вогонь на відстань до 41 км (з використанням спеціальних снарядів). САУ обслуговують три людини, що робить її компактною. ЗСУ отримали Zuzana 2 у серпні 2023 року.

Окрім Zuzana ЗСУ використовують наступні західні самохідні артсистеми:

  • M109 — головна американська САУ, яка служить ще з часів В’єтнамської війни. Остання модифікація, створена в 1990-х роках під назвою M109A6 Paladin, оснащена покращеною бронею, двигуном і системою управління вогнем. Активно-реактивні снаряди дозволяють стріляти на відстань до 30 км.
  • PzH 2000 — німецька гусенична артилерійська установка, одна з найбільш сучасних САУ. Вона може вести вогонь стандартними снарядами на відстані до 30-36 км, що перевищує можливості більшості радянських гармат і гаубиць. З використанням активно-реактивних снарядів, бойовий діапазон Panzerhaubitze 2000 може збільшитися до 67 км, що є найбільшим показником у світі.
  • CAESAR — французька колісна САУ. Максимальна дальність пострілу складає понад 40 км, а з активно-реактивними снарядами — до 49 км.
  • Krab — польська гусенична артилерійська система калібру 155 мм. Здатна вести вогонь на відстанях до 30-40 км.

Раніше Заборона розповідала про зміни, які мають спростити постачання зброї ЗСУ. Тепер буде кілька критеріїв, яким має відповідати зброя, перш ніж потрапити на фронт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій