Бенксі може розсекретити справжнє ім’я: як до цього причетний суд
- Бенксі — один із найвідоміших стріт-арт-художників у світі.
- Митець потрапив у скандал, пов’язаний з його компанією Pest Control, яка підтверджує аутентичність картин.
- Через судовий позов реальне ім’я британського представника андеграунду може бути оприлюднене.
Протягом усієї карʼєри Бенксі журналісти та прихильники його творчості намагалися встановити особу загадкової знаменитості. На цю тему проводили розслідування, в інтерв’ю з художником намагались знайти будь-які зачіпки та натяки. Однак справжнього імені митця досі так і не вдалося розсекретити. Крапку може поставити суд.
Заборона розповідає про деталі судової справи проти Бенксі.
Колекціонери проти Pest Control: чому хочуть судитися
Колекціонери Нікі Кац і Рей Хоуз подали до суду на компанію Бенксі Pest Control. Це сталось через її відмову підтвердити автентичність картини, на якій зображена королева Єлизавета II у вигляді мавпи у коштовних прикрасах. Monkey Queen («Королева-мавпа») – серія трафаретів Бенксі зі 150 гравюр, випущена у 2003 році.
Позивачі придбали полотно у 2020 році за більш ніж $34 000. Вони впевнені, що їм дістався оригінальний витвір мистецтва, адже вони викупили його з колекції померлого фаната робіт Бенксі. Для того, щоб остаточно переконатися у справжності гравюри, вони звернулися в компанію Pest Control, яка і верифікує роботи художника. Однак за три роки даремних спроб їм так і не вдалося досягти результату, пише The Guardian.
Читати більше новин в TelegramPest Control була заснована художником у 2008 році після продажу його фальшивих робіт в Інтернеті. Тепер установа відіграє ключову роль на ринку його витворів. Стверджується, що сертифікат автентифікації формує максимальну ціну при продажі його картин. Кац і Хоуз подали на компанію до суду за порушення умов контракту. Вони посилалися на сайт Pest Control, де зазначено, що компанія надаватиме сертифікати автентичності для картин, гравюр, скульптур та інших зразків мистецтва. Ініціатори позову обурені кількарічною затримкою з їхнім запитом.
«Ми досі у невизначеності, йдеться про великі гроші. Вони стверджують, що є офіційними валідаторами робіт цього художника. Але процес триває вже три роки. Вони просто не відповідають. Не кажуть, чи зображення справжнє, чи ні. Всі три роки водять нас за носа», – коментує ситуацію Нікі Кац.
Колекціонери не бачать іншого виходу, окрім як позиватися до суду, адже Бенксі, за їхніми словами, зробив усе, щоб ніхто більше не міг підтвердити справжність його робіт. Якщо позивачі отримають підтвердження автентичності гравюри, її вартість імовірно зросте вдвічі.
«Наш процес автентифікації є надійним і ретельним, а іноді й тривалим. Ми видали багато тисяч сертифікатів автентичності», — лаконічно відповіли в Pest Control.
Хто такий Бенксі насправді: теорії та розслідування
У 2016 році техніка географічного профілювання, яка використовується для викриття серійних злочинців, довела, що Бенксі насправді звуть Робін Ганнінгем. Його нібито розсекретили ще у 2008 році, склавши докупи місця, де найчастіше з’являються його графіті, та адреси, пов’язані з Ганнінгемом, пише The Independent.
Проте вивчати географію Бенксі виявилося непросто: дослідження відклали через занепокоєння адвокатів митця тим, яким чином оприлюднять його результати. Втім, юридичне втручання Бенксі не зашкодило криміналістам таки опублікувати відкриття у журналі Science Spatial. Взявши за мету назвати ім’я таємничої знаменитості, співробітники університету вибрали місцеперебування 140 робіт художника у Лондоні та Бристолі.
Їх порівняли із закладами, майданчиками, домашньою адресою у Брістолі й трьома адресами у Лондоні. Використовуючи загальнодоступну інформацію, дослідники дійшли висновку, що всі ці місця відвідував учень громадської школи Брістоля Робін Ганнінгем. Але жодного вагомого підтвердження того, що дослідники дійсно досягли істини, немає.
Ще одна теорія з’явилась у 2017 році, коли британський діджей та музичний продюсер Goldie обмовився в інтерв’ю ведучому Скробіусу Піпу.
«Дайте мені трафарет, покладіть його на футболку та напишіть Banksy на ньому, і ми можемо зараз це продати… Жодної неповаги до Роберта, я думаю, він блискучий художник. Я думаю, що він перевернув світ мистецтва», – сказав тоді музикант.
Журналісти визначили дві імовірні особистості, пов’язані з Бенксі, на яких діджей міг посилатися. Перша – Роберт Дель Наджа, засновник гурту Massive Attack. Його ім’я фігурувало через розслідування шотландського журналіста 2016 року, коли стало відомо, що Дель Наджа також захоплюється образотворчим мистецтвом. Частина фанатів припустила, що Бенксі – колективна група художників на чолі з музикантом. Але ця теорія не дуже популярна. Іншим можливим кандидатом назвали вже згаданого у дослідженні 2008 року Робіна Ганнінгема, йдеться в матеріалі BBC.
В січні 2018 року бізнесмен Річард Тільсон зняв на відео кількох чоловіків у місті Кінгстон-апон-Халл в Східному Йоркширі. Він стверджував, що одним із них був Бенксі. Тільсон побачив фургон поблизу свого будинку, в якому нібито сиділи грабіжники. Він вирішив зняти підозрілих людей на відео, пише The Independent.
Водій вийшов з автомобіля, Тільсон пішов за ним. Переслідуваний дійшов до свіжого графіті з хлопчиком, який тримає дерев’яний меч-олівець, і сфотографував його. Наступного дня світлина з цим графіті з’явилась в офіційному Instagram-акаунті Бенксі. Таким чином з’ясувалося, що це його робота. Бізнесмен запевнив, що йому вдалося зафільмувати найвідомішого анонімного митця.
Всупереч тому, що вартість деяких робіт художника сягає до півмільйона британських фунтів, ім’я автора досі не було офіційно оприлюднене та залишається загадкою сучасного мистецтва.
Раніше Заборона розповідала про премію «Жінки у мистецтві», якою щороку відзначають здобутки жінок у сфері культури та мистецтва. П’ята ювілейна церемонія нагородження лауреаток премії Women in Arts. The Resistance пройшла у Києві.
Читати більше новин в Telegram