'
Читаєте зараз
У «ДНР» готові розстріляти трьох полонених іноземців. Друзі хлопців розповіли деталі

У «ДНР» готові розстріляти трьох полонених іноземців. Друзі хлопців розповіли деталі

Markiian Oliiarnyk
  • Громадяни Великої Британії потрапили у полон в квітні 2022 року в Маріуполі. Марокканець був захоплений в березні у Волновасі.
  • Згідно з українським законодавством, ті, хто захищають Україну в лавах ЗСУ, визнані військовослужбовцями.
  • Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевської конвенції та усіх можливих норм міжнародного гуманітарного права.

Терористи підконтрольної Росії псевдореспубліки «ДНР» засудили до смертної кари двох британців і одного марокканця, які є військовослужбовцями Збройних сил України і потрапили в полон. Їм інкримінували найманство та дії на повалення конституційного устрою того, чого ніхто не визнав. На подання апеляції дали місяць.

Заборона розповідає деталі Забороні вдалося поспілкуватися з подругою одного з полонених іноземців.


Суд над військовополоненими у «ДНР» 9 червня

В «ДНР» засудили до страти британців Ейдена Асліна та Шона Піннера, а також марокканця Саадуна Брагіма. Їм інкримінують найманство та «вчинення дій, спрямованих на захоплення влади та повалення конституційного устрою ДНР».
Є місяць на подання апеляції.

Вирок є грубим порушенням усіх міжнародних договорів, оскільки полонені іноземці є кадровими військовими 36-ї окремої бригади морської піхоти, з якою уклали контракти ще до повномасштабного вторгнення РФ (британці — у 2018 році, марокканець — у 2021 році). Втім, слід зазначити, що «ДНР» не є державою, а терористичною організацією, тож вони не підкоряються будь-якому міжнародному законодавству.

У Міністерстві закордонних справ Великої Британії вже відреагували на фіктивний суд, проведений окупантами над підданими Її Величності.

Читати більше новин в Telegram

«Я категорично засуджую вирок Ейдену Есліну та Шону Піннеру, які утримаються російськими проксі на сході України. Вони військовополонені. Це фіктивний вирок, який є абсолютно незаконним. Мої думки з їхніми родинами. Ми продовжуємо робити все можливе, щоб підтримати їх», — заява голова МЗС Британії Ліз Трасс.

21-річного марокканця 12 березня окупанти захопили у Волновасі. 28-річний Ейден Аслін разом з 48-річним Шоном Піннером потрапили у полон в квітні 2022 року у Маріуполі. 

Статус іноземців у складі ЗСУ

Іноземці та особи без громадянства, які добровільно уклали контракт про військову службу і беруть участь в обороні України, є військовослужбовцями Збройних сил України.

«На них, згідно з положеннями Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 року і Додаткових протоколів до них 1977 року, поширюється правовий статус комбатантів. Цей статус, серед іншого, наділяє таких осіб правом на поводження з ними як з військовополоненими у разі потрапляння в руки ворога», — пояснили в Міноборони України.

Тобто заборонено вчиняти будь-які незаконні дії, у тому застосовувати насилля, залякування чи проводити судові процеси та страти щодо військовополонених. Недотримання відповідних визнаних норм міжнародного гуманітарного права є серйозним порушенням Конвенції.

Ірина Венедиктова 10 червня відреагувала на вирок ‘суду ДНР’ щодо трьох полонених іноземців, які воювали на боці України.

Вона нагадала, що затримання іноземців має бути спрямоване лише на запобігання їх подальшій участі в конфлікті. «Більше того, у сучасному європейському просторі смертна кара розглядається як неприйнятна форма покарання, несумісна з основними правами, правом на життя та правом не піддаватися жорстокому, нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню», — зазначила генпрокурорка.

Брагім Саадуне: знайома мароканця розповіла деталі

Друзі полонених іноземців ведуть активну інформаційну кампанію у соцмережах, щоб привернути увагу до цієї ситуації та врятувати життя тих, хто воював за Україну. 

«У хлопців московські адвокати — наших до них не пускають. Наш знайомий знайшов вихід на так звану “прокуратуру ДНР”, його запевняли, що цей судовий процес триватиме довго і навряд їх засудять до смертної кари. Зараз адвокат засудженого британця говорить, що вони подаватимуть апеляцію на вирок. На це у них є два тижні. Але ми тут все ж сподіваємося, що їх не стратять, тому що самопроголошені республіки і так ніхто не підтримує, а стратити іноземців — це міжнародний скандал, він їм не потрібен. Ці хлопці потрібні їм для того, щоб тиснути на Україну і на інші країни», — розповіла Забороні знайома Брагіма Саадуне Ніка.

За її словами, «кримінальний кодекс ДНР» дозволяє апеляцію, в ній не можуть відмовити. Втім, очікувати можна будь-якого розвитку подій.

Брагім Саадун, колишній студент Київської політеки, громадянин Марокко. Йому 21 рік. Жив в Україні з 2019 року, у 2021 пішов служити за контрактом, не хотів їхати з України. Захищав Азовсталь, потрапив у російський полон.

«Виявилося, що Марокко — доволі проросійськи налаштована країна. У їхніх ЗМІ випустили інтервʼю з батьком Брагіма. Він каже, що сина завербували українці. Британія, наскільки я знаю, також знає про ситуацію і робить якісь кроки. Але з нами ніхто не контактував», — зазначила Ніка.

Раніше Заборона розповідала про закони та звичаї війни і пояснювала, яким чином Росія порушує кожен з них.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій