Читаєте зараз
Сертифікацію газопроводу «Північний потік-2» призупинили. Україна пропонує нові умови транзиту газу

Сертифікацію газопроводу «Північний потік-2» призупинили. Україна пропонує нові умови транзиту газу

Markiian Oliiarnyk
Nord Stream 2
  • Україна долучилася до процесу сертифікації власника газопроводу Nord Stream-2.
  • Президент України Володимир Зеленський пообіцяв Євросоюзу нові умови для транзиту газу.
  • Польща закликала не давати Володимиру Путіну зайві гроші, які підуть на озброєння Росії.

15 листопада 2021 року Україна долучилася до процесу сертифікації компанії-власника газопроводу «Північний потік-2», а вже 16 листопада процес сертифікації призупинили. Водночас Україна запропонувала Євросоюзу можливості запобігти газовій кризі в Європі. 

Заборона розповідає, чому призупинено процес сертифікації Nord Stream-2 та про те, що запропонував президент України для енергоринку Євросоюзу.


Сертифікація газопроводу: що це таке й чому зупинили

«Північний потік-2» (Nord Stream-2) — це газопровід в обхід України. Газопостачальною компанією є російський «Газпром», а оператором газопроводу «Північний потік-2» є швейцарська дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG.

За європейськими нормами сертифікації, постачання та транпспортування газу мають виконувати відокремлені одне від одного оператори. «Газпром» не може бути єдиною компанією, яка транспортує газ через «Північний потік-2», тому має надати доступ до газогону третім особам — тобто іншим операторам.

Через ці питання німецький регулятор Bundesnetzagentur (BNetzA) 16 листопада 2021 року призупинив процес сертифікації Nord Stream 2 AG. У відповідь Nord Stream 2 AG заявила про створення своєї «дочки», яка стане власником та оператором частини газопроводу на території Німеччини. Новостворену «дочку» компанії Nord Stream 2 AG протягом чотирьох місяців перевірятимуть на законність, після чого продовжать сертифікацію.

Читати більше новин в Telegram

Україна готова на поступки в транзиті газу

В офіційній заяві Оператор газотранспортної системи (ОГТС) України нагадав, що відповідаючи європейським енергетичним нормам, українська газотранспортна система відкрита для будь-якого трейдера, який бажає доставити газ із точки А в точку Б.

«Україна готова надати Європейському Союзу власні підземні сховища для зберігання стратегічного резерву палива та зменшити вартість транзиту газу своєю територією», — заявив президент України Володимир Зеленський в телефонній розмові з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.

«Північний потік-2»: позиція України та Польщі

Директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова нагадала, що «Газпром» через свої монопольні позиції шантажує Європу обмеженням поставок газу. І якщо «Північний потік-2» запустять, то Україна втратить до $3 млрд щорічного доходу за транзит газу.

«Ні Nord Stream 2 AG, ні німецька дочірня компанія не можуть і не повинні бути сертифіковані як незалежний оператор газотранспортної системи. І ми будемо на цьому наполягати. Таке розділення і різні підходи до різних частин маршруту, на нашу думку, є безглуздям. Адже Північний потік-2 — це один безперервний газопровід, доступ до якого має лише один постачальник газу. Створення чергової дочірньої компанії «Газпрому» не змінює ситуацію: вимоги повинні застосовуватися на всій відстані трубопроводу», — зазначила Бєлькова.

На небезпеці введення нового газопроводу від Росії наголошує і керівництво Польщі. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький запевнив, що при розмові з імовірним новим канцлером Олафом Шольцом закликатиме зупинити «Північний потік-2».

«Я скажу йому: давайте працювати разом заради миру, а не давати Путіну зайві гроші через оплату енергоресурсів, щоб він міг продовжувати озброюватися», — сказав Моравецький.

Раніше Заборона розповідала про підписаний між Угорщиною та Росією газовий контракт, що передбачає закупку палива без участі української ГТС.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій