'
Читаєте зараз
Астероїд чи ні: вчені наблизилися до розгадки того, як насправді вимерли динозаври 

Астероїд чи ні: вчені наблизилися до розгадки того, як насправді вимерли динозаври 

Ilona Kivva
Автор:
  • Динозаври масово вимерли близько 66 млн років тому.
  • Вчені хочуть з’ясувати, як це сталось, дві основні теорії: кліматичні зміни та падіння астероїда Чиксулуб. Основний аргумент на користь другої причини – гігантський кратер біля Мексики.
  • Нещодавно на території сучасного Марокко на півночі Африки знайшли нові скам’янілості хижих динозаврів — вони померли вкрай раптово.

Достеменно невідомо, що саме поклало край пануванню великих ящерів. Доведено лише, що вимирання було глобальним та напрочуд швидким – зникло щонайменше 75% видів. При цьому у 2024 році вдалося з’ясувати, що відбувалося у перші години після зіткнення мегаастероїда з Землею.

Заборона розповідає про відкриття, які можуть відновити хронологію катаклізму крейдового періоду.

Раптова катастрофа: знахідка палеонтологів у Марокко

Причини масового вимирання обговорюють в науковій спільноті вже протягом двох століть. Жорж Кюв’є, якого називають батьком палеонтології, вважав причиною катастрофу. Чарльз Дарвін навпаки казав, що поступові зміни в навколишньому середовищі та конкуренція між видами повільно призвели до зникнення динозаврів з планети, пише Live Science

Революційним стало відкриття на мексиканському півострові Юкатан кратеру Чиксулуб наприкінці 1970-х років. Вже у 1980-х виявили сліди астероїдного пилу, розсіяного по всій земній кулі в тому ж геологічному шарі, який відповідає періоду вимирання динозаврів. А ще за 20 років довели ударне походження кратера. Саме тут, вважають дослідники, впав 10-кілометровий астероїд, що знищив велику частину живого на планеті.

Кратер Чиксулуб названий на честь міста, яке розташоване неподалік від берега. Фото: Jackson School of Geosciences

Нещодавно на території сучасного Марокко на півночі Африки знайшли нові скам’янілості хижих динозаврів. Це рештки абелізаврів — далеких родичів тиранозаврів. Після дослідження фахівці визначили, що наприкінці крейдового періоду (від 145 до 66 млн років тому) вони перебували у розквіті свого еволюційного розвитку. Логічний висновок – їхня загибель була вкрай раптовою.

Читати більше новин в Telegram

Найбільш сприятливий період для динозаврів тривав понад 100 млн років. Хоча скам’янілості з Північної Америки вказують на менше різноманіття видів, це схоже на локальне явище. Цілком імовірно, що глобальне похолодання наприкінці крейдового періоду сильно вплинуло на фауну Великих рівнин (територія сучасних США і Канади), дещо зменшивши популяцію. Але це не могло спричинити настільки різке зникнення ящерів.

Кістки кінцівок абелізаврів, знайдені у Марокко. Фото: Nick Longrich через Live Science
Кістки кінцівок абелізаврів, знайдені у Марокко. Фото: Nick Longrich через Live Science

Чиксулуб: що виявили науковці у 2024 році

Вчені у січні 2024 року змогли визначити температуру кратера Чиксулуб одразу після того, як смертоносний астероїд зустрівся із Землею. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі PNAS Nexus, породи всередині кратера тоді нагрілись до 330°С. Припускають також, що внаслідок удару виділилось не так багато вуглекислого газу, як вважали раніше. Хвилі цунамі, утворені від вибуху, знову заповнили більшу частину кратера водою за декілька годин після удару. Потім вирва сховалась під шарами скелі, що утворилися за мільйони років.

До кратера Чиксулуб не так просто отримати доступ, проте він надзвичайно добре зберігся, каже провідний автор дослідження, геолог з Вільного університету Брюсселя Пім Каскес. Разом з командою вони вивчили зразки з серця кратера. Застосували так званий палеотермометр. Метод реконструює давні температури шляхом виявлення великої кількості важких ізотопних зв’язків вуглецю і кисню у карбонатних мінералах.

Температура, яка виникла в перші секунди після зіткнення з астероїдом, коливалась від тисяч до десятків тисяч градусів Цельсію. Але Каскес зазначив, що це неможливо виміряти, оскільки породи випарувалися. 

Раніше Заборона розповідала про підвид найбільших хижаків, рештки якого знайшли в Південній Америці. Плазуни імовірно жили ще до динозаврів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій