'
Читаєте зараз
Альфа, Бета, Гамма, Дельта, Омікрон. Один з цих штамів може закінчити пандемію?

Альфа, Бета, Гамма, Дельта, Омікрон. Один з цих штамів може закінчити пандемію?

Markiian Oliiarnyk
  • Наразі найбільш небезпечним для життя людини вважається штам Дельта.
  • Найменш заразним є штам Бета, який виявили у Бразилії.
  • Даних по Омікрону поки недостатньо, але попередньо його вважають найбільш заразним, але найменш небезпечним для життя.

Новий варіант COVID-19 Омікрон є найменш небезпечним для життя серед усіх відомих штамів, хоча і володіє найбільшою заразністю. Вчені припускають, що властивості саме цього штаму можуть зупинити коронавірус. Але це, звісно, ще не точно.

Заборона розповідає усе, що потрібно знати про поширені у світі штами коронавірусу.


Штам Альфа: характеристики

Штам Альфа, також відомий як B.1.1.7, вперше був виявлений у Великобританії у вересні 2020 року.

Заразність: випадки захворювання на Альфа-штам коронавірусу були зафіксовані щонайменше у 197 країнах світу. B.1.1.7 поширюється значно легше і швидше, ніж оригінальний SARS-CoV-2, а показник трансмісивності (легкість передачі вірусу) оцінюється в середньому у 29%.

Госпіталізація: цей штам в середньому на 59% частіше призводить до госпіталізації ніж звичайний коронавірус.

Читати більше новин в Telegram

Ефективність вакцин: за даними досліджень, вакцина Pfizer/BioNTech на понад 95% ефективна проти госпіталізації або смерті та на 92% ефективна проти симптоматичного захворювання.

Летальність: у порівнянні з оригінальним SARS-CoV-2, Альфа-штам вважається більш небезпечним для життя. Рівень летальності в середньому оцінюється у 59%.

Штам Бета: характеристики

Штам Бета, також відомий як B.1.351, вперше був виявлений у Південно-Африканській Республіці у травні 2020 року.

Заразність: серед усіх відомих штамів, варіант Бета вважається найменш заразним, втім він все одно поширюється швидше ніж звичайний коронавірус. Трансмісивність цього штаму оцінюється в середньому у 25%. Станом на 14 грудня 2021 року, Бета-варіант коронавірусу був виявлений у щонайменше 146 країнах.

Госпіталізація: Бета-штам майже вдвічі частіше призводить до госпіталізації, ніж звичайний коронавірус.

Ефективність вакцин: за даними досліджень, вакцина Pfizer/BioNTech майже на 100% ефективна проти госпіталізації та смерті, і на 88% ефективна проти симптоматичного захворювання.

Летальність: цей варіант коронавірусу є більш небезпечним для життя, ніж штами Альфа і Гамма.

Штам Гамма: характеристики

Штам Гамма, також відомий як B.1.1.28 (P.1), вперше був виявлений в Бразилії у листопаді 2020 року

Заразність: штам Гамма вважається більш заразним, ніж варіанти Альфа та Бета. Трансмісивність цього штаму оцінюється в середньому у 38%, у порівнянні з оригінальним SARS-CoV-2. Станом на 14 грудня 2021 року, він поширений у 103 країнах.

Госпіталізація: приблизно на 30% частіше призводить до госпіталізації, ніж оригінальний SARS-CoV-2. Вирізняється серед інших штамів підвищеним ризиком повторного захворювання.

Ефективність вакцин: вакцина Pfizer/BioNTech проти штаму Гамма показує таку саму ефективність, як і проти штаму Бета, тобто 100% ефективності проти госпіталізації та смерті та 88% ефективності проти симптомів.

Летальність: в середньому Гамма-штам призводить до смерті на 50% частіше, ніж звичайний коронавірус. 

Штам Дельта: характеристики

Штам Дельта, також відомий як B.1.617.2, вперше був виявлений в Індії у жовтні 2020 року.

Заразність: штам Дельта вважається на 97% заразнішим ніж оригінальний SARS-CoV-2 та на 60% — за варіант Альфа. Станом на 14 грудня 2021 року, випадки захворювання на Дельта-штам були зафіксовані у 196 країнах.

Госпіталізація: з усіх відомих штамів, саме варіант Дельта найчастіше призводить до госпіталізації. У порівнянні зі штамом Альфа, шанс потрапити до лікарні після Дельти вищий на 85%.

Ефективність вакцин: за даними Pfizer/BioNTech, їхня вакцина ефективна на 96% проти госпіталізації та смерті, та на 83% проти симптоматичного захворювання.

Летальність: Дельта-штам коронавірусу наразі вважається найбільш небезпечним для життя. У порівнянні з оригінальним SARS-CoV-2, Дельта-штам у середньому на 137% частіше призводить до смерті.

Штам Омікрон: характеристики

Штам Омікрон, також відомий як B.1.1.529, вперше був виявлений у Південно-Африканській Республіці та Ботсвані у листопаді 2021 року.

Експерти весь час пандемії чекали на варіант коронавірусу, який буде більш інфекційним, але менш вірулентним, тобто він може поширюватися далеко і швидко, але призвести до менш важких наслідків.

«Теорія полягає в тому, що якщо менш вірулентний штам стане домінуючим, більше людей буде інфіковано, але ефект на хворих буде менш критичним. Вірус досі є проблемою, але також стає частиною рішення; кожна людина, яка одужає від легкого захворювання, має більший імунітет проти майбутніх інфекцій, ніж будь-яка з нинішніх вакцин», — пише The Sydney Morning Herald.

Заразність: точних цифр для порівняння швидкості розповсюдження штаму Омікрон у порівнянні з іншими варіантами SARS-CoV-2 поки немає. Втім африканські вчені за попередніми дослідженнями дійшли висновку, що Омікрон є більш заразним ніж Дельта. Станом на початок грудня 2021 року, штам Омікрон був виявлений у 38 країнах.

Госпіталізація: вчені досі оцінюють ризик госпіталізації від штаму Омікрон. 

Ефективність вакцин: поки невідомо, чи ефективні вакцини проти штаму Омікрон. За попередніми даними, вакцина від Pfizer/BioNTech показала ефективність 70% проти госпіталізації та 33% проти симптоматичного захворювання. Перші результати клінічних досліджень обіцяють оприлюднити до кінця грудня 2021 року.

Летальність: наразі немає достовірних даних щодо рівня смертності від штаму Омікрон. За оцінками на грудень 2021 року, цей штам менш летальний, ніж Дельта.

Раніше Заборона розповідала про те, як поява Омікрону посприяла популярності давно забутого метал-гурту з Гонконгу та зростанню вартості однойменної криптовалюти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій