'
Читаєте зараз
Білоруського активіста Віталія Шишова знайшли повішеним у Києві. Розповідаємо, ким він був і що це за «Білоруський дім»

Білоруського активіста Віталія Шишова знайшли повішеним у Києві. Розповідаємо, ким він був і що це за «Білоруський дім»

Polina Vernyhor
Білоруського активіста Віталія Шишова знайшли повішеним — що відомо та до чого тут Боцман

Вранці 3 серпня в Києві знайшли повішеним білоруського опозиційного активіста Віталія Шишова. За день до цього його соратники заявили, що Шишов пішов бігати та зник. Він керував «Білоруським домом в Україні» — це організація, яка допомогала білоруським біженцям. БДУ пов’язують із Сергієм Коротких або «Боцманом» — ультраправим діячем із Білорусі. Заборона розповідає, що наразі відомо про справу та які є версії вбивства.


Зникнення та знайдення

Про те, що Віталій Шишов зник, повідомили в телеграм-каналі «Білоруського дому в Україні» ввечері 2 серпня. Автори каналу стверджували, що вранці чоловік вийшов на щоденну пробіжку в спортивному одязі й не повернувся. Окрім цього, писали вони, з його номера хтось зробив кілька «глухарів» — дзвінків, які робляться для того, щоби телефонна вежа зловила сигнал або в якомусь конкретному місці, або в якийсь певний час. Більше на зв’язок він не виходив. 

Соратники Шишова обшукали ліс, де він зазвичай бігав, але не знайшли його. Потім до пошуків приєдналися поліцейські та волонтери. Вранці 3 серпня у БДУ повідомили, що Шишова знайшли мертвим. На перший погляд все виглядало як самогубство: Шишов нібито повісився на дереві неподалік дому. На місці знайшли телефон та особисті речі чоловіка. 

Голова Нацполіції України Ігор Клименко під час брифінгу розповів, що петля, на якій висів Шишов, знаходилася на висоті 3 метри та 8 сантиметрів від землі. Зріст Шишова — 1,85 метра. Поруч із тілом знайшли три пеньки — два по 50 та один по 60 см заввишки. На одному з пеньків знайшли невідомий слід. Тому поліція перевіряє всі версії — в тому числі і вбивство, замасковане під суїцид. За інформацією поліції, Шишов не звертався до них через стеження за собою. 

Хто такий Віталій Шишов?

Про нього відомо небагато. У БДУ кажуть, що він стояв у витоків створення організації. До України Шишов переїхав восени 2020 року після того, як активно брав участь у протестах проти режиму Лукашенка в Білорусі — і в грудні того ж року став співзасновником громадської організації. Шишов не був яскравим представником білоруської опозиції, але через ризик переслідування виїхав до України разом зі своєю дівчиною. 

Офіційними керівниками «Білоруського дому» були Віталій Шишов та Родіон Батулін. В БДУ кажуть, що Віталій допомагав людям, які переїжджали до України, проводив акції проти режиму Лукашенка, просував законопроєкти та формував діаспору в Україні. У телеграм-каналі NEXTA також стверджують, що у червні цього року Шишов створив власний телеграм-канал про білоруських силовиків. Але в цьому каналі всього 159 підписників і три пости.

Соратники Віталія кажуть, що за ним деякий час стежили — про це йому повідомляла й поліція.

«Нас неодноразово попереджали як місцеві джерела, так і свої люди в Білорусі про можливі провокації аж до викрадення та ліквідації. Віталій стоїчно та з гумором ставився до цих попереджень, заявляючи, що хоч так, можливо, БДУ вийде з інфовакуума», — говориться в заяві організації. 

Учасник БДУ Юрій Шчучко в розмові з Забороною розповідає, що члени організації отримували інформацію про наміри спецслужб Білорусі розправитися з активістами. Нібито для цього вони мали приїхати в Україну. Тому в БДУ впевнені, що Шишова вбили за вказівкою білоруських спецслужб. Шчучко стверджує, що Шишов ні з ким не конфліктував, тому в нього немає інших версій. 

«Від СБУ надходила така інформація [про наміри білоруських спецслужб]. Говорили, щоб ми були обережніші, тому що тут працює мережа агентів КДБ Білорусі й можливо все. Віталій просив мене подбати про близьких людей, які його оточують. У нього було дивне передчуття», — розповідає Шчучко.

БДУ, Коротких та Батулін

У листопаді минулого року білоруський та російський неонацист Сергій Коротких (у нього є два прізвиська — «Боцман» та «Малюта») встановив пам’ятник жертвам протестів біля посольства Білорусі. Це була перша публічна акція, на яку прийшли учасники «Білоруського дому в Україні». З того часу БДУ пов’язують із Боцманом. Сам він публічно не коментував це, хоча постійно ходив на їхні акції та репостив записи БДУ у своєму телеграм-каналі. Після смерті Шишова Боцман написав, що «вбито товариша та соратника» та звинуватив у цьому «режим Лукашенка».

В БДУ говорили, що не мають зв’язків із Боцманом. Та джерела Заборони стверджують: заступник Шишова Родіон Батулін не приховував в особистій розмові, що Боцман часто «допомагав» організації й що у них прекрасні стосунки. 

Родіон Батулін — яскрава фігура не лише в БДУ, а і в оточенні Боцмана. Під час передвиборчої кампанії 2019 року він брав активну участь у кампанії проти Петра Порошенка, а 25 липня разом з учасниками праворадикального угруповання «Нацдружини» напав на охоронців колишнього президента. У ЗМІ фігурували версії про те, що цей напад «замовив» тодішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, щоби продемонструвати силу новому президенту Володимиру Зеленському. А Коротких товаришував з Аваковим і з 2015 до 2018 року працював начальником спеціального підрозділу охорони в складі МВС.

Водночас Батуліна помітили серед нападників на учасників ультраправої організації «Гонор», яка конфліктувала з Сергієм Коротких. «Гонор» посварився з Боцманом під час конфлікту із забудовниками в столичному Протасовому Яру в 2019 році. Тоді «Гонор» прийшов підтримати місцевих жителів, коли охоронна служба Боцмана «Фокстрот 13» охороняла забудовника. А 21 червня 2021 року декілька людей напали на учасників «Гонору». На відео, оприлюдненому в телеграм-каналі організації, можна помітити й Родіона Батуліна — він у синій футболці.

Батулін, як і «Білоруський дім в Україні», активно виступав проти білоруського анархіста Олексія Боленкова, коли того хотіли депортувати. А згодом чоловіка, схожого на Родіона, помітили серед праворадикальних організацій «Традиція і порядок» та «Національний спротив» на контракції до ЛГБТ-прайду у форматі рейву РЕЙВАХ [У початковій версії тексту ми написали, що Батулін був на цій акції. Але після публікації БДУ повідомив, що Батуліна немає в Україні з 14 липня – а РЕЙВАХ був 30 липня. Тому ми оновили цей фрагмент]. «Традицію і порядок» та «Нацспротив» також пов’язують із Боцманом.

Очільник «Інституту національної політики» Іван Білецький неодноразово вказував на зв’язки Коротких з ультраправими організаціями в Україні — Заборона детально писала про це. Перед публікацією досьє наприкінці 2020 року Білецького викрали та жорстоко побили. Забороні він розповів, що після першого викрадення його знову викрали 9 лютого. Тоді його катували: душили до відключки, били подушкою та вимагали, щоби він вибачився за публікації проти Боцмана та його людей і припинив публічно висвітлювати цю тему. Білецький вважає, що в «Білоруському домі в Україні» вербували білорусів для рейдерських захоплень та кримінальної діяльності в інтересах Коротких.

До чого тут Боцман

Заборона зв’язалася із Сергієм Коротких. Він сказав, що дійсно постійно допомагав «Білоруському дому» з моменту його заснування, а Віталію Шишову, за словами Боцмана, він допоміг отримати посвідку на проживання в Україні.

Це вже не перша загадкова смерть в оточенні Коротких. У 2015 році раптово скоїв «самогубство» Ярослав Бабич. Він був співзасновником і головним юристом полку «Азов», де служив Боцман. У липні 2015 року Бабича знайшли повішеним у власній квартирі — слідство списало все на нещасний випадок, однак дружина Бабича Лариса переконана, що його вбили. За словами Лариси Бабич, причиною вбивства став фінансовий конфлікт у керівництві «Азову» — вона впевнена, що за цим стояв Боцман. У поліції причетність Коротких до вбивства Бабича не розслідували. 

У липні 2016 року автівка з журналістом Павлом Шереметом вибухнула посеред Києва. У ніч перед вбивством Шеремет зустрічався з представниками добровольчого полку «Азов», щоб обговорити майбутню акцію націоналістів. Серед них були тодішній народний депутат Андрій Білецький, а також Сергій Коротких. 

Коротких у коментарі Забороні сказав, що версія про його причетність до вбивства Шишова вигідна «лівацьким грантоєдським конторам». 

«Навіщо мені його вбивати? Має бути якийсь мотив. Що б це мені дало? — каже він. — Лукашенко бореться з тими, хто для нього загроза. У нього мотив є. Перекручувати реальність так, що я адепт Лукашенка, безглуздо. Свою позицію я озвучив і озвучую давно й без компромісів. Лукашенку місце на трибуналі за обвинуваченням у злочинах проти білоруського народу».

Розслідувач Bellingcat Христо Грозєв заявив, що займеться розслідуванням вбивства Шишова. За його словами, серед білоруських активістів в Україні є агенти російської ФСБ. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій