'
Читаєте зараз
Бавовна у Криму: частиною якого плану є вибухи-сюрпризи на півострові

Бавовна у Криму: частиною якого плану є вибухи-сюрпризи на півострові

Ilona Kivva
Автор:
  • Впродовж 2022 року Крим було атаковано дронами та іншою зброєю принаймні п’ять разів.
  • Перші вибухи у 2023 році трапилися у березні. Удари було завдано по об’єктах у двох містах.
  • У Джанкої розміщена важлива авіабаза, а також стратегічна залізнична станція, а у Севастополь є базою Чорноморського флоту РФ.

Удари по важливих з військової точки зору об’єктах у Криму можуть бути частиною майбутнього контрнаступу Збройних сил України. Це складова успіху більш масштабного плану, тож кожен удар має конкретну мету. Наприклад, вибухи у Джанкої зробили тимчасово недієздатною головну вузлову залізничну станцію, яку росіяни використовували для транспортування боєприпасів, техніки та військ.

Заборона розповідає про ‘бавовну’ у Криму та про те, які вона може мати наслідки для окупантів.


Вибухи у Севастополі 22 березня

У тимчасово окупованому Севастополі близько 5:00 ранку пролунала серія вибухів. Всього їх нібито було три — перший, за словами очевидців, доносився з центрального району міста.

Перед ними не було чути ані шуму ракет, ані стрілянини з автоматичної зброї, розповів кореспондент Крим.Реалії з місця подій.

Вже близько 7:00 ранку російська «Дирекція розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури» призупинила роботу морського транспорту. Йому на заміну пустили автобуси.

Читати більше новин в Telegram

Атаку, ймовірно, було здійснено за допомогою морських дронів. Таку інформацію підтверджують кілька різних джерел. Українська влада та військове командування поки доволі неточно прокоментували ситуацію. Зокрема, речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк лише іронізувала, що тепер росіяни можуть заявляти, що риття окопів в Криму не було марним. А от російська сторона каже, що дрони було збито.

«Рано-вранці наш флот відбив атаку надводних безпілотників. Загалом знищено три об’єкти. Вони намагалися проникнути в бухту, наші моряки по них вели вогонь зі стрілецької зброї. Також відпрацювало ППО. Військові кораблі не постраждали. Від вибухів у будинках на Леніна 2, у будинку Москви повибивало шибки. Люди не постраждали», — сказав представник окупаційної влади міста Михайло Развожаєв.

Через кілька годин по радіо почали передавати рекомендації щодо евакуації та повітряної тривоги. Звучала загальна інформація про те, що потрібно робити у разі оголошення тривоги: пройти в укриття, уникати об’єктів критичної та військової інфраструктури, не піднімати невідомих предметів, підготувати тривожну валізку. Також поширювали інформацію про евакуацію з півострова за допомогою поромних переправ. Російська влада назвала ці повідомлення хакерським зломом.

Підтверджень, чи були влучання, станом на 22 березня немає, але атака, ймовірно, була спрямована на бухти Північна, Радіогірка та Графська — саме їх перекрили для руху суден.

Джанкой: удари по залізниці

Вибухи у Севастополі — це вже друга ‘бавовна’ в АР Крим у березні-2023 року. Так, серія ударів за допомогою БПЛА 20 березня була здійснена по Джанкою.

Севастополь і Джанкой на карті. Скріншот: Google Map

«Був приліт безпілотників. Пошкоджено декілька об’єктів: садиба на вулиці Південній, руйнування є, але люди не постраждали; у центрі міста, поряд із сьомою школою займання продуктового магазину. Там пошкодження електромереж, не більше», — повідомив голова окупаційної адміністрації Джанкоя Ігор Івін.

Так званий голова Криму Сергій Аксьонов також заявив, що у Джанкої відпрацювала ППО, а пошкоджень зазнали цивільні об’єкти. Жодної інформації про влучання у військові чи інфраструктурні об’єкти від росіян не було. 

Цю інформацію спростувала моніторингова група ASTRA. Розслідувачі стверджують, що наслідки атаки були набагато серйознішими: пошкоджень зазнали локомотивне депо, будівля охорони вокзалу, товарно-матеріальний та паливний склади на залізничній станції в Джанкої.

В Головному управлінні розвідки Міноборони України частково підтвердили дані ASTRA. Військові розвідники доповіли, що у результаті вибухів було знищено російські крилаті ракети «Калибр НК». Їх ліквідували під час перевезення залізницею. Також було пошкоджено вузлову станцію, її використання стало тимчасово неможливим.

Вибухи у Криму у 2022 році: коротка хроніка

Джанкой і Севастополь — не перші міста на території окупованого півострова, де від початку повномасштабного вторгнення лунали вибухи.

Коротка хроніка за 2022 рік:

  • квітень — затоплення крейсера «Москва». Це був флагман Чорноморського флоту РФ;
  • червень — вибухи на «вишках Бойка». Українські бурові нафтогазові установки у Чорному морі були захоплені РФ ще у 2014 році;
  • 9 серпня — перші вибухи саме на військових об’єктах. Атаковано було аеродром «Саки» у Новофедорівці. На одному з найбільших аеродромів військово-морського флоту РФ пошкоджено кілька військових об’єктів;
  • жовтень — від вибуху постраждав міст через Керченську протоку, який є єдиним сухопутним з’єднанням Криму з РФ;
  • листопад — вибухи в Севастопольській бухті, внаслідок яких постраждали кораблі ЧФ Росії. Використовувалися дрони.

АР Крим: наслідки ударів

Півострів — це тиловий район окупованих територій, з Росії на материкову частину України перекидають особовий склад та озброєння. Одна з останніх атак, а саме удари по Джанкою, суттєво ускладнили цю логістику, пояснила керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталія Гуменюк.

Вона також натякнула, що це не останні вибухи. Підтвердженням цьому слугує бавовна у Севастополі 22 березня.

«Атака по вузловій станції — це лише один з елементів нашого плану, який передує тим самим активним діям, які всі дуже чекають. Виснаження логістики ворога, а подекуди і її припинення — це запорука вдалих дій на потім», — сказала Гуменюк.

Можливість тримати під вогневим контролем Джанкой є дуже важливою для ЗСУ, підтвердив військовий аналітик з Ізраїлю Давид Шарп. «Українці завдавали ефективних ударів по цілях у Криму, зокрема, по аеродрому Саки, при чому удар був дуже резонансний в усіх відношеннях. Проте можливість тримати під вогнем такий важливий центр постачання та вузловий хаб як Джанкой дуже важлива», — зазначив він.

Натомість удар по Севастополю, ймовірно, був спрямований на Чорноморський флот РФ, що там базується. Серед кораблів чимало носіїв крилатих ракет типу Калібр, тож можна припустити, що друга ціль ЗСУ — комплексне знищення як ракет, так і зброї, що їх запускає.

До того ж, як зазначає The New York Times, ЧФ РФ блокує вихід українських кораблів у Чорне море і тримає цілковитий контроль у акваторії.

Ще одним пунктом, який допоміг би з майбутнім контрнаступом, є руйнування Керченського мосту.

«Якщо припустити, що атака [ЗСУ на війська РФ у Криму] відбудеться з відрізаними російськими лініями постачання, українці наступатимуть на ті російські війська, що залишилися, маючи на меті перемогти їх у ближньому бою та змусити відступити. Хоча ізоляція Криму це одне, а увійти, атакувати та утримувати такий сильно укріплений регіон, який охороняє російський військово-морський флот — зовсім інше», — пише Foreign Policy.

Раніше Заборона розповідала про розслідування журналістів щодо ланцюгів поставок, через які РФ отримує західні деталі для зброї.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій