'
Читаєте зараз
Black Friday 2021: з чого все почалося і що купують у США і Європі

Black Friday 2021: з чого все почалося і що купують у США і Європі

Markiian Oliiarnyk
  • У 2021 році Чорна п’ятниця припадає на 26 листопада.
  • У Black Friday 2020 американці витратили $9.5 млрд лише на онлайн-покупки.
  • 5 важливих порад для покупців від Заборони.

Щороку у четверту п’ятницю листопада, на наступний день після американського Дня подяки, проходить Black Friday (Чорна п’ятниця) — всесвітній день шопінгу. Цього дня у багатьох офлайн- та онлайн-магазинах світу встановлюють величезні знижки на майже усі категорії товарів, а деякі навіть організовують кількатижневі акції. У 2021 році Чорна п’ятниця припадає на 26 листопада.

Заборона зібрала цікаві факти про Black Friday, а також підготувала корисні поради для покупців.


Black Friday: історія появи

П’ятниця після Дня подяки в США ще з ХІХ століття вважається днем великих знижок, з якого розпочинається традиційних різдвяний сезон розпродажів. Більш глобального характеру ця традиція почала набувати у XX столітті, зокрема після того, як з 1924 року мережа універмагів Macy’s почала щорічно проводити паради до Дня подяки в Нью-Йорку. У такий спосіб компанія заохочувала американців приходити на шопінг за великими знижками на наступний день, тобто в п’ятницю. Втім саме Black Friday, тобто Чорною п’ятницею, цей день почав називатися значно пізніше, оскільки у цей час ця назва асоціювалася в американців лише з великими економічними кризами.

Парад до Дня подяки, організований компанією Macy’s. 27 листопада 1924 року. Фото: Bettmann Archive/Getty Images

Вперше поняття «Black Friday» було використане для позначення події 24 вересня 1869 року — дня, коли обвалився курс золота на Волл-стріт, що спровокувало велику фінансову кризу і призвело до закриття багатьох підприємств. Згодом «чорною» почали називати п’ятницю 25 жовтня 1929 року — одного з перших днів світової економічної кризи, більш відома в історії як Велика депресія. 

За однією з версій, поняття «Чорна п’ятниця» у значенні дня розпродажів після Дня подяки почали використовувати власники магазинів. Річ у тім, що до появи електронних бухгалтерських звітів, дані до облікової книги доводилося вносити власноруч і чорними кольором позначався прибуток, а червоним — витрати. Тому в англійській мові виникли такі сталі ідіоми: «in the black», що означає «бути у плюсі», та «in the red», тобто «бути в мінусі». І серед власників магазинів вважалося, що п’ятниця після Дня подяки — це один із небагатьох днів у році, коли вони могли багато заробити, тому й почали називати її «чорною».

Читати більше новин в Telegram
Покупці у торговому центрі Valley View Mall у Чорну п’ятницю. 25 листопада 1978 року, Даллас, штат Техас, США. Фото: Clint Grant/The Dallas Morning News

За іншою версією, у масову культуру це поняття проникло у 1950-х роках завдяки працівникам поліції Філадельфії. Через великий наплив туристів та покупців, що збігалися до міста на шопінг у п’ятницю після Дня подяки, філадельфійські поліцейські не могли взяти вихідний у цей день, і були змушені працювати понаднормово, щоб впоратися з хаосом, заторами й крадіжками в магазинах. Вони почали саркастично називати цей день Black Friday, а згодом ця назва стала поширеною у всьому місті.

Працівники поліції Філадельфії у 1969 році. Фото: EVENING BULLETIN PHOTO ARCHIVES VIA TEMPLE UNIVERSITY

Місцевим продавцям, вочевидь, не подобалася така негативна конотація, яка асоціювалася ще й з великою економічною кризою. Однак їхні спроби змінити її на Big Friday виявилися безрезультатними. А наприкінці 1980-х багато магазинів роздрібної торгівлі по всій країні почали використовувати назву «Чорна п’ятниця» для позначення періоду розпродажів після Дня подяки.

Black Friday у США

Сьогодні Чорна п’ятниця є найбільшою торговельною подією року як в Сполучених Штатах, так і в усьому світі. Попри те, що вона не визнається офіційним святом у США, у багатьох американців цього дня, як правило, вихідний, за винятком тих, хто працює у сфері торгівлі.

У 2020 році через пандемію коронавірусу більшість офлайн-магазинів у США не змогли відкритися на Black Friday. Це призвело до того, що значним попитом почав користуватися онлайн-шопінг, який і до пандемії доволі стрімко розвивався.

MAUMEE, OHIO, UNITED STATES – 2020/11/27: Customers queue outside Bath & Body Works during black Friday. Shoppers go to stores to take advantage of Black Friday sales during the COVID-19 pandemic. (Photo by Stephen Zenner/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Згідно зі звітом Adobe Analytics, у 2020 році американці у Чорну п’ятницю витратили $9.5 млрд на онлайн-покупки, а Hot Wheels, Super Mario 3D All-Stars і Animal Crossing увійшли до трійки найбільш продаваних товарів.Водночас за даними Національної федерації роздрібної торгівлі США (National Retail Federation, NRF), за вихідні на День подяки (з четверга до понеділка) покупки здійснили близько 186.4 млн американців (100 млн онлайн-покупців, що на 8% більше, аніж у 2019 році), а середній чек склав $311.75.

Black Friday у Європі

У Європі Чорна п’ятниця з’явилася лише на початку 2010-х, завдяки впливу американських торговельних гігантів. 

У Великобританії першу акцію Black Friday провела компанія Amazon у 2010 році, а вже через кілька років до неї приєдналися британські торговельні мережі Asda, Argos, John Lewis та інші.


Оголошення Amazon про початок акції Black Friday у Великобританії. Фото: Email Design Review

Відтоді Чорна п’ятниця фактично витіснила британське національне свято День подарунків (Boxing Day, який традиційно відзначається 26 грудня), у якості головного дня шопінгу в країні. За даними Barclaycard, під час Black Friday 2019 був зафіксований національний рекорд за кількістю транзакцій на секунду — 1184 з 13:00 до 14:00, що на 9% більше, ніж у попередньому році.

Згодом концепцію Чорної п’ятниці почали використовувати у Франції, Німеччині, Норвегії, Україні та інших країнах Європи. Що цікаво, саме європейські продавці вирішили змінити формат всесвітнього дня шопінгу і почали впроваджувати знижки за кілька тижнів, а то і більше, до Чорної п’ятниці, замість традиційних 24 годин.

Black Friday: що купують

Найбільшим попитом у Чорну п’ятницю користуються товари з таких категорій: електроніка, одяг і взуття, побутова техніка, косметика, дитячі товари, аксесуари, а також товари для дому. Як правило, окрім низьких цін, продавці пропонують різного роду промокоди, безплатну доставку, додаткові подарунки, акції 1+1, а також різні типи розваг у торгових залах.

NEW YORK, NY – NOVEMBER 28: will.i.am DJ’s with his i.am PULS to pump up holiday shoppers during black Friday at Bloomingdale’s on November 28, 2014 in New York City. (Photo by Bryan Bedder/Getty Images for I.amPULS and will.i.am)

Стрімке зростання споживчого попиту та конкуренція між торговими компаніями на Black Friday призвели до появи спеціалізованих вебсайтів, сторінок у соцмережах, мобільних застосунків та кешбек-сервісів. Вони забезпечують користувачів актуальною інформацією щодо пропозицій від різних офлайн- і онлайн-продавців, а також надають статистику динаміки цін та найбільш вигідних акцій.

Black Friday: поради для покупців

Заборона підготувала кілька важливих порад для покупців на Чорну п’ятницю 2021 для максимально ефективного шопінгу:

  1. Визначте свій бюджет — доволі легко можна захопитися шопінгом, якщо не встановити обмеження на свої витрати, навіть якщо ціни здаються неймовірно низькими. Встановіть собі суму, яку ви можете собі дозволити витрати та дотримуйтеся її.
  2. Заздалегідь ознайомтеся з цінами — якщо плануєте купити якусь конкретну річ, дізнайтеся про її вартість в різних магазинах і орієнтуйтеся на ту суму, яку ви готові на неї витратити.
  3. Подумайте про спосіб оплати — зважте на те, який спосіб оплати буде найбільш релевантний для кожної покупки; наприклад, якщо ви плануєте здійснити якесь дороговартісне придбання, найкраще розраховуватися за нього карткою, щоб не носити з собою товстий гаманець з готівкою.
  4. Пам’ятайте про свої права — в усіх цивілізованих країнах діють закони про захист прав споживачів, згідно з якими товари повинні бути належної якості, без механічних пошкоджень та відповідати термінам експлуатації для своєї категорії; якщо вам продали товар у неналежному стані, ви маєте право його повернути у визначений законом термін.
  5. Думайте про довготривалу перспективу — якщо магазин пропонує вам різні промокоди, ваучери чи бонуси за покупку, не зволікайте і приймайте їх; у майбутньому вони можуть вам знадобитися і допоможуть зекономити. 

Раніше Заборона розповідала про те, що таке грінвошінг та як корпорації обманюють своїх споживачів на «екологічних» товарах. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій