Читаєте зараз
Аналіз білка перевернув 5000-річне минуле Іспанії

Аналіз білка перевернув 5000-річне минуле Іспанії

Анастасія Бодюл
  • У розкішній іспанській гробниці мідного віку виявили останки: довгий час вчені вважали, що вони належать чоловіку.
  • Встановити стать допоміг аналіз зубної емалі. Білок амелогенін, що міститься у зубах, відмінно зберігається.
  • Похована мала високий соціальний статус: її вшановували ще понад 200 років після смерті.

Для визначення статі археологи використовували вторинні статеві ознаки скелета або знайдені артефакти у похованні. Але спосіб мав багато неточностей: кістки зазнавали пошкоджень під впливом часу, а предмети змінювали гендерну приналежність протягом віків. Часто більшості впливових людей стародавнього світу приписували чоловічу стать лише з огляду на зброю поруч з могилою. 

Заборона розповідає про відкриття вчених, що змінило погляд на історію.


Леді зі слонової кістки: поховання

У 2021 році дослідники розпочали вивчати стародавній скелет з розкішної іспанської гробниці мідного віку (3200-2200 до н.е.): лише через два роки вдалося встановити його справжню стать, пише CNN.

«На основі аналізу тазової кістки 5000-річний скелет спочатку ідентифікували як молодого чоловіка, що помер у віці від 17 до 25 років. Археологи назвали останки ‘людиною зі слонової кістки’, але після нового відкриття перейменували на ‘леді зі слонової кістки’. Дослідження змусить переглянути соціальний устрій того часу: жінки займали керівні позиції в суспільстві Іберійського мідного віку, у той час, коли в Європі починало формуватися більш ієрархічне суспільство», — зазначають у виданні.

Схема гробниці леді зі слонової кістки поблизу Валенсії. Ілюстрація: Scientific reports

Читати більше новин в Telegram

Розкопана у 2008 році поблизу Валенсії гробниця привернула увагу завдяки своєму багатому вмісту, що датується 3200-2200 рр. до нашої ери. Серед розкішних артефактів були бивні слонової кістки, кремінь, шкаралупа страусиного яйця, бурштин і кинджал із гірського кришталю. Могильні речі, з якими була похована леді зі слонової кістки, є найціннішими з виявлених в Іспанії та Португалії. Жодної чоловічої гробниці подібного статусу тієї епохи в регіоні не знайдено.

Артефакти, що були знайдені навколо тіла леді зі слонової кістки. Ілюстрація: Scientific reports

Вона мала високий ранг і була шанована суспільством ще понад 200 років після смерті: її гробницю оточують могили десятків людей та жертовні елементи. За 100 метрів від розкішного поховання були знайдені не менш багаті могили 15 жінок: їх вважають нащадками леді зі слонової кістки. Високий статус не був правом народження, оскільки в регіоні немає поховань немовлят, які містять могильні речі. Тож леді досягла поваги у суспільстві лише завдяки власним заслугам. 

Визначення статі скелетів: як працює метод

В дослідженні використали метод визначення статі старих кісток, винайдений у 2017 році. Він включає аналіз зубної емалі, яка містить тип білка зі статево-специфічним пептидом під назвою амелогенін. Його виробляє ген AMELX на Х-хромосомі: вища концентрація виробленого білка спостерігається саме у жінок.

Амелогенін добре зберігається під впливом часу: його можна використовувати навіть для неповних скелетів. Метод застосовують як до зубів дорослих, так і до дітей. Раніше стать дитячих скелетів було майже неможливо визначити, адже вони не пройшли статеве дозрівання і не мають вторинних ознак.

До появи аналізу зубної емалі археологи визначали стать скелета, дивлячись на таз: у жінок він має ширші отвори, ніж у чоловіків. Але тазостегнові кістки дуже тонкі і з часом стають крихкими та легко розчавлюються: тому цей метод має вищий ризик помилки. Використовували й ДНК-аналіз, але він надто дорогий для широкого вжитку та не працює на уламках кісток.

Раніше Заборона розповідала про нові подробиці античної трагедії в Помпеях у 79 році нашої ери.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій