Читаєте зараз
Вирішальне для зупинення епідемії ВІЛ. У США схвалили революційний препарат

Вирішальне для зупинення епідемії ВІЛ. У США схвалили революційний препарат

Markiian Oliiarnyk
Профілактика ВІЛ
  • Американський FDA схвалили перший препарат для доконтактної профілактики ВІЛ у формі ін’єкцій.
  • Препарат призначений для осіб, зокрема підлітків, які не мають ВІЛ, але перебувають у групі ризику.
  • Для цисгендерних чоловіків і трансгендених жінок препарат виявився ефективнішим за таблетки на 69%, а для цисгендерних жінок — аж на 90%.

У США схвалили перший у світі лікарський препарат для доконтактної профілактики ВІЛ, який випускається у формі суспензії для ін’єкцій. Препарат призначений для осіб, зокрема підлітків, які не мають ВІЛ, але перебувають у групі ризику. Дослідження показали, що для чоловіків і трансгендерів він ефективніший за стандартні PrEP-таблетки на 69%, а для жінок — на 90%. На відміну від таблеток, його не потрібно приймати щоденно.

Заборона розповідає про революційний препарат, який покликаний значно полегшити профілактику проти ВІЛ-інфекції та у перспективі подолати її епідемію.


Перший препарат для профілактики ВІЛ у формі ін’єкцій

20 грудня 2021 року Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) схвалило для використання перший у світі препарат для доконтактної профілактики (PrEP) ВІЛ-інфекції, який випускається у формі суспензії для ін’єкцій. Препарат називається «Апретюд» (Apretude), його розробила фармацевтична компанія ViiV Healthcare. Він містить у собі речовину каботегравір, яка знижує ризик передачі ВІЛ під час статевих контактів. Його використання дозволено для дорослих та підлітків вагою щонайменше 35 кілограмів, які не є ВІЛ-інфікованими, але належать до групи ризику.

«Схвалення цього препарату стало історичним досягненням. Ця ін’єкція матиме вирішальне значення для подолання епідемії ВІЛ, включаючи допомогу особам із високим ризиком та певним групам, в яких дотримання щоденного прийому ліків було серйозною проблемою чи нереалістичним варіантом», — розповіла директорка відділу противірусних препаратів FDA Дебра Бірнкрант.

Спосіб застосування Apretude: спочатку вводяться дві початкові ін’єкції з інтервалом в один місяць, а потім по одній ін’єкції кожні два місяці. Це робить його набагато зручнішим у використанні, ніж стандартні PrEP-таблетки, які потрібно приймати щоденно. Перевірити свою переносимість на препарат можна впродовж чотирьох тижнів, зробивши ін’єкцію Apretude або прийнявши пероральний аналог каботегравіру.

Читати більше новин в Telegram

Побічні ефекти: свербіж у місці ін’єкції, головний біль, лихоманка, втома, біль у спині, міалгія та висип.

Випробування препарату Apretude

Клінічні випробування проводилися у два етапи, на яких порівнювали ефективність ін’єкцій Apretude з пероральним препаратом Truvada. У першому етапі взяло участь 4566 цисгендерних чоловіків і трансгендерних жінок, які мали статеві контакти з чоловіками, а у другому етапі — 3224 цисгендерних жінок. Усі вони були неінфіковані ВІЛ.

Учасники, які повинні були приймати Apretude, протягом п’яти тижнів спочатку щоденно приймали каботегравір у таблетках, а потім перейшли на ін’єкції Apretude (600 мг) — по одній дозі у перший і другий місяць, а потім кожні два місяці. Контрольна група щоденно приймала плацебо.

Учасники, які приймали Truvada, почали зі щоденного перорального прийому препарату та плацебо протягом п’яти тижнів, а потім одна група продовжила приймали таблетки, а іншій почали вводити ін’єкції з плацебо. 

За результатами першого дослідження, чоловіки та трансгендерні жінки, що приймали Apretude, мали на 69% менший ризик зараження ВІЛ, у порівнянні з учасниками, які приймали Truvada. А у другому дослідженні, в якому брали участь жінки, цей показник зріс аж до 90%.

Раніше Заборона розповідала про препарат для схуднення Wegovy, який ефективно пригнічує апетит, і довкола якого у США спалахнув справжній ажіотаж на тлі всеамериканської епідемії ожиріння.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій