Це зайняло аж 77 років. Історики нарешті встановили людину, яка видала нацистам родину Анни Франк
- Міжнародна експертна група істориків та криміналістів начебто встановила особу донощика, який видав родину Анни Франк нацистам.
- Експерти вважають, що це був Арнольд ван ден Берг, член Єврейської ради Амстердаму.
- Мотив експерти пояснюють бажанням врятувати свою власну сім’ю від концентраційних таборів нацистів.
Міжнародна експертна група, до складу якої входять історики, криміналісти та аналітики, назвала ім’я людини, яка, дуже ймовірно, видала єврейську дівчинку Анну Франк та її родину нацистам, які стали одним з найголовніших символів Голокосту. Вчені підозрюють громадського діяча Арнольда ван бен Берга, який тривалий час був членом Єврейської ради Амстердаму — нацистського органа, що завідував справами єврейських районів міста.
Заборона розповідає про сенсаційне відкриття істориків, у яких вперше за 77 років з’явилося ім’я людини, яка, ймовірно, видала нацистам найвідомішу жертву Голокосту.
Справа Анни Франк: нові деталі
У результаті розслідування міжнародної експертної групи, до якої увійшло близько 20 істориків, криміналістів та аналітиків, вперше за 77 років було встановлено ім’я людина, яка, ймовірно, видала Анну Франк та її родину нацистам, пише BBC.
Міжнародна експертна група проводила розслідування протягом шести років. У його процесі члени групи використовували сучасні методи розслідування, зокрема комп’ютерні алгоритми для пошуку зв’язків між різними людьми.
Ім’я підозрюваного — Арнольд ван ден Берг, єврейський діяч Амстердама. За версією експертної групи, сім’ю Анни Франк він зрадив, щоб, найімовірніше, врятувати свою власну.
Читати більше новин в TelegramВан ден Берг був членом Єврейської ради Амстердаму — адміністративного органу, який був змушений проводити нацистську політику в єврейських районах міста. У 1943 році орган розформували, а усіх його членів розкидали по концентраційних таборах. Однак, як з’ясували експерти, ван ден Берг не потрапив до табору. Згідно з таємними списками, він продовжував деякий час проживати в Амстердамі й, час від часу, зливати нацистам інформацію.
На підтвердження своєї версії експертна група наводить анонімку — документ, що міститься у старих матеріалах справи про донос нацистам на сім’ю Анни Франк. У цій записці, адресованій Отто Франку, батьку Анни, Арнольд ван ден Берг ідентифікується як зрадник сім’ї. Це може свідчити про те, що Отто міг знати, хто насправді видав його родину нацистам, але свідомо про це замовчував.
«Коли ван ден Берг втратив усі свої засоби захисту, які звільняли його від необхідності працювати в таборах, він повинен був надати нацистам щось цінне, щоб забезпечити безпеку собі та його дружині», — розповів один із учасників групи, колишній агент ФБР Вінс Панкоке.
У будинку-музеї Анни Франк в Амстердамі прокоментували знахідку експертної групи, заявивши, що нове розслідування «віднайшло важливу інформацію та дозволило зробити цікаву гіпотезу, що заслуговує подальшого дослідження».
Втім, далеко не всі експерти Голокосту так позитивно сприйняли новину. Так, почесний професор дослідження Голокосту та геноциду Амстердамського університету Йоганнес Говінк тен Кейт сказав, що якби списки євреїв, які переховувалися від нацистів, були справжніми [йдеться про документи, на підставі яких експерти дійшли висновку, що ван ден Берг не був у концентраційному таборі], вони з’явилися б набагато раніше. «З великими звинуваченнями потрібні ще й великі докази», — зауважив професор.
Чим відома Анна Франк
Анна Франк і її родина вважаються одними з найвідоміших жертв нацизму. Анна (при народженні Аннеліз Марія) народилася 1929 року у Франкфурті-на-Майні у єврейській сім’ї. З приходом Адольфа Гітлера до влади в Німеччині та початком антисемітської політики вона разом із родиною емігрувала до Нідерландів.
У травні 1940 року Нідерланди були окуповані німецькими військами, і жорстокі заходи проти єврейського населення були введені і там. З початком активної фази геноциду євреїв на окупованих Третім рейхом територіях, євреї були змушені переховуватися від жорстоких офіцерів гестапо.
Улітку 1942 року Отто Франк, який працював в Амстердамі у компанії «Опекта», скористався одним із приміщень фірми за адресою Прінсенграхт-263 й облаштував там таємне сховище. Тут вони, разом з кількома іншими сім’ями, переховувалися від нацистів протягом 25 місяців. Це тривало доти, поки 4 серпня 1944 року за анонімним доносом сховище не знайшли геспатовці.
Анну Франк разом з її сім’єю спочатку відправили в концентраційний табір Освенцим. Згодом, у жовтні 1944 року, Анну разом із сестрою перевели у Берген-Бельзен, що розташовувався поблизу Бергена, нині Нижня Саксонія, Німеччина.
У лютому 1945-го, у віці 15 років Анна Франк померла від тифу. Незадовго до цього померла також і її старша сестра Марго.
Анна Франк як одна з найвідоміших жертв Голокосту стала відома завдяки своєму щоденнику, який так і називається — «Щоденник Анни Франк». Вона писала його протягом двох років, проведених у таємному сховищі в Амстердамі. Вперше він був опублікований у Нідерландах у 1947 році, а у США та Британії його видали у 1952-му.
За словами літературознавців, «Щоденник Анни Франк» здобув велику популярність в основному завдяки своїй проникливій інтонації та символічній історії маленької єврейської дівчинки, у якій об’єдналися долі мільйонів людських життів, пов’язаних із Голокостом.
Раніше Заборона розповідала про головні меморіали Голокосту, розташовані у Німеччині, США, Ізраїлі, Польщі та у країнах пострадянського простору.
Читати більше новин в Telegram