Читаєте зараз
Сертифікацію газопроводу «Північний потік-2» призупинили. Україна пропонує нові умови транзиту газу

Сертифікацію газопроводу «Північний потік-2» призупинили. Україна пропонує нові умови транзиту газу

Markiian Oliiarnyk
Nord Stream 2
  • Україна долучилася до процесу сертифікації власника газопроводу Nord Stream-2.
  • Президент України Володимир Зеленський пообіцяв Євросоюзу нові умови для транзиту газу.
  • Польща закликала не давати Володимиру Путіну зайві гроші, які підуть на озброєння Росії.

15 листопада 2021 року Україна долучилася до процесу сертифікації компанії-власника газопроводу «Північний потік-2», а вже 16 листопада процес сертифікації призупинили. Водночас Україна запропонувала Євросоюзу можливості запобігти газовій кризі в Європі. 

Заборона розповідає, чому призупинено процес сертифікації Nord Stream-2 та про те, що запропонував президент України для енергоринку Євросоюзу.


Сертифікація газопроводу: що це таке й чому зупинили

«Північний потік-2» (Nord Stream-2) — це газопровід в обхід України. Газопостачальною компанією є російський «Газпром», а оператором газопроводу «Північний потік-2» є швейцарська дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG.

За європейськими нормами сертифікації, постачання та транпспортування газу мають виконувати відокремлені одне від одного оператори. «Газпром» не може бути єдиною компанією, яка транспортує газ через «Північний потік-2», тому має надати доступ до газогону третім особам — тобто іншим операторам.

Через ці питання німецький регулятор Bundesnetzagentur (BNetzA) 16 листопада 2021 року призупинив процес сертифікації Nord Stream 2 AG. У відповідь Nord Stream 2 AG заявила про створення своєї «дочки», яка стане власником та оператором частини газопроводу на території Німеччини. Новостворену «дочку» компанії Nord Stream 2 AG протягом чотирьох місяців перевірятимуть на законність, після чого продовжать сертифікацію.

Україна готова на поступки в транзиті газу

В офіційній заяві Оператор газотранспортної системи (ОГТС) України нагадав, що відповідаючи європейським енергетичним нормам, українська газотранспортна система відкрита для будь-якого трейдера, який бажає доставити газ із точки А в точку Б.

«Україна готова надати Європейському Союзу власні підземні сховища для зберігання стратегічного резерву палива та зменшити вартість транзиту газу своєю територією», — заявив президент України Володимир Зеленський в телефонній розмові з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.

«Північний потік-2»: позиція України та Польщі

Директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова нагадала, що «Газпром» через свої монопольні позиції шантажує Європу обмеженням поставок газу. І якщо «Північний потік-2» запустять, то Україна втратить до $3 млрд щорічного доходу за транзит газу.

«Ні Nord Stream 2 AG, ні німецька дочірня компанія не можуть і не повинні бути сертифіковані як незалежний оператор газотранспортної системи. І ми будемо на цьому наполягати. Таке розділення і різні підходи до різних частин маршруту, на нашу думку, є безглуздям. Адже Північний потік-2 — це один безперервний газопровід, доступ до якого має лише один постачальник газу. Створення чергової дочірньої компанії «Газпрому» не змінює ситуацію: вимоги повинні застосовуватися на всій відстані трубопроводу», — зазначила Бєлькова.

На небезпеці введення нового газопроводу від Росії наголошує і керівництво Польщі. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький запевнив, що при розмові з імовірним новим канцлером Олафом Шольцом закликатиме зупинити «Північний потік-2».

«Я скажу йому: давайте працювати разом заради миру, а не давати Путіну зайві гроші через оплату енергоресурсів, щоб він міг продовжувати озброюватися», — сказав Моравецький.

Раніше Заборона розповідала про підписаний між Угорщиною та Росією газовий контракт, що передбачає закупку палива без участі української ГТС.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору