Читаєте зараз
Алкоголь і привабливість: вчені розвінчали популярний міф

Алкоголь і привабливість: вчені розвінчали популярний міф

Ilona Kivva
Автор:
  • У 1980-х роках американські студенти вигадали теорію пивних окулярів. Її суть полягає у тому, що алкоголь робить інших людей більш привабливими.
  • Стенфордський дослідницький центр опублікував дані експерименту за участі 36 чоловіків, які мали перевірити ідею.
  • Частині учасників давали алкоголь, частині — ні. Їм показали фото різних людей і попросили вибрати привабливих, а потім вибрати, з ким би вони хотіли зустрітися

Алкогольне сп’яніння не змінює сприйняття зовнішності інших людей, але може підвищити відчуття сміливості, що і спонукає людей знайомитися, наприклад, у барах. Ефект може бути корисним, але лише у короткостроковій перспективі.

Заборона розповідає про експеримент американських дослідників.


Ефект пивних окулярів: експеримент у Стенфорді

Теорію пивних окулярів придумали студенти Північноамериканського університету в 1980-х роках. Її суть полягає у тому, що алкоголь робить інших людей більш привабливими з точки зору того, хто його вжив, пише The Guardian.

Вчені зі Стенфордського дослідницького центру профілактики перевірили, чи справді цей ефект працює. В експерименті 2021 року взяли участь 18 пар друзів-чоловіків. Їх запросили парами, щоб відтворити соціальні взаємодії, які зазвичай можуть відбуватися в реальній ситуації, коли люди випивають, наприклад, у барі. 

Дослідження проводили у два етапи:

Читати більше новин в Telegram
  • на першому їм по фотографіях і відео запропонували оцінити привабливість різних незнайомих жінок і чоловіків;
  • після цього частині людей дали однакову невелику кількість алкоголю, щоб її рівень в крові не перевищував 0.08%. Це дозволений рівень для водіння в багатьох штатах США. Іншій половині налили безалкогольні напої. Обом групам знову показали фото та відео і запропонували обрати, з ким вони хотіли б поспілкуватися.

Дослідження не виявило, що алкоголь посилює уявлення людей про привабливість інших. Однак виявилося, що він впливає на сміливість. Так, учасники, що вживали спиртові напої в 1.71 рази частіше вибирали одного з чотирьох людей, які ще на початку здалися їм привабливими. До ідеї зустрітися з обранцем вони також були більш охочими, ніж ті, хто не вживав алкоголь.

«Експеримент показав, що хоча сп’яніння, можливо, не призвело до ефекту пивних окулярів, воно збільшило сміливість — люди частіше виявляли бажання взаємодіяти з привабливими іншими. Це може бути корисним у короткостроковій перспективі, а шкідливим у довгостроковій», — каже професорка психології Ребекка Монк.

Раніше Заборона розповідала про норму нічного відпочинку, а також про наслідки недосипу. Побутує думка, що аби виспатися, цілком достатньо шести годин — такої кількості часу вистачало ще первісним людям.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій