'
Читаєте зараз
Болгарія повністю замінить російський газ: труба з Греції готова до запуску

Болгарія повністю замінить російський газ: труба з Греції готова до запуску

Markiian Oliiarnyk
  • Новий газопровід уже заповнений на половину, а повне введення в експлуатацію очікується наприкінці липня-2022.
  • Через трубу в Болгарію напряму постачатиметься азербайджанський газ, що дозволить країні компенсувати припинення імпорту з РФ.
  • Будівництво артерії завершилося із запізненням через пандемію.

Болгарія стала однією з перших країн, кому «Газпром» повністю зупинив поставки блакитного палива. Компенсувати ці втрати Софія зможе завдяки азербайджанському газу, який вже наприкінці липня 2022 року має повноцінно піти по новому трубопроводу. 

Заборона розповідає про запуск грецько-болгарського інтерконектора та про те, як Болгарія впоралася з енергетичною залежністю від РФ.  


Газопровід IGB: коли повноцінний запуск

Будівництво інтерконектора Греція-Болгарія (IGB), яке кілька разів відкладалося через пандемію, нарешті завершилося.

«Трубопровід, довжиною 180 кілометрів і який обійшовся країнам у €220 мільйонів, буде повністю введений в експлуатацію наприкінці липня [2022 року]», — заявив грецький міністр енергетики Костас Скрекас.

Через цю трубу в Болгарію напряму постачатиметься газ з Азербайджану. Ще у березні її підключили до Трансадріатичного газопроводу — південного магістрального коридору, через який з кінця 2020 року блакитне паливо перекачується до Європи, а саме до Греції та Італії.

Читати більше новин в Telegram
Газовий інтерконектор IGB, що йде з Греції до Болгарії. Фото: ICGB

Того ж року Bulgargaz уклав угоду з компанією SOCAR на 25 років про імпорт 1 мільярда кубометрів газу на рік. Проте через відсутність об’єднаної мережі відтоді поставки були у чотири рази меншими і здійснювалися через прикордонних з Грецією пункт в Кула-Сидирокастро.

Потужність газопроводу становитиме 3 млрд кубометрів на рік з можливістю збільшення до 5 мільярдів. Перша пробна перекачка газу відбулася в середині червня 2022 року. На початку липня трубу наполовину заповнена газом.

Енергетична незалежність Болгарії від РФ

Запуск інтерконектора IGB є вкрай важливим для послаблення залежності Балкан, від енергоресурсів з Росії. З 3 млрд куб. м на рік, які труба може переганяти, Болгарії потрібно лише 1 млрд, як і було замовлено. Решта газу має постачатися далі до Сербії, Північної Македонії, Румунії, Угорщини та навіть України.

Раніше більшість газових потреб болгар задовольняв саме «Газпром». При чому по дуже завищеній ціні (станом на кінець жовтня 2021 року, вартість російського газу у чотири рази перевищувала ціну на азербайджанський). А після повномасштабного вторгнення в Україну Кремль розпочав справжній газовий шантаж, вимагаючи у європейських операторів оплачувати поставки рублями, що було дуже невигідно і порушувало санкційний режим ЄС. Тому більшість європейських країн відмовилися йти на поступки Путіну.

27 квітня 2022 року Газпром повністю припинив поставки газу до Болгарії та Польщі. Болгарському уряду вдалося частково компенсувати втрати вигідними контрактами про імпорт скрапленого газу з країн-партнерів. Зокрема грецький СПГ фактично задовольнив 80% потреб країни, також були погоджені поставки великих партій зі США. Проте саме запуск інтерконектора IGB дозволить максимально зекономити на купівлі блакитного палива і здобути повну незалежність від Кремля в енергетичному секторі.

Раніше Заборона розповідала про те, як партнери України хочуть позбавити Москву прибутків від продажу іншого важливого ресурсу — сирої нафти, шляхом встановлення граничної ціни на російську марку на ринку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій