Читаєте зараз
Україна хоче транспортувати газ з Азербайджану замість РФ: чому все не так просто

Україна хоче транспортувати газ з Азербайджану замість РФ: чому все не так просто

Ilona Kivva
Автор:
  • 30 грудня 2024 року завершується термін дії контракту, в рамках якого російський «Газпром» транспортував до Європи певні обсяги природного газу. 
  • Україна не хоче продовжувати контракт та укладати будь-які домовленості з Росією, але має намір зберегти за собою статус транзитної держави. 
  • ЄС і Київ думають над тим, як зберегти транзит — до процесу вирішили залучити Азербайджан.

Щоб транспортувати азербайджанський газ до Європи, все одно доведеться домовлятися з Росією, однак Україні необов’язково укладати з РФ угоди напряму. Їх може укласти якесь із європейських підприємств, яке купуватиме газ на кордоні й далі доставлятиме його в ЄС. Таким чином Україна збереже статус транзитної держави, отримає гроші за транзит і уникне домовленостей з Росією.

Заборона розповідає про схеми, які розглядають в Україні та ЄС для продовження транзиту російського газу через Україну.

Газ з Азербайджану: які проблеми з транзитом

Україна та Європейський Союз звернулися до Азербайджану з проханням постачати природний газ до Європи через Україну після закінчення чинного контракту з Росією наприкінці 2024 року. Своєю чергою Азербайджан підтримує подальший транзит російського газу через Україну, оскільки його припинення суттєво підвищить вартість блакитного палива для деяких країн. Це випливає з заяви азербайджанського лідера на конференції 20 липня в місті Шуша, пише Bloomberg

Він сказав, що з цього приводу тривають переговори з владою в Україні та ЄС, а також з Росією, і всі сторони, здається, зацікавлені в продовженні постачання.

«Ми допоможемо, якщо зможемо. Я думаю, що можна продовжити цю угоду [про транзит російського газу через Україну]. Такі країни як Австрія та Словаччина матимуть серйозні проблеми, якщо постачання російського газу через Україну припиняться, оскільки їм доведеться платити на сотні й сотні мільйонів більше, щоб купувати газ з інших країн», — сказав президент Азербайджану. 

Читати більше новин в Telegram

Поки Азербайджан має намір збільшувати видобуток газу і його транзит до Європи в рамках меморандуму з Єврокомісією від 2022 року. Документ передбачає, що до 2027 року експорт газу з цієї країни до ЄС становитиме 20 млрд кубометрів. Однак його транспортуватимуть «Південним газовим коридором», який з’єднує Азербайджан з Європою через Грузію й Туреччину. 

Аналітичний центр DiXi Group, що працює в галузі енергетики з 2008 року, ще у 2020 році опублікував дослідження, в якому йдеться про потребу України у приєднанні до «Південного газового коридору», щоб виключити Росію як впливового гравця на південному напрямку. Однак поки такого приєднання не відбулося.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС намагався відмовитися від російського газу, але низка європейських країн продовжують отримувати його через трубопровід, який перетинає Україну. Загалом за рік українська ГТС транспортує до ЄС 15 млрд кубометрів російського газу в рамках транзитної угоди, термін дії якої завершується 31 грудня 2024 року. Київ заявив про намір не продовжувати її, але допустив збереження на певних умовах і за участі європейських компаній.

Транщит газу через Україну у ЄС: які є варіанти

Водночас Україна хоче зберегти за собою статус транзитної держави й допомогти забезпечити енергетичну безпеку своїх західних сусідів, заявляв президент Володимир Зеленський.

На його думку, через українську ГТС можна транспортувати азербайджанський газ замість російського. Загалом транзит газу приносив Україні щороку мільярди доларів, залежно від обсягів, які регулярно знижувалися і стали найнижчими після початку повномасштабної війни.

Та оскільки прямий транзит азербайджанського газу через українську ГТС неможливий, то учасникам перемовин доведеться вдаватися до певних схем. Їхні варіанти у червні й липні публікували різні медіа. Зокрема, як писала німецька газета Handelsblatt, одним із них є укладання нового контракту між «Газпромом» і європейським енергетичним підприємством, яке купуватиме газ на російсько-українському кордоні, направлятиме його до Євросоюзу і платитиме «Оператору газотранспортної системи України» за транзит.

Другий варіант передбачає нарощування постачань газу з Азербайджану за допомогою Трансанатолійського газопроводу (TANAP). Проте цей шлях вже завантажений, а Баку немає можливості прокачувати через нього більше палива, тому розширення займе час.

Водночас іншу схему збереження транзиту газу до Європи через Україну публікувала агенція Bloomberg. Як йшлося в публікації, у червні в ЄС обговорювали варіант, який полягає в тому, щоб європейські компанії купували та закачували газ з Азербайджану в російські трубопроводи, з яких він міг би прямувати до Європи. Така домовленість дозволила б Європі уникнути збентеження через купівлю російського газу в той час, коли вона намагається скоротити доходи Москви. Для Росії такий план міг би бути цікавим, якщо він передбачатиме постачання на умовах свопу (обміну), що дозволить «Газпрому» продавати свій газ в інші регіони. Ідея свопів не чужа нафтогазовим ринкам і використовується, коли не існує фізичної можливості доставити паливо з одного місця в інше.

Українська ГТС: що буде після завершення контракту з «Газпромом»

Газотранспортна система — це величезний інфраструктурний об’єкт, для підтримки працездатності якого потрібні ресурси. Українська ГТС може транспортувати до 140 млрд кубометрів газу на добу. Якщо ж ГТС не працюватиме — почнеться її занепад, відновлення після якого буде коштувати дуже дорого. ГТС складається з трубопроводів різної довжини та різного діаметра, компресорних і газорозподільних станцій, газоперекачувальних агрегатів, найбільших у Європі підземних сховищ та іншого обладнання.

Ще наприкінці 2021 року гендиректор «Оператора газотранспортної системи України» Сергій Макогон розповідав про те, якими будуть економічні наслідки в разі припинення транзиту газу через Україну.

«Що стосується економічних збитків. Так, ми отримуємо за транзит приблизно $1.3 млрд на рік, 80% доходів нашої компанії — це доходи від транзиту. Чисто математично можна сказати, що якщо транзиту не буде, то нам потрібно буде збільшити тарифи для місцевих споживачів у чотири-п’ять разів. Ми розуміємо, що це неприпустимо. І ми будемо змушені значно оптимізувати нашу систему, щоб скоротити наші витрати, і щоб тариф для населення значно не зростав», — казав Макогон в інтерв’ю Суспільному.

У тій же розмові він розповідав, чим ще загрожує припинення транзиту газу через Україну. За його словами, за найгірших умов «Оператору ГТС» доведеться скоротити понад 60% компресорних станцій, а також вивести з експлуатації частину газогонів. Водночас система навіть за таких умов продовжить працювати й надавати послуги для внутрішнього ринку, запевняв Макогон.

Раніше Заборона розповідала про імпорт до Європи скрапленого природного газу з Росії. Річ у тім, що Європа не заборонила імпорт російського СПГ і у 2023 році заплатила за нього понад €6 мільярдів. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій