Читаєте зараз
Boeing можуть оштрафувати на $25 млрд: що треба знати про скандал навколо компанії-гіганта

Boeing можуть оштрафувати на $25 млрд: що треба знати про скандал навколо компанії-гіганта

Анастасія Могилевець
  • Сім’ї загиблих у катастрофах Boeing просять Мін’юст США накласти на компанію максимальний штраф за недбалість.
  • В авіатрощах 2018 і 2019 років, що сталися в Індонезії та Ефіопії, загинули 346 людей.
  • Обидві трагедії сталися через несправність систем управління польотом.

Родичі жертв авіакатастроф заявили, що заперечуватимуть будь-яке рішення суду, яке не визнає відповідальності Boeing за падіння літаків. Сторона обвинувачення називає це найбільшим корпоративним злочином в історії США. Доведено, що Boeing порушив й інші зобов’язання, тож тепер корпорація під загрозою кримінального переслідування.

Заборона розповідає про розслідування щодо авіагіганта Boeing.

Аварії Boeing 737 Max у 2018 та 2019 роках: розслідування Мін’юсту США

Адвокат сімей жертв катастроф Boeing Пол Касселл заявив, що уряд США має притягнути до відповідальності керівників компанії. Касселл стверджує, що вони винні в смерті 346 людей, які вилетіли літаками корпорації у 2018 і 2019 роках, пише BBC.

Так, у жовтні 2018 року всі 189 пасажирів рейсу Lion Air загинули, коли борт впав у Яванське море через 13 хвилин після зльоту з Джакарти, Індонезія. А в березні 2019-го літак авіакомпанії Ethiopian Airlines розбився через шість хвилин після вильоту зі столиці Ефіопії Аддіс-Абеби — ніхто зі 157 людей не вижив. Причина обох інцидентів — несправність систем управління польотом.

Тож тепер родичі безлічі загиблих в авіакатастрофах Boeing 737 Max просять Міністерство юстиції США накласти на компанію максимальний штраф у розмірі $24.8 мільярда за начебто наймасштабніший корпоративний злочин в історії Штатів.

Читати більше новин в Telegram

Колишній генеральний директор Boeing Девід Калхаун під час свідчень у підкомітеті Сенату звернувся до сімей у кімнаті слухань. Він перепросив за спричинене компанією горе. Однак родини продовжували кричати на Калхауна, тримаючи плакати.

«Єдине звинувачення у змові за шахрайство у справі, яка стосується 346 смертей, уже є надзвичайно мʼяким ставленням до такого надзвичайно серйозного злочину. На цьому тлі будь-яка подальша поблажливість шляхом поступок у визнанні провини була б абсолютно недоречною», — йдеться в листі від імені близьких жертв катастроф.

Вони також висунули перелік інших рекомендацій, зокрема:

  • спрямувати частину штрафу на належну безпеку та відповідні заходи;
  • призначення судом моніторингу компанії;
  • випробувальний термін для корпорації протягом пʼяти років;
  • зустріч ради директорів Boeing з родинами жертв;
  • продовження розслідування Мінʼюстом інших можливих злочинів.

Родини загиблих стверджують, що будуть заперечувати будь-яке рішення, яке не визнає відповідальності Boeing буцімто за злочинне вбивство їхніх близьких.

Не виключено, що Міністерство юстиції відновить кримінальне обвинувачення у шахрайстві проти Boeing, висунуте у 2021 році та пов’язане з двома катастрофами. Звинувачення не розглядають, оскільки компанія пообіцяла створити нову систему для виявлення та запобігання шахрайству.

Проте у 2024 трапився ще один інцидент: у січні від літака 737 MAX під час польоту Alaska Airlines відлетіла дверна панель. В результаті борт здійснив посадку, з пасажирів ніхто серйозно не постраждав. Національна рада з безпеки транспорту США зробила висновок, що причиною аварійної ситуації стала відсутність чотирьох болтів, якими мали бути закріплені двері. Прокурори встановили, що компанія порушила мирову угоду щодо запобігання аферам. Тож Мін’юст має вирішити, чи відновлювати справу до 7 липня.

Несправність Боїнгів: перевірки в компанії

Після нещасного випадку з Boeing 737 MAX розпочалися масштабні перевірки всього транспорту корпорації. Експерти виявили, що між керівництвом та робітниками напружені відносини: останні неохоче повідомляють про проблеми на виробництві через страх переслідування.

«Культура компанії Boeing вже понад десять років є токсичною. Ви можете додати кроки безпеки, ви можете додати процедури. Але фундаментальна проблема недовіри робить ці зміни майже неефективними», — каже колишній старший менеджер Boeing Адам Діксон.

В березні-2024 стало відомо про смерть одного з головних свідків напередодні судових слухань проти Boeing. Джон Барнетт, який працював у Boeing 30 років до свого виходу на пенсію у 2017 році стверджував, що компанія нехтує правилами безпеки, будуючи літаки якомога швидше, щоб збільшити прибутки. Він звинувачував керівництво у тиску на робітників, які знаючи наперед були змушені встановлювати неякісні деталі. Його тіло було знайдено зі слідами вбивства.

В тому ж місяці в небі над Штатами у пасажирського літака Boeing 737-800 відпала зовнішня панель, розташована на стику нижньої частини фюзеляжу та крила поряд із шасі. А у квітні літак Boeing 737-800 американської авіакомпанії Southwest Airlines після 30 хвилин польоту повернувся в міжнародний аеропорт Денверу: в польоті у нього злетів капот двигуна і вдарився об закрилок. На щастя, пасажири не постраждали.

Під час польоту з Сіднея до Окленду 12 березня щонайменше 50 людей травмуватися через те, що Boeing 787 авіакомпанії LATAM Airlines раптово втратив висоту.

«Літак просто впав. Це відрізнялося від усього, що я коли-небудь відчував за будь-якої незначної турбулентності. Людей повикидало зі своїх місць, вони билися головами об стелю, їх кидало вниз по проходах», — згадує пасажир Браян Джокат.

Раніше Заборона розповідала про правила подорожей літаком з тваринами. Деяких можна навіть брати з собою у салон, але тільки у переносці.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій