'
Читаєте зараз
США та ЄС уклали газову угоду. Кремль позбавили економічної зброї

США та ЄС уклали газову угоду. Кремль позбавили економічної зброї

Markiian Oliiarnyk
США, ЄС, Україна, Росія
  • США та Євросоюз домовилися про збільшення експорту американського скрапленого газу, щоб послабити енергетичну залежність Європи від Росії.
  • Очікується, що у 2022 році експорт газу зі США збільшиться на 15 мільярдів кубометрів.
  • Лідери європейських країн відмовляються платити Росії за газ рублями.

США та Європейський Союз уклали газову угоду, яка має позбавити Путіна його економічної зброї. Сполучені Штати зобов’язалися збільшити обсяги постачання скрапленого газу до Європи, а країни ЄС, зі свого боку, — зменшити витік метану та побудувати нові термінали для СПГ. Усе це робиться у відповідь на тотальний енергетичний терор Кремля, який влаштував справжній геноцид українського народу й у відповідь на санкції вирішив приймати оплату за російський газ лише рублями. 

Заборона розповідає про нову газову угоду між США та ЄС, а також про вимоги Путіна щодо оплати за газ національною валютою країни-агресора.


Газова угода між США та Євросоюзом: що передбачає

25 березня 2022 року США та Європейський Союз домовилися про укладення знакової угоди про збільшення експорту американського скрапленого природного газу (СПГ), щоб позбавити Путіна економічної зброї та послабити енергетичну залежність Європи від Росії, пише The Guardian.

«Путін використовує статус Росії як головного постачальника газу в Європу, щоб маніпулювати своїми сусідами, а доходи від продажу газу та нафти керують його військовою машиною», — заявив президент США Джо Байден під час свого візиту до Брюсселя.

Згідно з угодою, США та інші партнери у 2022 році збільшать експорт скрапленого природного газу до Європи на 15 мільярдів кубометрів. Байден пообіцяв, що в майбутньому будуть поставлятися ще більші обсяги. Водночас ЄС намагатиметься підтримувати кліматичні цілі, забезпечуючи газову інфраструктуру чистою енергією та зменшуючи витік метану, який може негативно вплинути на глобальне потепління.

Читати більше новин в Telegram

Як пише The Guardian, угода, ймовірно, вимагатиме від Європи будівництва нових терміналів для імпорту СПГ, оскільки поточна інфраструктура не зможе впоратися зі значним зростанням імпорту. Наприклад, у Німеччині, найбільшій економіці Європи, взагалі поки немає терміналів для СПГ.

Енергетичний шантаж Путіна: оплата за газ рублями

23 березня 2022 року президент країни-агресора Володимир Путін доручив уряду та Центробанку РФ розробити механізм, щоб приймати оплату за поставлений «недружнім країнам» російський природний газ лише у рублях. При цьому він зазначив, що Росія продовжить постачати енергоресурси відповідно до обсягів і цін за контрактами.

Перехід на оплату в рублях — це відповідь Путіна на замороження міжнародних резервів російського Центробанку. Як пише Bloomberg, на такий крок агресор пішов, щоб змусити європейські компанії безпосередньо підтримати російську валюту, яка фактично перебуває у стані вільного падіння після запровадження західних санкцій.

Другою причиною може бути те, що Росія намагається уникнути ризику арешту на іноземних рахунках валютної виручки за газ. Якщо європейські клієнти Кремля таки погодяться платити в рублях, їм доведеться купувати в російських банках за долари та євро необхідну кількість валюти країни-агресора. Таким чином іноземна валюта буде одразу зараховуватися на рахунки в Росії, тому заморозити її буде неможливо.

Як Росія планує запускати цей механізм, наразі незрозуміло, утім 25 березня прессекретар Путіна Дмитро Пєсков пояснив, що це доручення стосується виключно компанії «Газпром», а не приватних фірм на кшталт «Новатек». «Це директива “Газпрому”. Це міжнародна компанія, де головним власником є держава, тому така директива “Газпрому” була дана», — заявив речник президента РФ.

До списку «недружніх держав» злочинна влада країни-агресора внесла аж 50 держав, серед яких, зокрема, країни Євросоюзу, Великобританія, Канада, США, Японія, Швейцарія та інші. За даними Bloomberg, від них російський «Газпром» отримав близько 70% свого експортного доходу у 2021 році, який становив близько $69 мільярдів.

Як у Європі відреагували на доручення Путіна

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав європейські країни не виконувати вимог Кремля і не платити за російські нафту й газ у рублях.

«Якщо якась країна ЄС поступиться принизливим вимогам Путіна платити за нафту і газ у рублях, це буде все одно, що однією рукою допомагати Україні, а іншою — допомагати росіянам вбивати українців. Я закликаю відповідні країни зробити мудрий і відповідальний вибір», — написав Кулеба у своєму Твіттері.

23 березня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Євросоюз не платитиме за російських газ у рублях. «Таке рішення стало б одностороннім, що є порушенням умов угоди. Це фактично спроба обійти санкції. Ми не для того запроваджували санкції, щоб їх обминати. Минув час, коли енергію можна було використати для шантажу», — цитує фон дер Ляєн видання Reuters.

Також низка країн та компаній, які мають чинні контракти з «Газпромом» на закупівлю російського газу, заявили, що не будуть розраховуватися рублями, оскільки це суперечить умовам контрактів. З відповідними заявами виступили лідери Німеччини, Італії, Польщі, Словенії, Бельгії, Франції та навіть проросійської Сербії.

«Дехто вважає, що це геніально — у геополітичній грі протистояти нафтодолару разом із юанем. Німці вже сказали, що це є причиною для розірвання договору. Тому я в цьому не впевнений, все це приносить нам нові та нові проблеми. Сусідні Угорщина та Болгарія навряд чи будуть платити за газ у рублях», — заявив президент Сербії Олександр Вучич.

Утім, 25 березня Сербія все ж погодилась піти на поступки Кремлю і готова укласти новий довготерміновий контракт з «Газпромом». Також за рублі російський газ купуватимуть Болгарія та Молдова. Утім, у випадку Болгарії закупівлі триватимуть лише до кінця 2022 року (новий контракт не укладатимуть), а у випадку Молдови оплата рублями передбачена контрактом.

Раніше Заборона розповідала про новий пакет санкцій США проти оборонно-промислового комплексу Росії, які суттєво вдарять по можливостях Кремля постачати озброєння своїм головорізам в Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій