«Зробимо закладку, щоби рук і ніг не зібрали». Білоруські спецслужби, ймовірно, планували вбивство Павла Шеремета - Заборона
Now Reading
«Зробимо закладку, щоби рук і ніг не зібрали». Білоруські спецслужби, ймовірно, планували вбивство Павла Шеремета

«Зробимо закладку, щоби рук і ніг не зібрали». Білоруські спецслужби, ймовірно, планували вбивство Павла Шеремета

Автор:
«Зробимо закладку, щоби рук і ніг не зібрали». Білоруські спецслужби, ймовірно, планували вбивство Павла Шеремета

Олександр Лукашенко й Комітет державної безпеки Білорусі ще у 2012 році обговорювали план вбивства журналіста Павла Шеремета. Журналіста планували підірвати, щоби не залишати по собі слідів. Про це свідчить запис розмови між колишнім головою Комітету держбезпеки Білорусі й співробітниками підрозділу «Альфа». Матеріали 4 січня опублікувало брюссельське видання EUObserver, — Заборона коротко переказує, про що йдеться.


Що трапилося?

4 січня брюссельське видання EUObserver опублікувало запис, де розмовляють, ймовірно, очільник білоруського КДБ у 2008-2012 роках Вадим Зайцев і два співробітники контртерористичного підрозділу «Альфа» КДБ. 11 квітня 2012-го вони обговорювали план ліквідації політичних опонентів, серед яких був і Павло Шеремет.

«Президент [Олександр Лукашенко] чекає чітких заходів. Комітету доручено займатися цими справами… Декого втопити, декого розстріляти — це зрозуміло. А як спровокувати природний підрив, як спровокувати природну пожежу, вбивство й решту речей? От по Шеремету треба спрацювати, який заїбав блять. Зробимо закладку якусь чи що. Щоби цього щура, блять, зовсім рук і ніг не зібрали», — каже на записі чоловік із голосом, подібним до голосу Зайцева.

Автори опозиційного телеграм-каналу NEXTA також опублікували друковані матеріали, ймовірно, з особистої справи Шеремета, яка була в КДБ. У них описано, де журналіст жив, хто члени його сім’ї, його номери телефонів, сторінки в соцмережах, у які години він бував на роботі, як керував автівкою тощо.

Крім Шеремета, чоловіки на записі обговорювали можливий план ліквідації колишнього командира бригади спецпризначенців Володимира Барадача, колишнього начальника слідчого ізолятора №1 («Валадарка») Олега Алкаєва в Мінську й колишнього виконувача обов’язків начальника відділу по боротьбі з корупцією В’ячеслава Дудкіна.

На реалізацію планів, як ідеться в записі, Лукашенко нібито виділив понад 1,5 млн доларів.

sheremet 01 - <b>«Зробимо закладку, щоби рук і ніг не зібрали».</b> Білоруські спецслужби, ймовірно, планували вбивство Павла Шеремета - Заборона
Фото: Інна Соколовська / УНІАН

А записи справжні?

Журналісти кажуть, що отримали матеріали від старшого лейтенанта Ігоря Макара. Він є ексзаступником командира бойової групи «Алмаз» — антитерористичного підрозділу Міністерства внутрішніх справ Білорусі.

EUObserver пише, що Макар отримав запис ще 2012-го. Тоді він передав його американському дипломату в Євросоюзі, щоби захистити свого друга Алкаєва, який перебував у Німеччині. З Алкаєвим зв’язалася поліція й попередила його про можливу небезпеку. Втім, жоден з обговорюваних замахів, крім замаху на Шеремета, не відбувся.

Публічно заявити про аудіозапис Макар вирішив лише зараз, у солідарність із білоруськими демократичними демонстрантами. 

flickr natallia rak - <b>«Зробимо закладку, щоби рук і ніг не зібрали».</b> Білоруські спецслужби, ймовірно, планували вбивство Павла Шеремета - Заборона
Фото: Natalia Rak / Flickr

Голос, який звучить на аудіозаписі, подібний до голосу Вадима Зайцева на записах із його публічних виступів. Спеціаліст НАТО з питань Білорусі, який знайомий із Зайцевим і перевіряв аудіофайл, сказав, що голос дійсно схожий, — про це йдеться в розслідуванні.

Однак директор Національного центру медіакриміналістики Університету Колорадо в США Каталін Григорас сказав, що якість запису занадто низька, щоби проводити біометричний аналіз. Втім, експерт-криміналіст «не знайшов» жодного очевидного «сліду аудіоманіпуляцій» у файлі.

Чи є реакція з боку України чи Білорусі?

У Білорусі наразі не прокоментували ситуацію. А Нацполіція України заявила, що отримала інформацію щодо можливих замовників вбивства Павла Шеремета у грудні 2020-го. У пресслужбі зазначили, що записи, які потрапили в мережу, — це фрагменти матеріалів, які вже є в правоохоронців. Наразі Нацполіція отримала дозвіл на проведення слідчих дій «в одній з європейських країн».

Що відомо про вбивство Шеремета?

Павла Шеремета вбили у 2016-му, через чотири роки після розмови із запису, який оприлюднив Ігор Макар. Машину Шеремета підірвали в центрі Києва. Остаточних результатів розслідування немає й досі. Однак у справі оголосили підозрюваних — представників українського волонтерського руху. Це музикант і військовий Андрій Антоненко, докторка і волонтерка Юлія Кузьменко й медсестра Яна Дугарь. За версією слідства, вони вбили Шеремета, щоби «дестабілізувати ситуацію в країні». Підозрювані заперечують свою провину.

sheremet 02 - <b>«Зробимо закладку, щоби рук і ніг не зібрали».</b> Білоруські спецслужби, ймовірно, планували вбивство Павла Шеремета - Заборона
Фото: Віктор Ковальчук / УНІАН

22 і 23 вересня Заборона опублікувала велике розслідування про вбивство Павла Шеремета (ось перша і друга частини). Ми з’ясували, що в справі є ще один поворот, який поліція не взялася відпрацьовувати.

Через місяць після вбивства Павла Шеремета в поліцію звернулася вимушена переселенка Марина Мацюк, яка жила в Маріуполі. Вона розповіла, що її знайомий Максим Зотов особисто зізнався їй в убивстві журналіста. Максим Зотов — впливовий донецький бізнесмен, тісно пов’язаний з олігархом-утікачем Олександром Клименком. Той очолював міністерство доходів і зборів за часів президентства Віктора Януковича, а після Євромайдану втік у Москву, де перебуває й досі. Клименко також є неформальним власником холдингу «Вісті», куди входила радіостанція, де працював Павло Шеремет. Незадовго до своєї смерті він їздив до олігарха-втікача на зустріч — Шеремет хотів очолити «Радіо Вісті», але перемовини закінчилися нічим.

Версія, яку розповіла Марина Мацюк, виглядає фантастично — важко уявити, що Зотов зізнався своїй знайомій в убивстві. Тому не виключено, що вона обмовила Зотова навмисно. Це могло бути вигідним колишньому воєнному прокурору Анатолію Матіосу, який незадовго до смерті Шеремета отримав контроль над справою Клименка. А ще дружив із журналістом — вони бачилися буквально за кілька днів до смерті Шеремета, обговорюючи, зокрема, і олігарха-втікача. У 2017 році військова прокуратура затримала кількох підлеглих Клименка в межах так званої «вертолітної справи», однак уже за рік усі затримані опинилися на свободі.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Scroll To Top