Читаєте зараз
Українські воїни провели перші стрільби з Javelin на Донбасі

Українські воїни провели перші стрільби з Javelin на Донбасі

Markiian Oliiarnyk
Javelin на Донбасі
  • 22 грудня 2021 року українські військові вперше випробували ПТРК Javelin у зоні ООС.
  • На озброєнні в ЗСУ перебуває близько 100 пускових установок та 500 ракет комплексу Javelin (дані на 23.12.2021).
  • ПТРК Javelin можуть вражати ворожі танки на відстані до п’яти кілометрів.

У зоні проведення Операції об’єднаних сил 22 грудня 2021 року вперше провели бойові тренування з запуском ракет американського протитанкового комплексу Javelin. Стріляли в умовний ворожий танк в окопах на відстані 1.5 кілометра. Javelin Україна отримала від США у якості військової допомоги.

Заборона розповідає про перше випробування ПТРК Javelin на Донбасі.


ПТРК Javelin на Донбасі

22 грудня 2021 року українські військові провели практичне випробування протитанкового ракетного комплексу (ПТРК) Javelin у зоні ООС на Донбасі. «Застосування ПТРК Javelin з метою тренування особового складу в районі проведення ООС відбувається вперше», — заявив полковник ЗСУ Богдан Саюшкін.

FGM-148 Javelin — це американський переносний ПТРК. Боєголовки ракет Javelin мають теплові датчики самонаведення, тож операторам не потрібно їх супроводжувати чи коригувати їхній курс. Збройні сили США ефективно використовували Javelin в іракській, афганській та сирійській кампаніях. Загалом ПТРК Javelin здатні вражати ворожі танки на відстані до п’яти кілометрів.

Оператор ПТРК Javelin на випробування в зоні ООС. Фото: пресслужба Операції об’єднаних сил

За словами командувача Операції об’єднаних сил генерала-лейтенанта Олександра Павлюка, підрозділи ООС уже укомплектовані комплексами Javelin, але поки не використовували їх проти справжнього ворога. «Так, ми укомплектовані “Джавелінами”. Підрозділи постійно вивчають варіанти дій на найбільш загрозливих напрямках. За необхідністю ми готові їх застосувати, а все решта — ви чуєте в коментарях людей, які думають, що вони мають право коментувати наші дії», — заявив Павлюк.

Читати більше новин в Telegram

Вперше Україна отримала комплекси Javelin від США у квітні 2018 року. У грудні 2019 року Міністерство оборони України уклало контракт на регулярні поставки. Друга партія Javelin прибула у червні-2020, а третя — у грудні 2021 року. Станом на 23 грудня 2021 року, на озброєнні ЗСУ перебуває близько 100 пускових установок і близько 500 бойових ракет.

Випробування Javelin

Під час тестового бойового випробування Javelin 22 грудня стрільба велася по умовній цілі — танку в окопі, який знаходився на відстані 1.5 кілометра. Випробування проводили для тренування особового складу та визначення ефективності Javelin у зимових погодних умовах, а саме при сильному вітру та низькій температурі повітря. Стрільби пройшли успішно — ціль умовного противника була уражена.

Випробування ПТРК Javelin не у зоні ООС, 22 червня 2021 року. Відео: Армія Inform

«Головна перевага Javelin — легкість у керуванні. Ракета після пуску сама наводиться на ціль, що дозволяє досягати практично 100-відсоткової влучності стрільби. Ураження цілей з Javelin не викликає труднощів у фахівців-протитанкістів, які мають досвід застосування вітчизняних та радянських аналогів ПТРК», — розповів військовослужбовець ЗСУ Віктор, який брав участь у випробуванні Javelin.

Реакція Росії на Javelin на Донбасі

Ще у серпні 2021 року міністр оборони РФ Сергій Шойгу, критикуючи військову допомогу США Україні, заявив, що американці погано справляються зі своєю задачею. Він наголосив, що США навіть талібам дали більше ПТРК Javelin, ніж Україні. «Якщо говорити за озброєння на тисячу військовослужбовців, то “Талібан” озброєний більш сучасною зброєю, ніж Україна», — заявив Шойгу.

У листопаді 2021 року голова ГУР України Кирило Буданов розповів виданню Military Times про перше використання ПТРК Javelin у боях на Донбасі. Цю інформацію спростувало командування ООС, але в МЗС Росії бурхливо відреагували на такий інфопривід. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров назвав такі дії «воєнщиною» і звинуватив Київ у порушенні Мінських домовленостей.

«Раніше було таке слово — “воєнщина”. Ось інакше не можу назвати — агресивні плани української “воєнщини”. Якщо вони погрожують застосовувати Javelin, вони вже застосували Bayraktar. І не те щоб вони сказали, що випадково це зробили, тому що це категорично заборонено мінськими домовленостями, вони повідомили про це з гордістю», — заявив міністр закордонних справ Росії.

Раніше Заборона розповідала про брехливі заяви Кремля про те, що начебто американські найманці привезли на Донбас хімічну зброю, щоб влаштувати провокацію у підконтрольних терористам Авдіївці та Червоному Лимані.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій