Міністр агрополітики Сольський вийшов із СІЗО під заставу: все, що треба знати про справу
- Микола Сольський — міністр аграрної політики й продовольства з березня 2022 року.
- 25 квітня 2024 року ВАКС заарештував політика. Сольський став першим чинним міністром в Україні, який опинився в СІЗО. Вже 26 квітня захист урядовця вніс заставу в майже 76 млн гривень.
- Очільнику відомства загрожує до 12 років обмеження свободи, якщо його визнають винним.
Згідно з версією обвинувачення, Сольський був головою злочинного угруповання, яке з 2017 по 2021 роки заволоділо близько 2 493 га землі на 290 млн гривень. Ділянки передавались у власність воїнам АТО, які мали право на безплатну землю, але перед цим з ними підписували один договір.
Заборона розповідає про скандальну корупційну справу Міністра аграрної політики України.
Микола Сольський: хто він такий
Микола Сольський — міністр аграрної політики й продовольства. Політик став депутатом парламенту від Слуги народу у 2019 році в одномандатному окрузі на Львівщині. Довгий час займався агробізнесом та був бенефіціаром десяти агрокомпаній, у трьох був керівником, пише BBC.
Сольський очолив комітет аграрної політики та земельних відносин, а у березні 2022 року став міністром аграрної політики та продовольства. За 2023 отримав 22.38 млн грн доходів, 21.35 млн з яких — це дивіденди від аграрного бізнесу.
За даними декларації володіє:
Читати більше новин в Telegram- «Агро-Лучки» — 9% акцій;
- «Наташа-Агро» — 18.73% акцій;
- «Рожнівка-Агро» — 18.73% акцій;
- Малодівицьке хлібоприймальне підприємство — 18.73% акцій.
«Сольський мав спільні справи з колишнім главою Офісу президента Андрієм Богданом, партнером по адвокатській діяльності у минулому Ігорем Пукшиним, який у 2004-2009 роках працював у команді Віктора Ющенка. Серед бізнес-партнерів був також син колишнього голови Конституційного суду України Олександр Баулін», — йдеться у матеріалі BBC.
Сімʼя міністра знаходиться в Португалії, а один із чотирьох синів навчається в школі-пансіоні у Швейцарії.
Розкрадання 300 млн грн: що з’ясувало НАБУ
Микола Сольський став першим чинним міністром за президентського строку Володимира Зеленського, якому НАБУ оголосило підозру в корупції. Національне антикорупційне бюро України звинувачує його в заволодінні державною землею на 291 млн грн та спробі заволодіння землею ще на 190 млн грн. Ввечері 25 квітня 2024 року Вищий антикорупційний суд арештував міністра.
У якості альтернативи було призначено заставу в розмірі 75 700 000 грн. При цьому, НАБУ оголосив підозри ще двом кураторам органів Держгеокадастру та особі, яка сприяла вчиненню злочину.
«До складу злочинної групи на чолі з топпосадовцем входили службові особи органів Держгеокадастру, а також особи, які контролювали діяльність цих органів, так звані куратори. Учасники схеми забезпечили знищення документів, на підставі яких два держпідприємства на Сумщині мали право постійного користування землею. Через їх відсутність обласний Держгеокадастр склав акт про самовільне зайняття цих ділянок», — кажуть у НАБУ.
Ділянки належали двом підприємствам Національної академії аграрних наук України в Сумській області – «Іскра» та «Надія». Надалі земля передавалась у власність визначених громадян — ветеранів АТО. Це робилось під виглядом реалізації їх права на безплатну землю, пише Forbes.
При цьому отримувачі мали підписати договір про її передачу в оренду приватному агрохолдингу ще до моменту отримання. Таким чином, учасники схеми за 2017-2021 роки нібито заволоділи 1250 земельними ділянками загальною площею 2493 га. Їх вартість на момент вчинення злочину становила понад 291 млн гривень.
Також повідомляється, що детективи НАБУ та прокурори Спеціальної антикорупційної прокуратури запобігли заволодінню групою ще 3282 га землі вартістю близько 190 млн грн.
Міністр аграрної політики України: що каже захист
Міністр вийшов під заставу 26 квітня 2024 року, через день після затримання. Раніше адвокат Миколи Сольського Назар Кульчицький заявляв, що збір коштів можуть завершити найближчим часом. Чиновник продовжує виконувати повноваження міністра аграрної політики та продовольства.
Спеціальна антикорупційна прокуратура вимагала заставу у 200 млн грн, оскільки, на їх думку, менша не мала б стримувального ефекту та не зберегла б від ризиків.
«Ми не згодні з цим рішенням суду. Ми його отримаємо, вивчимо і тоді будемо приймати рішення щодо його оскарження. … Після звільнення [внесення застави] він може повертатися на робоче місце і продовжувати виконувати обов’язки», — заявив Назар Кульчицький.
Сам міністр також заявляє, що не згоден зі звинуваченнями НАБУ. Події, які описує Національне антикорупційне бюро, за його словами, стосуються 2017-2018 років, коли Сольський працював адвокатом і начебто не мав жодного стосунку до використання землі, про яку йдеться.
«Обставини семирічної давнини стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані останнім у володіння відповідно до закону. Спори вирішуються судами, в тому числі Верховним судом, і як мені відомо, на сьогоднішній день ряд рішень констатують відсутність права держпідприємств на землі, які, ймовірно, має на увазі НАБУ», — йдеться у заяві Миколи Сольського.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук повідомив що 25 квітня до Парламенту надійшла заява від Сольського про відставку з посади міністра. Її пообіцяли розглянути на найближчому засіданні.
Сольському загрожує до 12 років позбавлення волі, якщо його визнають винним, каже партнер адвокатського об’єднання Moris Group Станіслав Пелюк. При цьому розгляд справи через велику кількість підозрюваних та їхніх захисників може тривати роками.
На час розгляду Сольського можуть відсторонити від виконання обовʼязків міністра, оскільки він може тиснути на свідків чи ховати документи (у випадку, якщо не звільнять).
Раніше Заборона розповідала про справу колишнього народного депутата Сергія Пашинського. Внаслідок його дій держава зазнала збитків на 967 млн гривень.
Читати більше новин в Telegram