Українці можуть отримати сертифікати на книги: кому саме доступні
- Володимир Зеленський 17 червня підписав законопроєкт щодо підтримки розповсюджувачів видавничої продукції.
- Програма передбачає субсидії для книгарень на оренду приміщень.
- Очікується, що законопроєкт підтримає книговидавництво в Україні шляхом залучення додаткових коштів читачів.
Частина українців отримає право на отримання сертифіката для купівлі книжок. Вони приходитимуть у Дію на суму 908 гривень, але витратити гроші можна тільки на книги.
Заборона розповідає про закон для підтримки українських видавництв та книгарень.
Законопроєкт №11251: що передбачає держава
Згідно з актом, який підписав голова держави, вже у 2024 році українці, яким з 1 січня 2024 року виповнилось 18 років, отримають книжковий сертифікат в Дії. Його сума складе 908 грн, які можна витратити на такі книжки:
- електронні;
- паперові;
- аудіальні;
- для осіб з порушенням зору.
Після закінчення воєнного стану пільгу хочуть запровадити також для одного з батьків при народженні дитини. Скористатися сертифікатом можна буде протягом року. Для впровадження закону залишилася формальність: постанова Кабміну, яка визначить порядок надання допомоги й внесення змін у використанні коштів Українським інститутом книги, каже директорка УІК Олександра Коваль.
«І тоді 370 млн грн, виділені в бюджеті на цю програму, мають шанси з карток 18-річних щасливчиків, які отримають книжки українською мовою за власним вибором, поповнити рахунки українських видавців, які за ці кошти видадуть додатково 1.5-2 млн примірників», — прокоментувала Коваль.
Читати більше новин в TelegramДокумент передбачає також субсидії для відшкодування оренди на приміщення для книгарень, додала заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук. Вона наголосила, що суми для цього закладені в бюджет, тож додаткових витрат з державної казни не буде. Встановили конкретні строки розгляду заяв на отримання субсидії — 10 днів, ще 5 днів передбачено на оприлюднення результатів.
Відомо, що Верховна Рада ухвалила закон №11251 наприкінці травня 2024 року. Його ініціювали вісім народних депутатів з партій «Слуга народу», «За майбутнє», «Європейська Солідарність», «Батьківщина» та «Опозиційна платформа — за життя». Ідею підтримали 299 голосами «за».
Удар по друкарні Vivat у Харкові 23 травня: які наслідки
Під час масованого обстрілу Харкова 23 травня росіяни вдарили ракетами по друкарні місцевого видавництва Vivat. Ворог обстріляв транспортну інфраструктуру, комунальне та цивільне підприємство, яке займається друком. Спалахнув цех із папером.
Пізніше стало відомо, що росіяни поцілили в друкарню «Фактор-Друк», де здебільшого друкуються книжки Vivat. Також «Фактор-Друк» випускає книги для видавництв «КСД», «Ранок», «Фоліо», «Свічадо», «Зелений пес» та інших.
Як повідомили в Нацполіції, на підприємстві загинуло семеро людей, ще 16 зазнали травм. Внаслідок обстрілу типографії «Фактор-Друк» згоріли 50 000 книжок. Власник друкарні Сергій Політучий заявив, що через ракетний удар РФ потужність видавничого ринку в Україні може скоротитися на 40%.
За оцінкою Політучого, приблизно 85–90% всіх книг, які видаються в Україні, друкуються саме у Харкові, зокрема — на «Фактор-Друці» та інших підприємствах. Відновлення роботи друкарні може зайняти кілька місяців, а переїзд до безпечніших регіонів дорого обійдеться.
«Навіть якби ми з чиєюсь допомогою переїхали до Львова, наприклад, чи до Івано-Франківська, то ми б зіткнулися з проблемою людей. Не всі люди схотіли б переїхати у ці регіони. А знайти спеціалістів у цих регіонах практично неможливо», — пояснив власник підприємства.
Після атаки росіян по типографії «Фактор-Друк» українці активно підтримали видавництво Vivat. У «Новій пошті» пообіцяли доставити всі замовлені до 30 червня примірники коштом компанії.
«За перші 10 днів, у період 25 травня — 5 червня, «Нова пошта» вже доставила 5 484 посилки із книгами видавництва Vivat. Це у чотири рази більше, ніж за попередній аналогічний період», — повідомили в пресслужбі поштового оператора.
Раніше Заборона розповідала про результати Міжнародної Букерівської премії у 2024 році. У довгому списку претендентів був український письменник Андрій Курков з романом «Самсон і Надія».
Читати більше новин в Telegram