'
Читаєте зараз
Арктичний регіон Норвегії просить ЄС зробити їм 26-годинну добу: навіщо це потрібно (і до чого тут Євросоюз)

Арктичний регіон Норвегії просить ЄС зробити їм 26-годинну добу: навіщо це потрібно (і до чого тут Євросоюз)

Daniil Tsarevskyi
  • Людство запозичило 24-годинну систему доби у стародавнього Єгипту, а 60 хвилин і секунд — у вавилонян.
  • Мер норвезького міста за полярним колом Вадсьо хоче, щоб їй дозволили запровадити на території 26-годинну добу.
  • Перехід на літній/зимовий час для країн-членкинь регулює ЄС та країн, що входить до Європейської економічної зони.

Збільшення кількості годин у добі зробили б віддалений регіон більш популярним серед туристів, а місцевим жителям дозволив би приділяти більше часу своїм сімʼям. При цьому не зрозуміло, як саме Єврокомісія має допомогти змінити часовий пояс в регіоні.

Заборона розповідає про дивну ідею мера Вадсьо додати до доби 2 години.

Доба у Вадсьо: ідея мерії

Мер міста Вадсьо, що на півночі Норвегії, Венке Педерсен звернулась до Європейської комісії з проханням надати дозвіл на встановлення часового поясу з 26-годинною добою. Орган підтвердив, що отримав відповідного листа, пише Politico.

Ініціатива має на меті збільшити кількість туристів у регіоні, який страждає від нестачі людей. Також серед причин називаються збільшення часу для проведення із сімʼєю та нові місцеві цінності.

Вадсьо знаходиться за полярним колом і має два місяці, коли сонце взагалі не заходить вночі — липень і червень. При цьому в грудні там постійно ніч.

Читати більше новин в Telegram

Місто Вадсьо на мапі світу. Скріншот: Google Maps

«Завдяки проєкту MOREtime ми прагнемо відзначати та популяризувати цей унікальний спосіб життя, пропонуючи людям можливість насолоджуватися якіснішим часом, займаючись такими видами діяльності, як риболовля, полювання, вивчення нових мов або просто спілкування з коханими. Що хорошого в тому, щоб жити тут? Час», — сказала Венке Педерсен.

Норвегія не є членом ЄС, але країна входить до Європейської економічної зони (ЄЕЗ). Хоча директива ЄС регулює літній час, інше питання – чи має вона право створювати окремі часові пояси. Венке теж не уявляє, як це має статись і сподівається, що як мінімум популяризує Північ Норвегії.

«Ми не дуже багато думали про це. Годинник перейде з 12 до 13… і ми подивимось, як це буде. Я не думала, що вони скажуть ‘так’, тому ми не продумували всі деталі», — сказала пані-мер Вадсьо.

Читайте також

24-годинний день: чому саме так

Попри те, що у різних частинах світу люди користуються різними системами вимірювання, щодо часу, здається, всі дійшли згоди. 24-годинна доба походить від стародавніх єгиптян, каже колишній консультант з астрономії Сіднейської обсерваторії Нік Ломб.

«Вони ділили день на 10 годин, які вимірювали за допомогою таких пристроїв, як тіньовий годинник, і додавали сутінкову годину на початку та ще одну в кінці дня. Нічний час був розділений на 12 годин на основі спостережень за зірками. Єгиптяни мали систему з 36 зоряних груп, які називалися декани. Вони відбирались так, щоб будь-якої ночі один декан сходив через 40 хвилин після попереднього», — розповідає Ломб.

Люди тоді користувались спеціальними табличками, які допомагали визначати час по деканах. Також тривалість дня і ночі змінювалась залежно від пори року: взимку години додавались до нічної частини розрахунку.

Вавилонська система 60-х астрономічних обчислень стала основою сучасних 60 хвилин і 60 секунд. Невідомо чому саме так тоді рахували, але ймовірно причиною є те, що це дозволяло достатньо просто використовувати дроби та проводити складні обчислення. Так, 60 це найменше число, яке ділиться на всі цифри до 6 та 10, 12, 15, 20 і 30 одночасно.
Раніше Заборона розповідала про космічний ядерний вибух, який люди зможуть побачити із Землі. Явище трапляється раз на 80 років, а видно його буде неозброєним оком.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій