Читаєте зараз
Британія розширить видобуток газу та нафти в Північному морі: плюси та мінуси

Британія розширить видобуток газу та нафти в Північному морі: плюси та мінуси

Анастасія Бодюл
  • Уряд Ріші Сунака планує видати понад 100 дозволів на розробку нових родовищ восени 2023 року.
  • Збільшення видобутку не гарантує енергетичну безпеку країни — копалини можуть викупити інші держави, які запропонують більшу ціну.
  • Північне море містить найбільші в Західній Європі запаси нафти та природного газу та є одним із ключових у світі видобувних регіонів, що не входять до ОПЕК.

В спробі повністю відмовитися від російських енергоносіїв Сполучене Королівство хоче розширити інвестиції у власний видобуток. Це нібито також дасть час перейти поступово перейти на зелену енергію. А от екологи кажуть, що якщо кількість розробок зросте, того часу не буде зовсім.

Заборона розповідає про план зменшити залежність від імпорту палива.


Кластери вуглецю та ліцензії на буріння: заява Сунака

Велика Британія надасть понад 100 нових ліцензій на видобуток нафти та газу в Північному морі, а в Шотландії та північній Англії створять два нові центри зберігання та використання вуглецю. Такий крок спрямований на підвищення енергетичної незалежності країни, пише Reuters.

«Ми всі були свідками того, як Путін маніпулював енергією та використовував її як зброю, порушуючи постачання та зупиняючи зростання в країнах по всьому світу. Зараз, як ніколи, життєво важливо, щоб ми зміцнювали нашу енергетичну безпеку та використовували цю незалежність. Навіть коли ми досягнемо чистого нуля у 2050 році, чверть наших енергетичних потреб буде забезпечуватися за рахунок нафти та газу», — пояснив прем’єр-міністр країни Ріші Сунак.

Перші з дозволів будуть видані восени-2023 біля ділянок, де вже є інфраструктура. Нові нафтові та газові родовища використовуватимуть до 2050 року: до цього часу країна має повністю зупинити видобуток і перейти на відновлювальну енергію.

Читати більше новин в Telegram

Водночас активісти кажуть, що уряд не має монополії викуповувати видобуте за зниженою ціною, тому велика частина копалин експортуватиметься за кордон. Зараз так відбувається з приблизно 60% видобутку газу та 80% — нафти. Відповідно, ціни на газ та електроенергію для внутрішнього споживача не впадуть.

Ціна Brent Crude, одного з перших видів нафти, видобутої з Північного моря, є бенчмарком для сирої нафти з решти світу.

Крім того, Міжнародне енергетичне агентство виступило проти розвідки та розробки нових родовищ через глобальне потепління. Викиди парникових газів тільки на родовищі Rosebank, яке є найбільшим у Великій Британії, вже перевищують кількість дозволених для галузі.

Північне море: газ та нафта

Всього у британських водах Північного моря є невикористані запаси нафти та газу на понад 8 млрд барелів. Ці ресурси приблизно у вісім разів перевищують річне споживання нафти та газу Сполученого Королівства. У 2021 році 3\4 загального обсягу енергопостачання країни було забезпечено нафтою та газом, причому 56% цього обсягу покривалося коштом внутрішнього виробництва.

Порівняння кількості споживання нафти та газу у Великій Британії із запасами у Північному морі. Інфографіка: Heatable

Збільшувати внутрішній видобуток для Великої Британії дуже ризиковано. Оцінки експертів вказують на те, що за активного використання запаси в Північному морі будуть вичерпані приблизно за п’ять років. Країна в цілому використовує близько 578 млн барр.\рік, а Північне море має підтверджені ресурси розміром лише 2 755 млн барелів. З цієї причини уряд Сполученого Королівства все ще експортує більшість нафти та газу з інших країн.

Раніше Заборона розповідала про плани Великої Британії побудувати першу у світі атомну мініелектростанцію: проєкт реалізується у рамках стратегії зі зменшення вуглецевих викидів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій