Читаєте зараз
Amnesty звинуватила ЗСУ у порушенні міжнародного права. Обурилася вся Україна

Amnesty звинуватила ЗСУ у порушенні міжнародного права. Обурилася вся Україна

Markiian Oliiarnyk
ЗСУ
  • У міжнародній організації стверджують, що українські воїни облаштовують бойові позиції у житлових районах, а також школах і лікарнях.
  • Правозахисники дійшли висновку, що так ЗСУ наражають на небезпеку цивільних, а не використовують альтернативні варіанти: наприклад, поля чи ліси.
  • В Україні різко розкритикували доповідь, назвавши її маніпулятивною та абсолютно несправедливою.

Amnesty International 4 серпня 2022 року оприлюднила доповідь щодо воєнних злочинів, скоєних під час вторгнення Росії в Україну. Документ викликав неабияке обурення в українському суспільстві та у світі, оскільки у ньому правозахисники відверто використовують кремлівські наративи. Головний із них — відповідальність за загибель мирних жителів при обороні міст лежить на українських захисниках так само, як і на окупантах.

Заборона розповідає подробиці гучного скандалу довкола матеріалу міжнародної організації.


Скандальна доповідь Amnesty International 4 серпня 2022

Правозахисники заявили, що Збройні сили України у боях з окупантами наражають на небезпеку цивільне населення. Вони стверджують, що українські воїни розміщують свої бази та облаштовують бойові позиції у житлових районах міст, зокрема у школах і лікарнях, куди потім російські військові б’ють у відповідь.

«Ми задокументували приклади того, як українські війська наражають на небезпеку цивільних осіб і порушують закони війни, коли вони діють у населених пунктах. Перебування в обороні не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права», — заявила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.

У своїй доповіді Amnesty пояснює, що висновки були зроблені на основі досліджень. Вони проводилися у Херсонській, Донецькій, Луганській та Миколаївській областях у період з квітня по липень 2022 року. Правозахисники нібито перевірили місця влучань російських снарядів у житлових районах, опитали тих, хто вижив, свідків і родичів жертв атак. Також запевняють, що проаналізували супутникові знімки, на яких українські військові стріляють зі шкіл та лікарень, але до доповіді їх не додали.

Читати більше новин в Telegram

Amnesty International стверджує, що українським воїнам буцімто були доступні альтернативні варіанти розміщення для протистояння переважаючим силам ворога. Для прикладу наводять військові бази, поля, ліси чи споруди, що розташовані поза межами житлових районів.

«Український уряд повинен негайно забезпечити розміщення своїх сил якомога далі від населених пунктів або евакуювати цивільних осіб із районів, де діють військові. Військові ніколи не повинні використовувати лікарні для участі у війні, і повинні використовувати школи чи цивільні будинки лише як крайній засіб, коли немає життєздатних альтернатив», — заявила генсекретарка організації.

Водночас у доповіді наголошується, що такі порушення не виправдовують невибіркові атаки Росії.

Звинувачення проти ЗСУ: відповідь України та світу

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав доповідь Amnesty несправедливою. Він закликав організацію зайнятися донесенням правди про те, чим є насправді сьогоднішня Росія.

«Така поведінка Amnesty International — це не про пошук і донесення світові правди. Це про створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою. Між країною, яка тисячами знищує цивільне населення, руйнує міста та території, і країною, яка відчайдушно захищається, рятуючи свій народ і континент від окупантської навали», — зазначив голова українського МЗС.

За словами очільника Міноборони України Олексія Резнікова, урівняння жорстокої та невиправданої російської агресії та українського самозахисту, як це зроблено у матеріалі Amnesty, — свідчення «втрати адекватності і спосіб знищити свій авторитет». «Будь-які спроби поставити під сумнів право українців опиратися геноциду, захищати свої родини й домівки, захищати свої життя і життя своїх дітей, опиратися діям Росії як держави-терориста — це збочення, у які б правові конструкції його б не маскували», — написав міністр у Фейсбуці.

Заступниця Резнікова Ганна Маляр на брифінгу наголосила, що правозахисники не врахували низку факторів. Зокрема те, що поки ЗСУ чекатимуть ворога у полі, як це радять в Amnesty, росіяни захоплять усі українські міста і села.

«На думку Amnesty International життя мирних українців ставлять під загрозу не росіяни, які 5 місяців без розбору обстрілюють нашу територію забороненим до використання озброєнням, а ЗСУ. Такими заявами поважна міжнародна організація виправдовує російських убивць. Бо за їхньою логікою відповідальність несе не агресор, а жертва. “Мовляв, українці самі винні, що обороняються. Якби здалися одразу, нікого б не вбивали”», — зазначив  керівник волонтерського центру «Українська команда» Артур Палатний.

Водночас в українському офісі Amnesty International пояснили, що фактично до створення цього матеріалу вони є непричетними. Подібні доповіді готуються окремою командою Департаменту реагування на кризи організації. Вони зазначили, що київське бюро допомагає слідчим-криміналістам інших країн розслідувати воєнні злочини окупантів в Україні.

Соцмережі, звісно, підтримали обурення. Генсек AI Агнес Саламард повідомила, що організація зазнала атак ботів і тролів, але незважаючи на це, залишається неупередженою. Цим твітом вона розпочала нову хвилю.

«Це не “військова пропаганда”, це не дезінформація, коли друга за чисельністю армія у світі вторгається в набагато меншу країну, ґвалтує, катує та вбиває мирних жителів без розбору, а відчайдушна жертва намагається захистити себе. Ви зганьбилися. Я шкодую, що підтримував вас», — заявив колишній президент Естонії (2006-2016) Тоомас Ільвес.

А пані посол Великої Британії в Україні зауважила, що єдине, що загрожує мирним жителям в Україні, — це російські ракети, зброя та мародерство окупантів. І якби Путін не розпочав своє вторгнення в Україну, небезпеки не було б.

Керівниця українського офісу Amnesty International Оксана Покальчук заявила, що зверталася до вищого керівництва організації, щоб цей скандальний звіт було видалено або замінений на інший. За її словами, дослідники Amnesty не врахували локальний контекст та позицію Міноборони України, що призвело до того, що матеріал був сприйнятий як російська пропаганда. Але в головному офісі не вжили у відповідь жодних кроків, тож 5 серпня 2022 року Покальчук оголосила про своє звільнення через «ціннісні розбіжності з керівництвом».

Зрештою, міжнародна правозахисна організація вирішила перепросити українців за ту ситуацію, яка виникла довкола її доповіді. Однак, у листі, опублікованому 7 серпня виданням Reuters, вибачення Amnesty просить за «гнів та страждання» спричинені матеріалом, а не за саму його суть. Вони навпаки повністю підтримують свої висновки, що дії українських військових становлять загрозу цивільним.

«Це не означає, що Amnesty International вважає українські війська відповідальними за порушення, скоєні російськими військами, або що українські військові не вживають належних запобіжних заходів в інших місцях країни. Ми повинні бути дуже чіткими: нічого, що ми задокументували українськими силами, жодним чином не виправдовує російських порушень», — йдеться в повідомленні.

Співзасновник шведського підрозділу Amnesty Пер Вестберг оголосив 9 серпня, що покидає свою посаду через скандальний звіт про ЗСУ. «Я належу до організації вже майже шістдесят років. З важким серцем через заяви Amnesty щодо війни в Україні я закінчую свою довгу і плідну співпрацю», — заявив шведський правозахисник.

Раніше Заборона розповідала про докази воєнних злочинів рашистів проти цивільних українців на окупованих територіях, зібрані HRW, серед яких підтверджені випадки позасудових страт, катувань, викрадень та вбивств.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій