Білоруси риють окопи біля кордонів з Україною та ЄС. Це вже напад чи ще ні?
- Головний розвідник України Кирило Буданов каже, що загрози вторгнення білоруської армії на нашу територію наразі немає.
- Утім деякі експерти переконані, що потенційно Лукашенко може віддати наказ про напад, якщо у нього будуть «правильні» карти на руках.
- Російські спецслужби готують серію терактів у Мозирі, аби Лукашенко мав привід для війни з Україною — ГУР МО України.
Білорусь стала фактичним учасником конфлікту між Росією та Україною ще 24 лютого 2022 року, коли з її території полетіли російські ракети на українські міста. Самопроголошений президент Олександр Лукашенко не приховує своєї підтримки кривавої війни, розв’язаної Володимиром Путіним, проте переважно лише на словах. Офіційно білоруські військові ще не вступали у війну проти Збройних сил України, а лише продовжують демонстративно маневрують біля кордону. Утім це не означає, що Лукашенко 100% не нападе, особливо якщо зважити обсяги підготовчих робіт, що проводяться на території Білорусі.
Заборона розповідає про загрозу вторгнення Білорусі в Україну.
Підготовка Білорусі до війни: дані на 24 червня 2022
Збройні сили Республіки Білорусь наростили будівництво інженерно-фортифікаційних споруд на своїй території. Зокрема, за даними Генерального штабу ЗС України, білоруси активно риють окопи та облаштовують бліндажі у прикордонних з Україною та країнами Європейського Союзу районах.
Як повідомляють у волонтерському моніторинговому центрі Беларускі Гаюн, оборонні позиції з вогневими точками спостерігаються у таких населених пунктах:
- с. Піддобрянка (Гомельський район, Гомельська область);
- с. Підгалля (Єльський район, Гомельська область);
- с. Глушковичі (Лельчицький район, Гомельська область);
- між с. Жидче та с. Хойно (Пінський район, Брестська область);
- між с. Новики та смт Сопоцкін (Гродненський район, Гродненська область);
- біля с. Одельськ (Гродненський район, Гродненська область);
- між с. Лоша та прикордонним переходом Лоша (Островецький район, Гродненська область).
Окрім того, у розпорядженні Головного управління розвідки Міноборони України опинилися дані, що Кремль має підступний план, аби виправдати вторгнення білоруських військ в Україну. Зазначається, що Путін і Лукашенко хочуть розіграти так званий чеченський сценарій: влаштувати серію терактів на території Білорусі, аби звинуватити у скоєному міфічних «українських націоналістів».
Читати більше новин в Telegram«Російське ГРУ планує провести серію артилерійських та ракетних ударів по Мозирському НПЗ, об’єктах цивільної інфраструктури та житлових масивах. Під час обстрілів додатково відбудуться підриви житлових будинків, лікарні та школи», — повідомляє українська військова розвідка. Білоруські офіцери володіють цією інформацією, тому почали евакуйовувати свої сім’ї з Мозиря.
Чи може Лукашенко напасти на Україну
23 червня 2022 року очільник ГУР Кирило Буданов заявив, що наразі загрози вторгнення білоруської армії на територію України немає і ситуацію повністю контролюють ЗСУ.
«У Білорусі продовжуються і військові збори, і навчання, і зміцнення кордону, проходить зараз цілий комплекс тих чи інших дій військового призначення. Але вони не спрямовані на проведення бойових дій проти України на даному етапі. Якщо у них з’являться такі думки, ми одразу будемо про це знати і всі разом зробимо адекватні дії», — доповів розвідник №1 України.
17 червня подібну позицію висловив секретар РНБО Олексій Данилов. За його словами, Лукашенко зібрав ще недостатньо ударних угруповань для атаки. «Ми не бачимо таких загроз, тому що там немає достатньої кількості сил і засобів для того, щоб зробити такий контрнаступ, який відбувся 24 лютого. Так, там відбувається навчання, певні процеси. Але ще раз наголошую: наша розвідка уважно стежить за всіма цими процесами. Ми володіємо інформацією, що відбувається на території Білорусі», — заявив український чиновник.
Утім деякі військові експерти переконані, що розслаблятися не варто, оскільки сам факт того, що білоруси нарощують військову потужність не можна ігнорувати. «Вторгнення Білорусі може відбутися. Білорусь за останній місяць збільшила чисельність своїх збройних сил практично вдвічі. З 44 000 до майже 80 000. Зняла з консервації усю бронетехніку, яку тільки мала», — розповів військовий експерт і полковник запасу Петро Черник.
На його думку, найімовірніше Білорусь може вдарити саме по Київщині, оскільки там набагато краща мережа доріг. А ось наступ на захід України експерт вважає малоймовірним, оскільки цей регіон відносно захищений природними рубежами: густими лісами на Поліссі та так званими Прип’ятськими болотами.
Білоруський військовий експерт Ягор Лебядок розповів РБК-Україна, що, на його думку, активність військових РБ біля українського кордону може бути як відволікаючим маневром, так і підготовкою до можливої оборони.
«Оскільки картина світу військово-політичного керівництва Білорусі дійсно передбачає, що на них нападе Україна чи натовські війська з території України – це не штамп пропаганди, а реальне сприйняття ними світу, то масштабні дії білоруських військ на південному напрямку в такій парадигмі мислення є стримуючими демонстративними діями», — пояснив експерт. При цьому він не виключає можливості наступу, а розглядає два ймовірні сценарії:
- ведення розвідувальної, диверсійної діяльності та проведення спеціальних операцій силами ССО на території України (якщо самостійними силами, без підтримки ЗС РФ);
- частковий наступ зібраними БТГр спільно з російськими військами, якщо країна-агресорка вирішить повернутися до плану із захопленням Києва.
Раніше Заборона розповідала про те, як Росія готувала напад на Білорусь у 2020 році, щоб зберегти Олександру Лукашенку президентське крісло, а собі — маріонетковий режим у сусідній державі.
Читати більше новин в Telegram