'
Читаєте зараз
Безкоштовні, але все одно дорогі ліки зі співчуття. Експертка наголосила на нюансі

Безкоштовні, але все одно дорогі ліки зі співчуття. Експертка наголосила на нюансі

Anastasiia Opryshchenko
Compassion Medications
  • В Україні ухвалили суперважливий закон, що може врятувати тисячі життів — важкохворим пацієнтам дозволили ліки зі співчуття.
  • Це препарати, що ще не зареєстровані, але пройшли другу фазу випробування.
  • Ліки зі співчуття будуть надаватися безкоштовно, але є одна податкова препона, яку можна легко виправити.

Україна приєдналася до цивілізованих країн, де дозволено з письмової згоди важкохворого пацієнта використовувати препарати, що ще не отримали реєстрації, але знаходяться на фінальних стадіях випробувань. Ухвалений в лютому 2022 року закон про ліки зі співчуття регламентує, що люди отримуватимуть ліки безкоштовно. Втім, існує податкова колізія, яку держава має виправити до липня 2022 року.

Заборона поговорила з виконавчою директоркою благодійного фонду «Пацієнти України» Інною Іваненко й дізналася, як вона оцінює цей крок.


Ліки зі співчуття в Україні: чому це прорив

Експертка вітає закон, адже він дає можливість лікувати людей інноваційною терапією. Це також, на її переконання, важливо з точки зору інтеграції: така практика існує в усіх цивілізованих країнах, тож впровадження її в Україні є гармонізацією з європейським законодавством.

Виконавча директорка БФ Пацієнти України Інна Іваненко. Фото: сторінка в Інни Іваненко в Facebook

«Ця програма стосується ліків, що знаходяться на фінальних стадіях випробувань. Закон дає можливість отримувати доступ пацієнтів до інноваційного лікування, яке ще не зареєстровано в Україні. І якщо виробник має наміри\бажання надати якійсь когорті пацієнтів в Україні їх безоплатно, то цей закон дозволяє це зробити, навіть якщо в світі не зареєстрованій препарат, але проведена друга фаза випробування. Тобто він показав свою безпеку та свою ефективність і можна отримувати доступ до цих препаратів пацієнтам безоплатно, якщо прям компанія платить за це», — пояснює виконавча директорка БФ «Пацієнти України» Інна Іваненко.

Вона зазначила, що часто складається така ситуація: клінічне випробування закінчилося, а пацієнту препарат підійшов і тоді фармкампанія пропонує його купувати. «І такі препарати часто коштують нереальні кошти. Цей закон надає законодавчу можливість дати пацієнтам ліки безоплатно, навіть після закінчення клінічних випробувань. Раніше такого в Україні не було», — акцентувала експертка.

Читати більше новин в Telegram

Податки на безоплатні ліки в Україні

Інна Іваненко каже, що у Верховної Ради є обмаль часу, аби вдосконалити програми для повноцінного функціонування: треба внести зміни в податкове законодавство.

«Зараз пацієнт змушений сплачувати податок з власної кишені, навіть якщо йому приходить така гуманітарна допомога у вигляді гуманітарних препаратів. Цей податок достатньо великий. Нещодавно бачила, як якісь пацієнтки сплачували 100 000 грн податку тільки за безоплатні ліки… Тобто, цей податок не робить їх безоплатними. Треба дуже швидко до липня ухвалити ще зміни у Податковому кодексу, щоб українці могли дійсно повноцінно користуватися цією програмою», — закликала виконавча директорка БФ «Пацієнти України».

Раніше Заборона розповідала про шанси дозволити в Україні евтаназію чи будь -який інший спосіб позбавити невиліковну людину страждань.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій