'
Читаєте зараз
Білоруських анархістів намагається видворити з України СБУ. На батьківщині їм загрожує в’язниця, а в Україні вони конфліктували з ультраправими

Білоруських анархістів намагається видворити з України СБУ. На батьківщині їм загрожує в’язниця, а в Україні вони конфліктували з ультраправими

Yuliana Skibitska
Білоруських анархістів намагається видворити з України СБУ. На батьківщині їм загрожує в’язниця, а в Україні вони конфліктували з ультраправими

У вівторок, 21 квітня українські правозахисники повідомили, що двох білоруських анархістів, які живуть в Україні, намагаються видворити з країни силовики. Йдеться про Олексія Боленкова й Артура Кондратовича, які вже кілька років живуть в Україні. Кондратовича видворити не можуть, тому що він зараз намагається отримати статус біженця, а видворенню Боленкова поки вдалося завадити. До справи долучилася українська омбудсвуман Людмила Денісова. В Україні в Боленкова були конфлікти з українськими ультраправими угрупованнями, а в Білорусі обом анархістам загрожує в’язниця.


Що сталося?

Вранці 21 квітня у квартиру Олексія Боленкова прийшли поліцейські з ухвалою про обшук.

«Ми були сонними — я чесно не зрозумів навіть, у якій справі до мене прийшли», — каже Забороні Боленков. Він надав нам фото постанови на обшук — з неї випливає, що Боленкова звинувачують у підпалі вежі мобільного зв’язку в Києві, який стався в грудні 2019 року.

Буквально слідом за поліцією, розповідає Олексій, приїхали співробітники Служби безпеки України й повідомили, що його видворяють із країни.

«Нібито я загрожую національній безпеці України», — говорить анархіст.

Правозахисник, співзасновник організації «Без кордонів» Максим Буткевич розповів Забороні, що силовики збиралися вивезти Боленкова на найближчий кордон — тобто в Білорусь.

Що ж до Артура Кондратовича, то з ним наразі немає зв’язку. Однак, за словами Максима Буткевича, зараз він намагається отримати статус біженця в Україні, тому видворити його не можна. Буткевич додає, що в Кондратовича теж пройшов обшук, але він не затриманий.

Хто це взагалі такі?

Боленков і Кондратович — анархісти з Білорусі, які виїхали з країни через політичні переслідування. Останні кілька років вони постійно живуть в Україні. Обидва — учасники анархістського угруповання «Революційна дія». [Після публікації з нами зв’язався Боленков і уточнив, що він брав участь в акціях “Революційної дії”, але після нападу на ветерана АТО Дмитра Вербича в 2018 році, припинив з ними співпрацю. Кондратевіч, за його словами, не входить до складу жодної організації.] Ця організація з’явилася в Мінську у 2005 році — до 2013 року вона називалася «Автономна дія». У Білорусі учасників цієї організації звинувачували в підпалі посольства РФ у Мінську у 2010 році. У березні в цій справі в Білорусі затримали трьох учасників руху.

Організація «Революційна дія» заборонена в Білорусі. Серед злочинів, які закидають її членам крім підпалу посольства в Мінську — підпали управління КДБ у Бобруйську, податкової в Гомелі, а також будівлі Голосіївського райсуду Києва у 2016 році.

Ці підпали дійсно робили анархісти?

Відповідальність за підпали в Києві дійсно брали на себе анархісти. Наприклад, сайт «Революційної дії» публікував анонімний лист, який, за словами учасників, прийшов їм на пошту. У листі говорилося, що неназвані анархісти у квітні підпалили Голосіївський суд, тому що це «символ зла й обману». Боленков стверджує, що ніяких підпалів не здійснював. Він каже, що вже пів року перебуває під наглядом поліції, а підпали — «це лиш привід».

«Ці справи використовуються, щоби проводити обшуки в активістів, які беруть участь у легальних акціях», — каже Боленков.

А до чого тут ультраправі?

У Боленкова були конфлікти з представниками різних радикальних угруповань, зокрема, з «Традицією і Порядком». Як розповідає Забороні Боленков, він дійсно бився з лідером ТіП Богданом Ходаковським — той, за його словами, напав на нього і на його товариша біля під’їзду.

Новини про те, що Боленкова намагаються видворити з країни, одним із перших опублікував телеграм-канал «Вольєр», де викладають особисті дані антифашистів, ЛГБТ+ активістів і всіх, хто їм співчуває — Заборона вже детально писала про це. Ідеолог цього каналу — Олексій Свинаренко. З ним, говорить Боленков, у нього теж була бійка. «Вольєр» звинувачує Боленкова в тому, що він брав участь у нападі на ветерана війни на Донбасі Дмитра Вербича — це сталося у 2018 році.

«Коли це було [напад на Вербича], мене не було в Україні, — каже Боленков. — Що ж до бійки з Ходаковським, то я захищаюся від правих, якщо поліція мене не захищає».

Після виходу тексту і сам Дмитро Вербич спростував, що на нього нападав Боленков.

Те, що відбувається, взагалі законно?

Частково. Як пояснює Максим Буткевич, закон дає СБУ право приймати рішення про видворення.

«Це дірка і сліпа пляма в законодавстві, тому що це позасудові рішення, — пояснює правозахисник. — Вони [співробітники СБУ] не наводять аргументів і доказів. Необов’язково навіть, щоби було кримінальне провадження».

За такою схемою з України вже виганяли білоруських анархістів — наприклад, Олександра Францкевича, одного із засновників «Революційної дії». Його насильно вивезли в Білорусь у 2020 році, де в результаті заарештували.
Водночас міжнародне право забороняє видворяти людей до країн, де їм загрожують тортури й переслідування.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій