Читаєте зараз
Вимирання динозаврів: геологи підтвердили давно відкинуту теорію

Вимирання динозаврів: геологи підтвердили давно відкинуту теорію

Ilona Kivva
Автор:
  • Приблизно 66 млн років тому гігантський астероїд Чиксулуб врізався в Землю і спричинив глобальне вимирання історичних тварин.
  • Деталі того, що ж сталося після зіткнення, досі викликають суперечки між дослідниками. Одна з гіпотез говорить, що удар створив шлейф дрібного пилу, який заблокував сонячне світло, але її спростували у 2000-х роках. 
  • Втім, у 2023 році геологи знайшли докази, які не тільки підтверджують, а і розширюють її.

Дрібний пил, який рознісся по планеті після удару, зіграв ключову роль у вимиранні. Він міг буквально затулити Сонце і створити глобальну темряву, яка тривала майже два роки. Та навіть після цього терміну дрібні силікати у хмарі трималися в атмосфері, що завадило екосистемам відновитися.

Заборона розповідає про висновки геологів.

Удар Chicxulub: що з’ясували вчені 

Вважається, що приблизно 66 млн років тому гігантський астероїд Чиксулуб (був більший за гору Еверест) врізався в узбережжя сучасної Мексики. Удар спричинив каскад масштабних катастроф. Зрештою це вбило три чверті життя на Землі, зокрема, динозаврів, пише Science Alert.

Кратер Chicxulub на карті. Скріншот: Google Maps

Деталі того, що ж сталося після зіткнення космічного тіла з планетою, досі викликають суперечки між дослідниками. Одну з гіпотез геологи запропонували ще у 1980 році. Вони припустили, що удар створив шлейф дрібного пилу. Він заблокував сонячне світло, охолодив Землю, зупинив фотосинтез і зруйнував харчовий ланцюг. Однак вже на початку 2000-х років теорію спростували. Зразки гірських порід, на яких вона базувалася, не містили достатньо дрібного пилу, щоб викликати глобальну зиму. До того ж вони були взяті на верхніх шарах осадів крейдяно-палеогенового періоду.

Вчені у 2023 році вирішили повторно перевірити цю гіпотезу. Цього разу вони взяли зразки з набагато багатшого родовища глибиною 1.3 м в Танісі, штат Північна Дакота (США). Це місце знаходиться за 3 000 км від кратера астероїда Чиксулуб. Така віддаленість дає зрозуміти, як стовпи пилу, сажі та часток поширювалися у перші роки після зіткнення.

Читати більше новин в Telegram

Геологи виявили, що дрібний пил, який рознісся по планеті після удару, зіграв ключову роль у вимиранні, частково підтвердивши давню теорію. З’ясувалося, що високий рівень пилу в атмосфері міг буквально затулити Сонце і створити глобальну темряву. Вона, ймовірно, тривала майже два роки, що зупинило фотосинтез рослин. Без рослинності почали помирати травоїдні динозаври, а згодом — хижаки. Тобто харчовий ланцюг було повністю зруйновано. Часточки, як припускають, залишалися у повітрі до 15 років. Це означає, що навіть ті рослини, які пережили глобальну темряву, не могли повноцінно відновити процеси утворення кисню.

Пил складався з газів, утворених у результаті випаровування гірської породи. Вони, серед іншого, містили велику кількість сірки. Також у ньому була велика кількість сажі й попелу, що виникли через масштабні лісові пожежі. Тобто забруднення повітря було колосальним. Найбільш небезпечними речовинами, що потрапили в атмосферу Землі, були дрібні силікати. Саме вони відповідальні за похолодання.

Як астероїд Чиксулуб утворив клуби пилу. Інфографіка: Nature Geoscience

«Ми виявили, що глобальна темрява та тривала втрата фотосинтетичної активності планети приблизно через 1.7 року (620 днів) після удару відбуваються лише за сценарієм силікатного пилу. Це досить довгий часовий проміжок, щоб створити серйозні проблеми як для наземних, так і для морських середовищ існування», — кажуть дослідники.

Раніше Заборона розповідала про новий вид динозаврів, який відкрили палеонтологи з Іспанії. Він належить до найбільших істот, які коли-небудь ходили по Землі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій