Читаєте зараз
Бойовики атакують бази США на Близькому Сході: чи може це перерости у війну

Бойовики атакують бази США на Близькому Сході: чи може це перерости у війну

Daniil Tsarevskyi
  • Американські бази знаходяться у близькосхідному регіоні вже кілька десятиліть і атаки на них зі сторони бойовиків відбуваються часто.
  • Найсерйозніше загострення було у 2020 році після вбивства генерала Кудс — збройного формування у складі КВІР.  
  • У 2023 році кількість нападів знову зросла. Б’ють по місцях дислокації американських військ в Сирії та Іраку.

Корпус вартових ісламської революції вже давно атакує сили США у регіоні. З початком війни між Ізраїлем і ХАМАС Іран намагається використовувати підконтрольних бойовиків частіше, щоб посіяти хаос і завдати максимальної шкоди союзникам перших.

Заборона розповідає про ситуацію у близькосхідному регіоні.

Корпус вартових ісламської революції атакує бази США: навіщо

Міністерство оборони США 9 листопада заявило про щонайменше 46 атак на американські бази на Близькому Сході. За напади відповідальний Корпус вартових Ісламської революції (КВІР). Це іранське збройне формування, яке вважається в Штатах терористичною організацією.

КВІР з 17 жовтня  22 рази атакував об’єкти США у Сирії та 24 рази в Іраку. Для нападів бойовики використовують безпілотники та ракети. В результаті ударів постраждали 56 американських військовослужбовців.

«Американські політики дивляться на свої стратегічні цілі в регіоні та розуміють, що супротивники намагаються відтягнути нас від них.  Вони також хочуть зробити так, щоб підтримка Ізраїлю провалилися, в тому числі в контексті залучення нас до цих побічних конфліктів», — пояснює атаки колишній політичний військовий аналітик в Пентагоні Джонатан Лорд. 

Читати більше новин в Telegram

Натомість у Міноборони США поки заявили лише про два випадки відповіді на атаки. Так, 26 жовтня та 8 листопада було завдано авіаударів по складах зброї Корпусу вартових Ісламської революції. Вони вважаються успішними.

«Сполучені Штати не прагнуть до конфлікту і не мають наміру чи бажання брати участь у подальших бойових діях, але ці підтримувані Іраном атаки проти американських сил є неприйнятними та повинні бути припинені. Якщо атаки проксі Ірану проти військ США триватимуть, ми без вагань вживемо подальших необхідних заходів для захисту нашого народу», — заявив міністр оборони США Ллойд Остіна. 

Атаки на американські бази на Близькому Сході: історія

Американські бази знаходяться у близькосхідному регіоні вже кілька десятиліть і атаки на них зі сторони бойовиків відбуваються часто. За останні роки це перетворилось у постійний обмін ракетними ударами між сторонами. 

Бажання Ірану витіснити США з регіону тільки посилилось після вбивства генерала Кудс (збройного формування у складі КВІР) Касема Сулеймані у 2020 році (Штати провели операцію ще за каденції Дональда Трампа). Іран відповів масштабною атакою балістичними ракетами на американські бази в Іраку. Поранень зазнали десятки військових. 

Напад на ватажка Кудс призвів до серйозного загострення конфлікту між Іраном і США та, як вважають експерти, ледь не переріс у війну. Однак після ударів бойовиків у відповідь ситуація почала стабілізуватися.

За Байдена практично нічого не змінилося — з початку його президенства по квітень 2023 року підконтрольні Ірану бойовики нанесли 83 удару по місцях дислокації сил США. Найсвіжіший випадок — це березнева атака, ймовірно, іранського безпілотника. Удар вбив одну людину і поранив ще трьох. У відповідь США били по позиціях КВІР у регіоні.

Військові США в Сирії. Фото: DELIL SOULEIMAN/AFP. Getty Images

«Іран завжди вважає, що легше дати відповідь США, ніж Ізраїлю. Відплата проти Ізраїлю — це те, на що вони не здатні, бо США набагато більш відкриті в Іраку та Сирії», — заявив директор проєкту Кризової групи в Ірані сказав Алі Ваез.

Раніше Заборона розповідала про розблокування для Ірану $6 мільярдів нафтових доходів: таким чином США обміняли полонених.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій