'
Читаєте зараз
Біля Землі пролетить астероїд. NASA запустили космічний апарат, який має його збити

Біля Землі пролетить астероїд. NASA запустили космічний апарат, який має його збити

Markiian Oliiarnyk
Місія DART
  • NASA розпочало місію DART, в межах якої космічний апарат спробує відхилити астероїд від його траєкторії.
  • Зіткнення заплановане на вересень-жовтень 2022 року.
  • Вчені хочуть перевірити, чи взагалі можливо повторити в житті події фільма «Армагедон» з Брюсом Віллісом.

NASA спільно з Європейським космічним агентством запустили в космос безпілотний апарат DART, який повинен навмисно зіштовхнутися з невеликим астероїдом, що кружляє на навколоземній орбіті. Так вчені перевірять, чи можливо взагалі відхилити від траєкторії польоту космічне тіло, що наближається до Землі. Цей астероїд наразі нам не загрожує, але він ідеально підходить для тренувань.

Заборона розповідає про місію DART в межах програми планетарної оборони, та пояснює чим вона важлива.


Запуск місії DART

24 листопада 2021 року о 8:21 за київським часом NASA запустило у космос апарат в межах місії з кодовою назвою DART (Double Asteroid Redirection Test). Безпілотний зонд повинен буде зіштовхнутися з одним з астероїдів, що кружляють на навколоземній орбіті.

Запуск місії DART, 24 листопада 2021 року, база Вандерберг, штат Каліфорнія, США. Відео: NASA/YouTube

Запуск ракети відбувся з космодрому SLC-4E, що розташований у Каліфорнії на базі Воєнно-повітряних сил США Вандерберг. На орбіту космічні апарати місії DART вивела ракета-носій Falcon 9 виробництва компанії SpaceX.

Через кілька хвилин після запуску безпілотник DART, розміром з невеликий автомобіль і вагою 550 кг, від’єднався від ракети-носія і розпочав свою 10-місячну подорож в один кінець, приблизно на 11 млн кілометрів від Землі.

Читати більше новин в Telegram

Мета місії DART

Восени 2022 року, приблизно між 26 вересня й 1 жовтня, космічний безпілотник DART на швидкості 24 100 км/год вріжеться в астероїд Діморф, щоб спробувати змінити його траєкторію.

Місія DART, яку NASA проводить спільно з Європейським космічним агентством, реалізується в межах програми захисту Землі від зіткнень з космічними тілами. Вчені перевіряють, чи можна взагалі відхилити від курсу польоту астероїд, що прямує до Землі, як це було у фільмі «Армагедон» (1998) з Брюсом Віллісом у головній ролі.

Схема зіткнення апарату DART з астероїдом. Ілюстрація: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

Зіткнення буде зафіксоване на камеру DRACO, встановлену на ударну частину апарату. Зображення до зіткнення передаватимуться на Землю в режимі реального часу. Також ззовні зіткнення фіксуватиме 14-кілограмовий кубсат LICIACube італійського виробництва, який від’єднається від апарату DART за 10 днів до удару. Дві оптичні камери кубсату фотографуватимуть момент зіткнення та кілька хвилин після нього.

Згодом, через 4 роки, дослідження продовжить Європейське космічне агентство за допомогою космічного зонда Hera.

Астероїди на шляху місії DART

У NASA розрахували, що ймовірність зіткнення з астероїдом розміром близько 100 м становить менше 1%, а розміром 500 м — в десять разів нижча. Однак існує багато малих об’єктів, зіткнення з якими оцінюється значно вище.

Апарат DART прямуватиме до системи 65803 Дідім, яка складається з двох космічних тіл — 780-метрового Дідіма і його супутника 163-метрового Діморфа. Зіткнення заплановане саме з меншим астероїдом. Передбачається, що DART загальмує астероїд на трохи менше ніж 1% і переведе його на нижчу орбіту та скоротить частоту обертання довкола Дідіма на кілька хвилин.

Порівняння розмірів апарату DART і астероїдів Діморф і Дідім. Інфографіка: NASA/Johns Hopkins APL

Діморф є одним із найменших астрономічних об’єктів, який має постійну назву, та належить до групи з 27.5 тисяч навколоземних астероїдів, що відстежуються в NASA. Насправді ці астероїди не несуть жодної загрози для Землі. Цю систему обрали завдяки її відносній близькості до Землі та конфігурації подвійного астероїда, що на думку вчених є ідеальними умовами для успішного спостереження.

Попри відсутність реальної загрози зараз, в NASA вважають доцільним відпрацювати механізм планетарної оборони. Особливо зважаючи на те, що наразі немає жодної технології, яка дозволила б змінити траєкторію небесного тіла за шість місяців до зіткнення, пише Business Insider.

Анімаційне відео, що ілюструє повний перебіг місії DART. Відео: NASA/Wikimedia

Раніше Заборона розповідала про місію NASA під назвою Lucy, яка досліджуватиме троянські астероїди Юпітера, щоб дізнатися про походження нашої Сонячної системи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій