Читаєте зараз
Дельтакрон: небезпечний гібрид чи помилка вчених? Науковці розійшлися в оцінках

Дельтакрон: небезпечний гібрид чи помилка вчених? Науковці розійшлися в оцінках

Markiian Oliiarnyk
Дельтакрон
  • Вчені з Кіпру заявили про виявлення нового штаму COVID-19.
  • Новий варіант володіє властивостями як Дельти, так і Омікрону, тому його й назвали — Дельтакрон.
  • Деякі експерти скептично ставляться до відкриття кіпрських вчених, заявляючи, що це результат лабораторної помилки.

У світі начебто з’явився черговий штам коронавірусної хвороби. Перші здогадки про мутації висунули кіпрські вчені ще на першому тижні січня 2022 року. Спочатку були підозри, що це лабораторна помилка, але вчені переконані, що їхнє дослідження підтвердило появу гібриду. Йому надали ім’я Дельтакрон (Deltacron). Втім, є експерти, що сумніваються й наполягають на тому, що це все ж таки помилка.

Заборона розповідає про всі відомі версії щодо появи (чи не появи) нового варіанту SARS-CoV-2.


Deltacron: новий штам?

7 січня 2022 року вчені з Кіпру заявили, що виявили новий штам коронавірусу, пише Medical News Today. За їхніми словами, новий варіант є гібридом Дельти та Омікрону, тому й назвали його Дельтакроном (Deltatron).

Так, професор біологічних наук Кіпрського університету й очільник дослідницької групи Леондіос Кострикіс стверджує, що новий варіант має дельтаподібний геном і водночас володіє мутаціями, як в Омікрону. Станом на 9 січня 2022 року, за інформацією кіпрських вчених, було підтверджено 77 випадків інфікування новим гібридним штамом коронавірусу.

Деякі експерти поставили під сумнів відкриття кіпрських вчених, заявивши, що такі результати можуть бути наслідком забруднення досліджуваних геномів під час лабораторних досліджень. «Це майже напевно не біологічний рекомбінант ліній Delta та Omicron. Мутації Омікрону розташовані виключно у ділянці, в якій кодується ген шипоподібного білка (амінокислоти від 51 до 143), й вона може зазнавати зовнішнього технологічного впливу під час певних процедур секвенування», — заявив директор програми з геноміки COVID-19 в Інституті Сенгера Джеффрі Барретт.

Читати більше новин в Telegram

Як пише Medical News Today, кілька експертів заявили, що якби Дельтакрон насправді був новим рекомбінантним варіантом, його мутації відбувалися б на одній гілці філогенетичного дерева SARS-CoV-2. Однак у дослідженні кіпрських вчених вони випадковим чином з’являються на кількох гілках, що є очевидною ознакою забруднення.

На сумніви колег Леондіс Кострикіс відповів, що ймовірність лабораторної помилки була мінімальною. За його словами, зразки, ідентифіковані як Deltacron, були перевірені за допомогою кількох процедур секвенування у кількох лабораторіях різних країн. До того ж у госпіталізованих пацієнтів рівень зараження коронавірусом був значно вищим, ніж у не госпіталізованих, що також свідчить про те, що це не було помилкою. 

Щоб остаточно довести факт появи нового штаму, необхідно провести додаткові дослідження. Також ще зовсім рано говорити про потенційну небезпеку від нього, зокрема про рівень заразності та летальності.

Раніше Заборона розповідала про те, як у Франції виявили штам B.1.640.2, який отримав назву IHU. Він походить з Камеруну і має аж 46 мутацій шипоподібного білка, що на 14 більше, ніж в Омікрону.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій