'
Читаєте зараз
Україна планує виробляти безпілотники Bayraktar TB2 на експорт

Україна планує виробляти безпілотники Bayraktar TB2 на експорт

Markiian Oliiarnyk
  • В Україні планують виробляти безпілотники Байрактари як для власних потреб, так і для продажу за кордон.
  • Деякі європейські держави (але поки невідомо, які саме) вже уклали з Україною попередні контракти.
  • Міністр закордонних справ Туреччини закликав Україну припинити використовувати словосполучення «турецький Байрактар».

В Україні планують побудувати завод для повномасштабного виробництва турецьких безпілотників Bayraktar TB2 («Байрактар»), зокрема й з метою постачання на ринки третіх країн. З деякими європейськими державами вже укладені попередні контракти. 

Заборона розповідає про українську-турецьку співпрацю в оборонній галузі, а також про реакцію МЗС Туреччини на використання Україною своїх безпілотників.


Співпраця України і Туреччини в оборонній галузі

Про деталі будівництва заводу з виробництва турецьких безпілотників на території України розповів Надзвичайний і повноважний посол України в Туреччині Василь Боднар. Точних даних щодо термінів будівництва посол не називає, втім стверджує, що треті країни (але невідомо, які саме) вже зацікавилися «Байрактарами» українського виробництва і що робота над проектом іде «досить швидкими темпами».

«Та інформація, якою я володію, каже про повномасштабне виробництво безпілотних апаратів “з нуля”, які можуть використовуватись як для потреб Збройних сил України, так і для постачання на ринки третіх країн. “Байрактари” зацікавили зараз багато країн і вже є попередні контракти з деякими європейськими державами», — розповідає Боднар. 

Окрім заводу, планується також будівництво спільного навчально-випробувального центру для обслуговування, ремонту та навчання з експлуатації безпілотників Bayraktar TB2. Меморандум щодо цього проекту був підписаний Міністерством оборони України та компанією Baykar Savunma у вересні 2021 року. 

Читати більше новин в Telegram

«Насправді це питання, мабуть, місяців, а не років. І роботи вже ведуться щодо того, аби виділити відповідну земельну ділянку, щоб розпочати предметні роботи зі спорудження цього центру збереження і ремонту», — уточнив посол. 

Українські військові штовхають БПЛА Bayraktar TB2 на аеородромі Кульбакіне під час навчань Sea Breeze 2021. 30 червня 2021 року, Миколаїв, Україна. Фото: Yulii Zozulia/Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Василь Боднар стверджує, що створення виробничих потужностей повного циклу в Україні цілком відповідає інтересам турецької сторони. Зокрема це стосується розвантаження заводів у самій Туреччині, оскільки їхні потужності, за словами посла, досить заповнені. Також не менш важливим чинником в оборонній співпраці України й Туреччини є перспектива освоєння нових ринків та проведення спільних випробувань і навчань іноземних партнерів.

Україна ще з 2018 року закуповує у Туреччини безпілотні літальні апарати Bayraktar TB2. Втім лише навесні 2021 року вони вперше почали використовуватися на війні з Російською Федерацією. Спершу вони виконували функцію патрулювання, а 26 жовтня 2021 року БПЛА «Байрактар» завдав авіаудару по російській гарматній позиції поблизу окупованого населеного пункту Бойківське, що на Донеччині.

«Байрактари» турецькі чи українські? Реакція МЗС Туреччини

Туреччина всіляко намагається офіційно триматися нейтралітету  щодо російсько-української війни на Сході України. Зокрема міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу закликав Україну утриматися від використання словосполучення «турецький Байрактар». За його словами, попри те, що БПЛА були виготовлені в Туреччині, вони все-таки належать Україні, яка і відповідальна за їх використання. 

«Якщо країна купує озброєння у нас чи в іншої країни, це озброєння вже не можна називати турецьким, російським чи українським. Якщо держава купує його у нас, це вже не є турецьким продуктом. Можливо, воно було вироблене в Туреччині, але належить Україні. Туреччину не можна у чомусь звинувачувати», — заявив Чавушоглу після зустрічі з головою МЗС Російської Федерації Сергієм Лавровим на саміті G20.

Раніше Заборона розповідала про те, як у Росії незаконно засудили чотирьох кримських татар за нібито створення терористичної організації.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій