Анархістці з Росії, яка втекла в Україну від ФСБ, скасували посвідку на тимчасове проживання
Державна міграційна служба України (ДМСУ) скасувала посвідку на тимчасове проживання 21-річній активістці анархістського руху з Росії, яка втекла до Києва, побоюючись переслідувань з боку ФСБ. Активістка попросила не згадувати в публікації її прізвище через питання безпеки.
У рішенні ДМСУ від 27 грудня йдеться, що видана росіянці довідка скасована, оскільки дії активістки «загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні». Анархістка днями отримала цей документ від міграційної служби поштою.
У Києві вона мешкає з листопада 2017 року. Активістка переїхала в Україну відразу після того, як співробітники ФСБ прийшли з обшуком до неї додому в Рязані. Ці слідчі дії проводилися в рамках так званої справи «Мережі», під час якої було заарештовано 11 анархістів із Санкт-Петербурга і Пензи.
ФСБ звинувачує їх в участі в організації під назвою «Мережа», яка, за версією спецслужби, готувала в Росії теракти і збройний заколот. Затримані ці звинувачення відкидають і заявляють, що їх змушували свідчити проти себе під тортурами.
Після переїзду до Києва активістка вийшла заміж за 20-річного місцевого анархіста на ім’я Роман (він також просив не згадувати його прізвище). У лютому 2018 року вона отримала від міграційної служби посвідку на тимчасове проживання.
У ніч з 23 на 24 квітня в Миколаєві росіянка та її чоловік Роман брали участь в акції на підтримку робітників місцевого суднобудівного заводу, яким не виплачували зарплату. Вона полягала в тому, що активісти розмалювали стіни біля прохідної заводу і розклеїли там листівки. На місце подій прибула поліція, яка затримала всіх учасників акції, включно з анархісткою з Росії та її чоловіком. Останній розповів кореспонденту Заборони, що у відділенні його намагалися допитати співробітники СБУ. За словами Романа, коли він відмовився відповідати на питання без адвоката, силовики його побили й протримали в ізоляторі до ранку. Після цього він 4 дні пролежав у лікарні зі струсом мозку. Це підтверджує копія медичної довідки, яку Роман надав кореспонденту Заборони.
Поліція офіційно заперечує, що активіста побили у відділку. У відповіді на інформаційний запит Заборони, підписаній начальником Центрального відділу НПУ в Миколаївській області Андрієм Лещенком, йдеться, що за скаргою Романа на неправомірні дії правоохоронців було проведено службову перевірку. Вона встановила, що «факти, викладені в зверненні заявника, не знайшли об’єктивного підтвердження».
Дружину Романа після затримання в Миколаєві теж допитали у відділенні поліції, але, за словами активіста, силу до неї не застосовували.
«СБУ дуже зацікавив її російський паспорт. І під час допиту був дивний момент, коли їй передали привіт від ФСБ та погрожували поверненням до Росії. Тоді ми не сильно звернули на це увагу, подумали, що просто так вони блефували й спробували налякати її», – зазначив він.
6 грудня у Романа знову виникли проблеми. Співробітники СБУ та поліції прийшли з обшуком за місцем його реєстрації в Броварах. Самого активіста і його дружини тоді там не було, оскільки вони мешкають в іншому місці. В той день обшуки також відбулися ще у 6 анархістів у Києві, Дніпрі та Львові. Ці слідчі дії проводилися в рамках справи про напад на екс-бійця ДУК «Правий сектор» Дмитра Іващенка, який стався в Києві 2 травня. Роман та інші анархісти, до яких прийшли з обшуками, стверджують, що вони не мають стосунку до цього злочину. На їхню думку, СБУ використала напад на Іващенка як привід для тиску та збору інформації про учасників їхнього руху.
Читайте також: «Збирають дані на людей, які займаються соціальною активністю». СБУ проводить обшуки в анархістів
За кілька тижнів після обшуку за місцем реєстрації Романа міграційна служба позбавила його дружину посвідки на тимчасове проживання. Активіст вважає, що ці дві події пов’язані між собою.
«Скасування посвідки могло бути пов’язане як із її історією з Росією, так і з моєю громадською активністю. Шостого грудня були масові затримання анархістів. Як я дізнався пізніше, в однієї з затриманих у Києві активно розпитували про мене і ставили питання про те, чи є у мене слабкі місця, на які можна було надавити. Можливо, вони вирішили це зробити шляхом тиску на мою дружину», – заявив Роман.
За його словами, він разом з дружиною докладатиме максимум зусиль, щоб вона залишилася в Україні. Наразі вони консультуються щодо можливих подальших дій з правозахисниками. Державна міграційна служба України поки публічно не коментувала, чому росіянці скасували посвідку.
Читайте також: Напад на анархістів у Львові. Детально