'
Читаєте зараз
США могли вперше застосувати в Ізраїлі новітню ППО-ракету SM-3: на що вона здатна

США могли вперше застосувати в Ізраїлі новітню ППО-ракету SM-3: на що вона здатна

Daniil Tsarevskyi
  • Тегеран 13 квітня 2024 року атакував Ізраїль ракетами та дронами.
  • Відбити атаку допомогли США, Велика Британія та Йорданія.
  • Іран стверджує, що бомбардування є відповіддю на авіаудар по будівлі іранського консульства в Сирії.

SM-3 — це потужна протиракета, яка здатна перехоплювати обʼєкти за межами земної атмосфери. Така можливість дозволяє ліквідувати балістичні цілі ще на середній ділянці польоту. Вона може летіти на 1200 кілометрів.

Заборона розповідає про ракету ПРО США, яку могли вперше застосувати в Ізраїлі.

Атака Ірану на Ізраїль 13 квітня

Іран 13 квітня 2024 року запустив 350 ракет і безпілотників по Ізраїлю. Загалом боєголовки містили близько 60 тонн вибухівки. Пуски здійснювались не тільки з території Ірану, а і з Іраку, Сирії та Ємену і таким чином, щоб усі засоби приблизно одночасно досягли повітряного простору країни. 

Загалом було випущено:

  • 120 балістичних ракет;
  • 30 крилатих;
  • 170 безпілотників. 

99% обʼєктів було збито ще поза повітряним простором Ізраїля. Відбити удар ще за межами території Ізраїля допомогли США, а також Йорданія та ВПС Великої Британії, які також знаходились у регіоні. 

Читати більше новин в Telegram

Ті обʼєкти, які все ж досягли країни, знищувались системою «Залізний купол». Однак були і влучання: військовий речник Ізраїля Даніель Хагарі заявив, що частина ракета все ж таки прорвала протиракетну оборону. Так, було уражено базу ВПС у пустелі Негев, що на півдні Ізраїля. Там базуються F-35. За офіційною інформацією, обʼєкт не зазнав серйозних ушкоджень.

Розміщення бази Неватім на півдні Ізраїля, яка була ціллю атаки Ірану. Інфографіка: BBC

США перехопили щонайменше чотири балістичні ракети Ірану за допомогою системи протиракетної оборони Aegis, яка буває наземного та морського базування. The War Zone повідомляє, що при цьому було вперше в бою використано протиракету SM-3.

SM-3: що за зброя

Основними ракетами, які використовуються в системі ПРО Aegis є SM-6 та SM-3. Перша здатна вражати балістичні та гіперзвукові об’єкти на кінцевих етапах польоту, але в обмеженому радіусі. Вона вже використовувалась у Червоному морі, під час відбиття атак єменських хуситів.

Standard Missile-3 (SM-3) — це протиракета, призначена для оборони від балістичних загроз. Вона має перехоплювати їх на середині польоту. Вважається, що це єдина ракета-перехоплювач, здатна працювати у космічному вакуумі.

Графік зони ураження для різних систем ПРО США. Інфографіка: Missile Defense Agency

Про використання в Ізраїлі саме SM-3 свідчить радіус дії системи: вона здатна перехоплювати балістичні ракети на середній ділянці, ще за межами атмосфери. Сліди подібних перехоплень помітили на відео під час атаки на Ізраїль. Варто зазначити, що ізраїльська система Arrow-3 також, ймовірно, здатна здійснювати екзоатмосферні перехоплення, але робота SM-3 виглядала б так само.

«Есмінці ВМС класу Arleigh Burke могли застосувати і ракети SM-6 проти іранських балістичних ракет. Однак, SM-6 призначений для боротьби з балістичними загрозами на кінцевій фазі, що обмежило б зону ураження будь-яких іранських балістичних ракет», — йдеться в матеріалі The War Zone.

Читайте також

Іран: чому напав на Ізраїль

Ізраїль та Іран були союзниками до ісламської революції 1979 року. В результаті до влади в Ірані прийшов режим, який зробив протистояння Тель-Авіву ключовою частиною своєї ідеології. З того часу Тегеран не визнає право Ізраїлю на існування, пише BBC.

«Ізраїль вважає, що Іран становить загрозу існуванню, про що свідчить риторика Тегерана, нарощування ним проксі-сил, які поклялися знищити Ізраїль, його фінансування та озброєння палестинських угруповань, включаючи ХАМАС і ліванську шиїтську войовничу групу Хезболла», — пояснили у виданні.

Взагалі Тегеран стверджує, що бомбардування 13 квітня є відповіддю на авіаудар по будівлі іранського консульства в Сирії. В результаті загинули високопоставлені іранські командири, серед яких бригадний генерал Мохаммад Реза Захеді. Він командував іранськими силами Кудс і відповідав за іранські сили в Іраці та Сирії.

Однак це, ймовірно, лише каталізатор удару, до якого могли готуватися давно. Іран створив мережу союзників і проксі-сил на Близькому Сході, які є частиною так званої вісі опору в регіоні і протиставляє себе інтересам США та Ізраїлю.

Ключові союзники:

  • Сирія — один із найважливіших партнерів. Іран разом з Росією допоміг сирійському уряду Башара Асада пережити десятирічну громадянську війну в країні;
  • Хезболла в Лівані — є найпотужнішим зі збройних угруповань, які підтримує Тегеран. З моменту початку війни між Ізраїлем і ХАМАСом майже щодня веде перестрілку через кордон;
  • шиїтські ополчення в Іраку — атакували бази США в Іраку, Сирії та Йорданії ракетним обстрілом. США відповіли після того, як троє їхніх солдатів були вбиті на військовому посту в Йорданії;
  • хусити у Ємені — рух контролює найбільш населені райони країни. Щоб продемонструвати підтримку ХАМАСу в Газі, хусити обстріляли Ізраїль ракетами та безпілотниками, а також атакували комерційні судна біля його берегів, потопивши принаймні один корабель. У відповідь США та Велика Британія завдали ударів по об’єктах хуситів;
  • ХАМАС — вважається, що Іран надає зброю та навчає збройне угрупування. Офіційно Іран заперечує будь-яку причетність до атаки 7 жовтня.

Раніше Заборона розповідала про внутрішні суперечки щодо мобілізації в Ізраїлі. Уряд пропонує зробити службу в армії обовʼязковою для ортодоксальних євреїв харедім.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій