У колег COVID, а вас змушують ходити на роботу? Заборона розповідає, як діяти
В Україні за день фіксують майже 6 тисяч нових випадків заражень коронавірусом. Аби скоротити рівень інфікування, варто, зокрема, дотримуватися правил безпеки на роботі чи навчанні. Якщо поруч хтось захворів — піти на самоізоляцію, якщо захворіли ви — взяти лікарняний. Заборона розповідає, як діяти, якщо у навчальному закладі чи на роботі керівництво ігнорує ці правила.
Наприкінці вересня до Заборони звернулися студенти Київського національного університету технологій та дизайну. Вони попросили не розкривати їхніх імен, але розповіли, що керівництво вишу нібито змушує їх ходити на пари, хоча в групі є хворий на коронавірус. Студентам дозволили побути на самоізоляції чотири дні, а потім почали ставити пропуски. Завідувач кафедри, де зафіксували COVID-19, Володимир Овчарек підтвердив, що хворий студент справді був, але самоізоляцію ніхто не скасовував і на заняття студентів ходити не змушували.
А один із працівників київської приватної компанії, яка займається дизайном, у коментарі Забороні розповів, що після того як його колега захворів, частина людей не змогла працювати з дому на самоізоляції. У них просто не було відповідної техніки. Тож власник компанії наказав усім працювати в офісі.
То що робити, якщо:
коронавірус зафіксували на підприємстві
Залежить від ситуації. Якщо захворів працівник, він має лікуватися під наглядом сімейного лікаря та не виходити на роботу. Повернутися до праці можна, лише якщо два ПЛР-тести поспіль покажуть, що вірусу в організмі немає. Підприємство не зобов’язане оплачувати тестування.
Якщо відомо, що працівник контактував із хворим на коронавірус, однак ознак хвороби в нього немає, він має піти на двотижневу самоізоляцію. Законодавство не зобов’язує в такому разі робити тест. Утім, за власним бажанням можна його зробити, і якщо результат буде негативним — одразу повертатися до роботи.
Якщо роботодавець відмовляє в ізоляції, на нього варто скаржитися до суду. Однак це спрацює, тільки якщо ви оформлені офіційно. Неоформлених Кодекс законів «Про працю» не захищає.
COVID виявили в університеті
Є постанова державного санітарного лікаря. У ній зазначено: за протиепідемічні заходи в університеті відповідає його керівник та засновник чи власник. Керівник або призначений ним відповідальний працівник розробляє алгоритм дій на випадок COVID. Цього алгоритму мають дотримуватися в університеті.
Якщо у когось зі студентів підтвердять коронавірус, група, в якій він навчається, має піти на самоізоляцію. Студенту слід повідомити декана факультету про те, що в нього позитивний тест на коронавірус.
Якщо на коронавірус захворів викладач, він не має права виходити на роботу та повинен лікуватися під наглядом сімейного лікаря, аж поки тест не покаже негативний результат. Усі, хто з ним контактував, мають звернутися до сімейного лікаря.
У випадку, коли коронавірус підтверджують і у контактних осіб, керівник університету може перевести на дистанційне навчання групу, факультет або ж увесь заклад, залежно від того, у скількох групах підтвердили COVID.
Керівник також має повідомляти про випадки інфікування коронавірусом Міністерство освіти і науки.
Якщо ректор університету не дозволяє піти на самоізоляцію, попри позитивний ПЛР-тест на коронавірус у студента чи викладача, слід звертатися або в обласне управління освіти, або в МОН.
коронавірус зафіксували у школі
Якщо захворів учень, директор має припинити навчання в цьому класі. Здорові діти переходять на дистанційне навчання, а ті, хто хворіють, лікуються вдома.
Якщо захворів вчитель початкової школи, на самоізоляцію йде весь клас, незалежно від того, хворі діти чи ні, адже вони всі контактували з людиною, в якої коронавірус.
У випадку, коли захворів вчитель старшої школи, керівництво має визначити, в яких класах він викладав. Ті класи, де хворий проводив уроки, йдуть на самоізоляцію.
Керівниця управління освіти Львівської міської ради Зоряна Довганик у коментарі Забороні зазначила: всі школи в Україні отримали протоколи щодо того, як діяти. Якщо з якихось причин, коли у школі є хворий чи ймовірно хворий на коронавірус, керівництво ігнорує це, батьки мають повідомити місцеве управління освіти. Або зателефонувати, або написати заяву.
коронавірус виявили у садку
Дії керівництва дитячих садочків залежать від того, хто захворів, каже Зоряна Довганик. Якщо коронавірус виявили у вихователя, помічника вихователя чи дитини з однієї групи, то вся група йде на двотижневу самоізоляцію.
Якщо ж це медик чи працівник кухні, які контактують з усіма дітьми, навчання призупиняють в усьому садочку.