'
Читаєте зараз
Бойовики «ДНР» заблокували спостерігачів ОБСЄ у Горлівці: що відбувається

Бойовики «ДНР» заблокували спостерігачів ОБСЄ у Горлівці: що відбувається

Markiian Oliiarnyk
Бойовики «ДНР» заблокували спостерігачів ОБСЄ у Горлівці
  • Проросійські бойовики 17 жовтня заблокували представників ОБСЄ на території готелю в Горлівці.
  • Українська делегація в ТКГ назвала цей інцидентом актом «міжнародного тероризму».
  • Вимога бойовиків — звільнення затриманого українськими військами розвідника.

17 жовтня 2021 року бойовики «ДНР» заблокували спостерігачів ОБСЄ, які входили до Спеціальної моніторингової місії (СММ), на території готелю в Горлівці. Внаслідок цього інциденту, а також протестів у Донецьку, ОБСЄ призупинило свою роботу на Донбасі з міркувань безпеки. 19 жовтня місія поновила свої функції.

Заборона розповідає про блокування місії ОБСЄ на Донбасі та про вимоги країни-агресора та її прибічників щодо інциденту.


Блокування місії ОБСЄ у Горлівці

17 жовтня 2021 року працівники СММ ОБСЄ в оперативному звіті повідомили, що члени збройних формувань не випускають місію з передової патрульної бази (ППБ) у Горлівці.

Згідно зі звітом, бойовики замкнули ворота готелю, в якому знаходиться ППБ СММ у Горлівці, на замок і заблокували виїзд автомобілем з атрибутикою «ДНР». Власник готелю повідомив представникам місії, що їм заборонено залишати приміщення, посилаючись на «накази від мера Горлівки». Також він зазначив, що усі виходи з готелю заблоковані бойовиками. 

Пізніше двоє чоловіків у цивільному одязі увійшли до готелю та повідомили співробітникам СММ про те, що їм «дозволяється вільно пересуватися по всьому готелю та парковці за ним, але їм не можна покидати приміщення готелю, допоки не буде звільнено члена збройних формувань, якого, за повідомленнями, було затримано Збройними силами України в межах ділянки розведення в районі Золотого 13 жовтня».

Читати більше новин в Telegram

В ОБСЄ зазначають, що передова патрульна база в Горлівці є офіційним офісом СММ, на який поширюються відповідні імунітети та привілеї. Саме тому обмеження доступу до офісу та з нього бойовиками «ДНР» розглядається як порушення домовленостей та зобов’язань, ухвалених під час організації місії.

В Українській делегації в ТКГ заявляють, що «російські збройні формування вдалися до методів міжнародного тероризму».

«Українська делегація розглядає ці дії не лише як системний підрив повноважень Місії, а, разом із непродовженням мандата місії ОБСЄ на російських прикордонних пунктах переходу “Донецьк” і “Гуково”, як послідовну і свідому політику, спрямовану на витіснення ОБСЄ з окупованих територій, що є грубим підривом системи безпеки в Європі, відтепер ще — методами  міжнародного тероризму», — повідомили у делегації.

Станом на 18 жовтня 2021 року, члени місії ОБСЄ все ще перебували на території заблокованого готелю. 19 жовтня 2021 року стало відомо, що бойовики зняли блокаду, а місія ОБСЄ відновили свою роботу. 

«О 15:40 18 жовтня команда Місії зауважила, що зафіксовані раніше навісний замок і ланцюг прибрали з автомобільних воріт передової патрульної бази (ППБ) Місії в Горлівка і що ці ворота були відкритими. Перед будівлею ППБ спостерігачі бачили встановлений раніше намет, однак не зафіксували людей і транспортних засобів поблизу. Команда СММ залишила ППБ Місії для здійснення патрулювання та повернулася о 16:03», — йдеться у звіті організації.

Чого хочуть бойовики? 

Проросійські бойовики вимагають звільнити Андрія Косяка, якого представники ЗСУ затримали 13 жовтня 2021 року поблизу Золотого. Тоді група сепаратистів з пов’язками Спільного центру з контролю та координації (СЦКК) під виглядом проведення робіт із розмінування здійснювала розвідку позицій української армії. 

«Затриманий — виходець з Алчевська, колишній кримінальник, який підозрюється в скоєнні умисного вбивства в 2010 році. У 2014 році він вступив до лав бандформування “Брянка СССР”. Згодом “служив” у мінометному взводі та брав активну участь у спротиві силам АТО/ООС на Луганщині. Зокрема, обстрілював з міномета позиції українських військових у Попасній та Золотому», — пишуть в СБУ.

Представники «Народної міліції “ЛНР”», членом якої є затриманий, назвали інцидент «викраденням спостерігача СЦКК “ЛНР” на ділянці розведення біля Золотого-5». Також вони наголосили, що припиняють усі контакти з українською стороною в СЦКК, допоки не буде звільнено Косяка.

Росія висунула вимоги, Україна красиво відповіла 

19 жовтня 2021 року офіційна представниця МЗС країни-окупанта Марія Захарова повідомила, що вимагає від України допустити консульських працівників до затриманого 13 жовтня Андрія Косяка, оскільки він виявився громадянином Російської Федерації.

За її словами, посольство РФ у Києві та Генконсульство у Харкові подавали до МЗС України і місцевих органів влади офіційні запити з вимогами роз’яснити ситуацію, повідомити про місцезнаходження затриманого і допустити до нього російських консулів, як цього вимагає Консульська конвенція. Однак українська сторона протягом шести днів не реагувала на запити країни-агресора.

«Закликаємо українську сторону переглянути свою позицію, припинити провокації на лінії зіткнень на Донбасі, повідомити місцеперебування громадянина Росії А.В. Косяка і забезпечити доступ до нього російських консульських працівників», — пише Захарова.  

В МЗС України відреагували на коментар Захарової здивуванням, що МЗС Росії лише на шостий день поцікавилося долею Андрія Косяка.

«Сподіваємося, що мешканці Донбасу, яким РФ незаконно нав’язала своє громадянство, нарешті зрозуміють: вони не цікавлять Москву, а обіцяна їм опіка не має нічого спільного з реальністю. Росію цікавить лише одне: видати паспорт і відправити воювати. Цинічно використали і забули», — заявив речник МЗС України Олег Ніколаєнко.

Раніше Заборона розповідала про життя дітей на тимчасового окупованих проросійськими збройними формуваннями територіях Донбасу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій