Бен Воллес натякнув на «літаючі ATACMS» для ЗСУ: що це за зброя
- Сполучене Королівство у співпраці з Францією ще на початку 2000-х років створило далекобійні ракети повітряного базування.
- Зброя призначена для ураження авіабаз, радіолокаційних установок (РЛС), вузлів зв’язку та портових споруд ворога.
- Дозвукова швидкість та далекобійність роблять ракети практично непомітними для ворога.
Збройні сили України можуть отримати одні із найпотужніших ракет повітряного базування Великої Британії, які військові прозвали «літаючими ATACMS» за високу дальність ураження цілей. Однією із головних проблем для передачі є відсутність носіїв для ракет в авіапарку України, однак вихід є.
Заборона розповідає про французько-британські SCALP.
Новина вперше опублікована 16 грудня 2022 року та оновлена 9 травня 2023 року в частині про етапність переговорів.
Storm Shadow: що за ракети
Велика Британія не відкидає ймовірність передачі Україні далекобійних авіаційних крилатих, заявив міністр оборони країни Бен Воллес в інтервʼю Times Radio в грудні 2022 року. Йдеться про одні із найпотужніших авіаснарядів у арсеналі Сполученого Королівства Storm Shadow (інша назва SCALP).
А через 4.5 місяці Washington Post повідомило, що 2 травня Міноборони Сполученого Королівства ‘попросило висловити зацікавленість’ у наданні ударних можливостей з дальністю до 300 кілометрів. Тобто рішення ще немає, але це вже говорить про прогрес по справі.
Читати більше новин в Telegram«Я не збираюся робити припущення щодо постачання видів озброєнь. Росія хотіла б знати про те, який вид зброї ми можемо чи не можемо передати Україні, щоб підтримати її. Ми проведемо обговорення з українцями щодо їхніх потреб. Те, що ми вважаємо технічно можливим, вочевидь, визначить, що буде далі. Я зроблю оголошення, якщо щось зміниться, ми не робитимемо це за зачиненими дверима. Ми зробимо заяву, щоб Росія зрозуміла, що це — відповідь на її поведінку», — наголосив міністр.
SCALP — спільна розробка Британії та Франції. Ракета належить до класу повітряного базування. Вона була створена на основі протизлітно-посадкового снаряду Apache компанії MBDA Systems, пише Airforce Technology.
Зброя призначена для ураження найзахищеніших стаціонарних об’єктів, таких як авіабази, радіолокаційні установки, вузли зв’язку та портові споруди.
Storm Shadow може точно вражати цілі за будь-яких погодних умов вдень і вночі. Дальність дії сягає 250 кілометрів, за що їх прозвали літаючими версіями ATACMS — далекобійних снарядів до реактивних систем залпового вогню HIMARS.
Далекобійність і низьке положення в поєднанні з дозвуковою швидкістю роблять Storm Shadow вкрай малопомітною ракетою для ворожих РЛС.
Снаряд призначений для запуску з винищувачів Tornado GR4, Tornado IDS, Saab Gripen, Mirage 2000, Rafale, Eurofighter Typhoon і F-35 Joint Strike Fighter (JSF). Однак жодного з цих бойових літаків немає на озброєнні України. Теоретично, снаряди можна буде інтегрувати до фронтового бомбардувальника Су-24М чи до одного з радянських винищувачі у авіапарку Повітряних сил ЗСУ.
Раніше Заборона розповідала про далекобійні ракети GLSDB, які Україна може отримати від Сполучених Штатів. Запускати їх можна з реактивних систем залпового вогню M270 та HIMARS, які по суті є різними модифікаціями однієї зброї і вже активно використовуються українськими захисниками.
Читати більше новин в Telegram