'
Читаєте зараз
Лише треба визначитися зі спецслужбою: чи є безпечні соцмережі в Україні та чому ми програли роспропаганді

Лише треба визначитися зі спецслужбою: чи є безпечні соцмережі в Україні та чому ми програли роспропаганді

Svitlana Hudkova

Месенджер «Телеграм» став однією з найпопулярніших платформ серед українців як для спілкування, так і для отримання інформації. Та експерти бʼють на сполох через російське походження застосунку, ймовірний доступ спецслужб РФ до персональних даних та використання його як майданчика для просування російської пропаганди. І це все становить загрозу інформаційній безпеці.

Та чи небезпечним є лише телеграм? А як щодо інших соцмереж і месенджерів? Наприклад, китайського TikTok, який хочуть повністю заборонити у США. А чи не варто інструмент російської ж пропаганди повернути проти Росії? Про це разом з експертами говорила редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Всі соцмережі стежать за вами

Небезпека саме телеграму полягає у тому, що достеменно невідомо, куди передається та де зберігається інформація, отримана цим застосунком. Як відомо, засновником платформи є росіянин Павел Дуров, проте він виїхав з Росії у 2014 році після анексії Криму та на початку збройної агресії на Донбасі. З 2017 року Дуров живе в Дубаї й запевняє, що офіс телеграму також розташований там і є абсолютно незалежним від Кремля. Проте Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки опублікував дослідження, яке вказує на звʼязок платформи з Росією.

Віталій Якушев. Фото: Віталій Якушев / Facebook

Експерт з кібербезпеки Віталій Якушев, хоч і говорить про відсутність доказів роботи телеграму на РФ та доступу ФСБ до інформації про його користувачів, вважає, що дані розслідувань змушують замислитися про доцільність використання месенджера.

Отже, основна небезпека телеграму — ймовірність отримання даних користувачів російськими спецслужбами. Яку інформацію вони можуть отримати? Щонайменше це доступ до контактів, файлів камери та мікрофону.

«Тобто спецслужби отримують номери телефонів з іменами, доступ до файлової системи з вашими документами та завантаженнями. Доступ до камери та мікрофона дозволяє стежити за вами без вашого відома. А ще може бути доступ до геолокації, назв wi-fi мереж, до яких ви підключаєтесь, та інше», — стверджує експерт з кібербезпеки.

Але чи тільки телеграм передає персональні дані? Ні. Всі соцмережі стежать за своїми користувачами, запевняє Якушев, а дані можуть бути отримані спецслужбами тих країн, де вони розроблені.

«Дані з TikTok та WeChat йдуть до китайських спецслужб. Facebook та Instagram — до американських. Навіть швейцарська платформа Threema також співпрацює з місцевими службами. Користувачам лише треба визначитися, куди вони не проти відправляти інформацію про себе», — зазначає фахівець.

Боротися з цим майже неможливо, адже компанії будуть контролювати безпосередньо пристрій, його операційну систему та застосунки. І щоб узяти контроль на себе, Україна могла б розпочати розробку власних телефонів та операційної системи, створити свої соцмережі та месенджери.

«Але це проєкт на декілька десятків або сотень мільйонів доларів. Тому поки ми, як “сателіти” США, обираємо соцмережі цієї країни. І розуміємо, що ділимося з ними нашою персональною інформацією», — каже Якушев.

Не надсилайте секретну інформацію через месенджери

Зважаючи на те, що телеграм може використовуватися російськими спецслужбами, експерт з кібербезпеки радить держслужбовцям та військовим не користуватися ним. Пересилати ж стратегічну інформацію він не радить взагалі через будь-які месенджери, навіть найзахищеніші.

«Будь-який месенджер можна зламати. Памʼятаєте, у листопаді 2023 року було нагородження 128-ї бригади на Запоріжжі й туди прилетіла ракета? За результатами розслідування стало відомо, що був зламаний месенджер військового, з якого дізналися місце та час нагородження. Але дуже сильно намагалися замовчати, що саме це був за месенджер. А це був Signal, який вважається чи не найбільш захищеним у світі», — розповів Якушев.

Люди, які можуть мати доступ до секретної інформації, завжди будуть під прицілом хакерів.

Роспропаганда є у всіх соцмережах, але телеграм неконтрольований

Ігор Соловей. Фото: Ігор Соловей / Facebook

Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей звертає увагу на те, що у світових технічних платформ, які популярні серед українців, є бажання регламентувати свою роботу в Україні. Як мінімум, відкривати свої представництва, які могли б комунікувати з представниками держави. 

«Наразі таких представництв немає ні в кого. Та, наприклад, у Meta є регіональні офіси, один з яких охоплює й Україну. Цей офіс на постійній основі контактує з українською державою. Звісно, їхні платформи також використовуються росіянами для дезінформації, але вони намагаються реагувати на це. Вони виявляють фабрики ботів, тролеферми, періодично їх блокують. На запит української сторони вони можуть розглядати скарги на фейкові сторінки, коментарі чи іншу деструктивну інформаційну діяльність, і реагувати на них», — розповідає медіаексперт.

З представниками соцмережі TikTok також є контакт, і наразі вони висловлюють готовність сприяти боротьбі з російською дезінформацією, каже Соловей. 

«Натомість телеграм всього цього не робить. У них немає ані представництва, ані уповноваженої людини, яка могла б контактувати з Україною. Вони взагалі не йдуть на контакт з українською стороною, коли ми їм надсилаємо той чи інший запит. Єдиний контакт відбувається, коли в медіа зʼявляється якась стаття про звʼязок телеграму з РФ. Тоді виникає міфічний персонаж Ремі Вонг, який пише всім редакціям листи про те, що інформація не відповідає дійсності. Та ніяких доказів вони не демонструють», — каже експерт.

Росія виграє боротьбу за телеграм

Після широкомасштабного вторгнення офіційні представництва державних органів влади відкрили свої канали в телеграмі. Це було необхідним для спілкування та інформування українців всередині країни, особливо на окупованих територіях. І це спрацювало: можна було констатувати, що Україна виграла певну аудиторію в телеграмі у російської сторони.

Але РФ вкладала дуже багато ресурсів у розвиток своїх пропагандистських сіток. І ці ресурси незіставні з українськими. 

«Ми просто не можемо грати на цьому полі з росіянами. Можна спробувати, але результат буде програшним. Немає гарантії, що в певний час “Ч” вся ця мережа не буде використана Дуровим проти України. Є такий історичний аналог. Британці зламали код шифрування німців і тримали це в секреті до моменту, поки не відкрився другий фронт. Чи не є телеграм продуктом російських спецслужб, який також набирає аудиторію лише для того, щоб використати це у своїх інтересах? Такі ознаки є», — вважає Соловей.

Із засиллям російської пропаганди в телеграмі дуже важко боротися, каже фахівець, адже за кожним викритим фейком зʼявляються десятки інших. Це ресурсозатратна і безперспективна робота.

«Тому питання блокування месенджера навіть перезріло, принаймні на час воєнного стану. Це наша інформаційна безпека, яка є частиною національної безпеки. Свобода слова важлива, доступ до різних платформ — також, але в мирний час. А зараз на кону виживання країни», — каже керівник ЦСКІБ.Та наразі в державі немає єдиної позиції щодо долі телеграму. Є ще сподівання достукатися до представників платформи та налагодити співпрацю. А складність блокування цього месенджеру, як і будь-якого іншого, нещодавно визнав начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк. Щоправда, він наразі відсторонений від роботи через скандал з журналістським розслідуванням.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій