Читаєте зараз
Бойовики хочуть стратити ще трьох іноземців з ЗСУ. Їх звинувачують у захопленні влади

Бойовики хочуть стратити ще трьох іноземців з ЗСУ. Їх звинувачують у захопленні влади

Markiian Oliiarnyk
Демонстрація у Львові
  • Швед, хорват і двоє британців, над якими терористи з «ДНР» готують суд,  потрапили у полон під час героїчної оборони Маріуполя.
  • Бойовики також хочуть судити гуманітарного працівника з Британії, якого звинувачують у вербуванні найманців.
  • В МЗС України процес над іноземними бійцями ЗСУ назвали фіктивним, нікчемним та таким, що порушує міжнародне гуманітарне право.   

На окупованій території Донеччини терористи з контрольованого Росією формування «ДНР» планують влаштувати черговий псевдосуд над полоненими громадянами країн-союзниць України. Трьох із них, які за Женевськими конвенціями вважаються комбатантами, погрожують розстріляти за те, що вони нібито намагалися захопити владу у квазіреспубліці.

Заборона розповідає подробиці фіктивного судового процесу над іноземними воїнами України.


Суд у «ДНР» над громадянами Швеції, Хорватії і Британії

Так званий «Верховний суд ДНР» розпочав розгляд справ проти п’яти іноземних полонених, які боронили Україну від російської навали. Трьом із них загрожує страта, пише російське опозиційне видання Настоящее время

Так, шведа Матіаса Густавссона, хорвата Векослава Пребега та британця Джона Гардінга звинувачують у найманстві та «участі у насильницькому захопленні та утриманні влади». Усі троє брали участь в обороні Маріуполя, де й потрапили у полон. 40-річний Пребег ще з 2020 року проходив службу старшим стрільцем у лавах 36-ї окремої бригади морської піхоти, 47-річний Густавссон — з кінця лютого 2022 року був мотористом БМП, а 61-річний Гардінг — боєць полку «Азов» з 2018-го.  

Також бойовики планують судити ще двох громадян Великої Британії, Ендрю Гілла та Ділана Гілі. Проти Гілла висунуто звинувачення у найманстві. «Він прибув до України у середині березня 2022 року. За версією слідства, вирушив на “курси до центру підготовки іноземних найманців у Києві” і “брав участь у бойових діях у ДНР”, де був поранений і потрапив у полон 25 квітня», — зазначає Настоящее время.

Читати більше новин в Telegram

А Гілі, який фактично є гуманітарним працівником, а не військовим, хочуть інкримінувати вербування найманців. За версією окупантів, він нібито перевозив добровольців з Польщі в Україну. Точної дати винесення вироку проросійські проксі не називають.

Усі іноземці, які служать у лавах ЗСУ, є повноправними військовослужбовцями контрактної форми. Це означає, що на них поширюється статус комбатантів, і у разі потрапляння до рук ворога вони, за Женевськими конвенціями, вважаються військовополоненими.

Будь-які незаконні дії, зокрема застосовування насилля, залякування, катування чи вбивство полонених є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права. Так, Міністерство закордонних справ України засудило показовий процес бойовиків «ДНР».

«Фіктивний суд Росії на Донбасі над іноземними громадянами, які служать у ЗСУ, і гуманітарним працівником є нікчемним. Це ще один доказ того, що Москва грубо порушує правила ведення війни. Міжнародне гуманітарне право має застосовуватися до всіх військовополонених та затриманих цивільних осіб», — заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Раніше Заборона розповідала про те, які бувають закони та звичаї ведення війни, а також те, як російські загарбники систематично їх порушують, звинувачуючи у всьому Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій