Ізраїль готує відповідь на атаку Ірану: що буде, якщо атакує ядерні обʼєкти (прецеденти вже були)
- 13 квітня Іран наніс масований ракетний та дроновий удар по Ізраїлю. Уряд країни двічі збирався для обговорення можливої відповіді.
- Тель-Авів може обрати ціллю ядерні обʼєкти Тегерану, які, ймовірно, використовуються для виготовлення зброї масового ураження.
- Ізраїль вже знищував ядерні реактори у 1981 році на території Іраку та у 2007 у Сирії.
У 2022 Тель-Авів провів навчання «Вогняні колісниці», під час яких симулювалась атака на ядерні обʼєкти Ірану. Подібні удари вже проводились у 2010 році. Однак з того часу Іран настільки наростив виробництво, що навіть масштабний удар, ймовірно, не зірве плани зі створення зброї масового ураження. До того ж важливі обʼєкти знаходяться під землею, що зменшує шанси успіху.
Заборона розповідає про можливу відповідь Тегерану.
Тель-Авів – Тегеран: чого очікувати
Іран 13 квітня 2024 року атакував Ізраїль за допомогою понад 300 ракет та безпілотників. Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху два дні підряд збирався з високопосадовцями, щоб обговорити можливу відповідь, але уряд станом на 17 квітня так і не опублікував ніяких рішень.
На фоні закликів світових лідерів проявити стриманість, голова армії Ізраїлю Герці Галеві заявив, що Тель-Авів вживатиме заходів у відповідь. Військовий речник Ізраїля Даніель Хагарі, заявив, що Ізраїль відповість у час, який країна обере сама.
Ціллю для атаки Ізраїль, ймовірно, може обрати обʼєкти повʼязані з ядерною програмою Ірану, пише Bloomberg.
Читати більше новин в TelegramІзраїль вважає ядерну програму Ірану загрозою для свого існування. У 2021 році міністр закордонних справ Ізраїлю Яір Лапід попередив, що країна готова застосувати військові засоби, щоб запобігти створенню Тегераном зброї масового ураження. У 2022 році країна провела навчання під назвою «Вогняні колісниці», під час яких симулювалась така атака.
При цьому Тель-Авів уже має досвід знищення ядерних обʼєктів. У 1981 році військові провели операцію зі знищення іракського ядерного реактора в Осіраку. Тоді ізраїльський уряд підозрював, що Ірак може використати потужності для створення ядерної зброї. Через 26 років, у 2007-му, подібна атака сталась на реактор, побудований Північною Кореєю в Сирії. Тель-Авів визнав свою причетність лише у 2018-му.
Ураження нібито були і в Ірані. Проте Тегеран має настільки багато ядерних обʼєктів на своїй території, що подібні удари здатні тільки відстрочити виробництво ядерної зброї.
Керівник Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі при цьому заявив, що після атаки 13 квітня, Іран закрив на добу свої ядерні обʼєкти.
«Ми завжди стурбовані можливістю атаки Ізраїля. Я можу вам сказати, що наші інспектори в Ірані були поінформовані іранським урядом про те, що вчора [у неділю] всі ядерні об’єкти, які ми перевіряємо щодня, залишатимуться закритими з міркувань безпеки», — заявив керівник МАГАТЕ.
Авіаатаку на ядерні обʼєкти Ірану також ускладнює те, що частина з них знаходиться у підземних бункерах Фордо та Натанзі.
Ядерна програма Ірану: чи є бомба
Іран та США у 2015 році підписали угоду, згідно з якою Тегеран протягом 15 років не мав збагачувати уран вище 3.7% — це концентрація ізотопу урану-235, який необхідний для атомних електростанцій. Також країна мала обмежити свої запаси збагаченого урану 300 кг, що лише 3% від кількості, яку вона мала до підписання угоди. Натомість Іран отримував часткове зняття економічних обмежень.
У 2018 році з угоди вишли США (за президентства Дональда Трампа). Зняття обмежень означало, що Ірану знадобиться рік, щоб виготовити достатню кількість урану для ядерної зброї.
Так, лише за перший квартал країна збагатила його до рівня, який використовується у зброї 145 кг урану. МАГАТЕ підтверджує, що очищення у 60%, якого досягнув Тегеран, технічно не відрізняється від того, що використовується в зброї масового ураження.
При цьому Іран також має технічні можливості для створення ракети або бомби, яка б несла ядерний заряд. Так, експерти вважають, що розробниками знадобиться від кількох місяців до двох років, щоб створити належну боєголовку для своїх потужних ракет.
Раніше Заборона розповідала про удари Ірану по військових базах США. Між країнами залишається можливість масштабної ескалації.
Читати більше новин в Telegram