В Україні зможуть швидше виявляти важку форму туберкульозу
- В Україні стала доступною американська методика швидкого виявлення стійкої до ліків форми туберкульозу.
- Термін отримання результатів скоротиться до 90 хвилин.
- Діагностуватимуть туберкульоз за допомогою спеціальних картриджів.
В Україні з січня 2022 року застосовуватимуть інноваційну методику для виявлення стійких форм туберкульозу, завдяки якій діагностика відбуватиметься в рази швидше. Термін отримання результатів тестування скоротиться з 30 днів до 90 хвилин.
Заборона розповідає про те, як працює нова методика виявлення туберкульозу та як це захворювання лікують в Україні.
Новий метод виявлення туберкульозу: як працює
Із січня 2022 року термін отримання результатів тестування на медикаментозну чутливість до протитуберкульозних препаратів скоротиться з 30 днів до 90 хвилини, повідомила пресслужба Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) України.
У грудні 2021 року Україна отримала 500 картриджів Xpert MTB/XDR з молекулярної діагностики, які розробила американська компанія Cepheid. Картриджі швидко виявляють ДНК мікобактерій туберкульозу з широкою стійкістю до медикаментів. Процедура відбувається на оновлених, оснащених 10-колірними модулями системах GeneXpert.
«Інноваційне тестування складається із діагностичного тесту in vitro (проводиться у середовищі поза живим організмом), в якому використовується полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) у реальному часі, щоб кількісно виявити ДНК мікобактерій туберкульозу. Використання такого тесту дозволяє швидко і точно діагностувати стійкий до ліків туберкульоз і забезпечити оптимальне лікування», — зазначила лабораторна фахівчиня ЦГЗ Наталія Кампос-Родрігес.
Читати більше новин в TelegramЯк лікують туберкульоз в Україні
В Україні використовують спеціальні антибактеріальні ліки проти туберкульозу. Лікування становить не менше шести місяців. Втім, якщо у пацієнта виникає звикання до одного препарату, лікування може тривати дев’ять місяців. Коли з’являється звикання до декількох препаратів (мультирезистентна форма туберкульозу) курс займе від 20 до 24 місяців. Лікування протитуберкульозними препаратами в Україні є безкоштовним.
У грудні 2021 року Міністерство охорони здоров’я України зареєструвало інноваційний препарат для лікування туберкульозу — Претоманід, який схвалило FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США).
Застосування нового препарату показано в інноваційному режимі BPаL в умовах операційних досліджень, коли замість 4−5 сильнодіючих ліків застосовували три препарати з коротшим терміном прийому. Відтак Україна стала п’ятою країною у світі, яка надала дозвіл на використання Претоманіду регулюючим органам. Раніше Заборона розповідала про революційний препарат, який покликаний значно полегшити профілактику проти ВІЛ-інфекції та у перспективі подолати її епідемію.
Читати більше новин в Telegram